Yurtdışı Turizm ve Seyahati

Yurtdışı Turizm ve Seyahati

Yurtdışı Turizm ve Seyahati

Yoğun iş temposu ve günlük rutinlerimizden uzaklaşmanın yolu tatile çıkmaktır. Her insan psikolojik olarak farklılığı sever ve evimiz de ya da yaşam alanlarımızda farklılıklar yaratmaya çalışırız. Tatil bu değişikliklerin en önemlisi diyebiliriz.

Bir yerlere gitmek farklı insanlar tanımak, farklı yemekler tatmak ve farklı mekanlar görmek hepimizin hayalidir. Gittiğimiz yerler de selfi çekimleri ile mutluluğumuzu dostlarımızla paylaşabiliriz.

Bu bölüm de Yurtdışı Turizm ve Seyahati için nerelere gidilebileceğini ve neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Nerelere Gidebiliriz?

Dünyanın en güzel yerleri arasında Yunanistan , Hırvatistan , Şili ve İtalya gibi uluslararası destinasyonlar bulunmaktadır. Ziyaretçiler yan yana sıralanmış muhteşem dağ silsileleri, ışıltılı tertemiz gölleri , kocaman şelaleleri , yüksek kayalıklardan geçen rüya gibi antik kentleri ve dünyanın her yerinden milyonlarca insanı çeken parklar arasından seçim yapabilir.

Büyük Kanyon

büyük kanyon
Büyük Kanyon, ABD

Dünyanın son 5000 yıl da Colorado Nehri tarafından oyulmuş 2 km ye yakın derinlikte ve 30 km genişliğinde ki muazzam Büyük Kanyon ‘ u görebilirsiniz. Büyüklüğü nefes kesicidir ve en küçük noktasından bile sadece küçük bir kısmını görebilseniz de, jeolojisi ve yaşı hayal gücünü ateşler. Rengarenk kaya tabakaları zamanın geçişini gösterir ve alttaki kayaların bazıları 1,8 milyar yıllıktır.

Oia, Santorini, Yunanistan

santorini oia yunanistan
Oia, Santorini, Yunanistan

Santorini Oia ‘ın  dar sokakları, nefes kesen mavi kubbeli kiliseleri ve güneşlenen verandalarıyla sıralanan geleneksel taş evleri ile sizi büyüleyecektir. Palea volkan, Nea Kameni ve Thirassia adalarının muhteşem manzarasına sahip bir uçurumun tepesinde yer alan Oia, Yunanistan ‘ın tartışmasız en popüler ve güzel tatil yeridir.

Plitvice Gölleri, Hırvatistan

plitvice gölleri hırvatistan
Plitvice Gölleri – Hırvatistan

Adriyatik Denizi kıyısında ki Hırvat başkenti Zagreb ve Zadar ‘ın tam ortasında ki Plitvice Gölleri, antik ormanlarla çevrili suları, şelalelerin birbirine bağladığı 16 gölü, ayılar, kurtlar, yaban domuzları ve kuşlarla dolu doğası, doğal ve insan yapımı köprüleri ve 300 metrekarelik büyülü görülesi bir yaşam dünyası.

Amalfi Kıyısı, İtalya

amalfi kıyısı italya
Amalfi Kıyısı, İtalya

İtalya’nın Campania kentinde bulunan Amalfi Sahili, Sorrentine Yarımadası ‘nın kenarında engebeli ve abartılı şekilde güzel kıyı şerididir. Sahil yaklaşık 50 kilometre boyunca romantik bir ressamın yaratabileceği bir resme benzer. Masmavi denize dalan kayalıklar, tenha koylar da saklı minik altın kumsallar, Ravello Dağı ‘nın dik yamaçlarında sarılı güneşlenmiş pastel köyler ve kokulu portakal bahçeleri Antik üzüm bağları ile dikkat çeker.

Great Barrier Reef, Australia

büyük bariyer resifi avustralya
Büyük Bariyer Resifi, Avustralya

Avustralya ‘nın kuzey doğusunda , Queensland sahili açıklarında bulunan bu 2.300 km uzunluğunda ki karmaşık ekosistem, 3.000 ‘den fazla bireysel resif sistemi, mercan adası ve büyük / küçük yüzlerce adadan oluşan, parlak beyaz kumlu plajlara sahiptir. Yeryüzünde uzaydan görülebilen tek canlı olan Büyük Bariyer Resifi ‘dir.

Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili

şili ulusal parkı
Torres del Paine Ulusal Parkı, Şili

And Dağları ‘nın güneyinde ki Şili Patagonyası ‘nın ucunda, doğanın görkeminin adil payından nasibini almış bir yer olan Torres del Paine Milli Parkı: Dağları, eski buzullardan süzülen soğuk mavi buz dağları, dipsiz göller, dar jeolojik oluşumlar, dar fiyortları, derin nehirleri, eski ormanları ve kır çiçekleriyle kaplı sonsuz altın pampaları, pumas ve lama benzeri guanacos gibi nadir yabani hayvanlara ev sahipliği yapıyor.

Moraine Gölü, Kanada

moraine gölü kanada
Moraine Gölü, Kanada

Canadian Rockies ‘te ki Ten Peaks Vadisi ‘nin uzağında yer alan Moraine Gölü, zümrüt güzellikte, yükselen dağlarla çevrili, soğuk bir buzulla beslenen küçük bir mücevher, muazzam şelaleler ve antik kaya yığınlarıdır. Buzullar eridiğinde göldeki su yükselir ve rengini değiştirir.

Bu saydıklarımız, gidip görmeye değer eşsiz tatil yerlerinden sadece birkaçı. Bu bölüm de ilerleyen günler de daha detaylı bilgiler vereceğiz.

Yurtdışı Tatiline Çıkmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk defa yurt dışına seyahat ediyorsanız seyahatinizden önce yapmanız gereken 19 ipucu.

Güvenlik ve Sağlık

1. Doktorunuz ve sigortacınızla görüşün. Uygun aşıların tümüne sahip olduğunuzdan ve gerekli tüm reçeteleri yenilemiş olduğunuzdan emin olun. Ayrıca, poliçenizin acil durumlar için deniz aşırı ülkeler için geçerli olup olmadığını sağlık sigortası sağlayıcınıza sorun.

2. Pasaportunuzun kopyalarını da götürün. Pasaportunuz çalınır veya kaybolursa, ülkeye geri dönebileceğinizden veya vatandaşlığınızı kanıtlayabileceğinizden emin olmak istersiniz.

3. Pasaportunuzun bir kopyasını bırakın. Ekstra yedekleme için pasaportunuzun bir kopyasını ev de ya da güvendiğiniz birisine bırakın. E-posta hesabınıza da saklayabileceğiniz bir elektronik kopya hazırlayın.

4. Elçiliğinize kaydolun. Tatile gittiğiniz ülke de bir sorun olursa, bu hükümetinizin sizinle iletişim kurmasını ve güvenliğinizi sağlamasını kolaylaştıracaktır.

Para

5. Gitmeden önce parasal dönüşümü araştırın. Sürpriz yaşamamak için gittiğiniz ülkenin para birimi karşılığını hesaplayın.

6. Kredi kartınızın ziyaret ettiğiniz ülke de geçerliliğinden emin olun. Avrupalı ​​bankalar neredeyse tamamen daha güvenli çip ve PIN teknolojisine geçiş yaptılar ancak yurtdışında ki bazı işletmeler, halen modası geçmiş manyetik şerit kartlarını kabul edebiliyorlar.

7. Ziyaret ettiğiniz ülke de bir bankaya veya ATM ‘ye gidin. Havaalanı ‘nda ki veya şehir etrafında ki döviz büroları büyük fiyat farkları oluşturma eğilimindedir. ATM ve bankalar sizden çok fazla ücret almayacaktır ve döviz bozdurma işlemi tam olarak gerçekleşir.

8. Her zaman yerel para kullanın. Her yerde kredi kartı geçerli olmayabilir. Özellikle tren veya otobüs gibi ulaşım araçlarında döviz yerine yerel para geçerlidir.

9. Bankanızı veya kredi kartı sağlayıcınızı bilgilendirin. Bazen bankalar, ikamet ettiğiniz yerden farklı bir ülke de bir anda bir işlem gerçekleşmesi durumunda sahtekarlık olduğunu düşünerek güvenlik önlemi amacıyla kartınızı kapatırlar.

10. Ülkenin giriş / çıkış ücretlerini kontrol edin. Bazı ülkeler, ülkeye girmek veya ülkeden ayrılmak için tatilcilerin ücret ödemesini ister. Bu ücretler uçak biletinizin fiyatına dahil değildir ve 25 ile 200 dolar arasında değişebilir.

Yerel Araştırma

11. Ziyaret etmek veya görmek istediğiniz yerler için olabildiğince önceden bilet alın. Biletleri önceden satın alarak daha az para ödeyebilir ve size yönelik daha fazla fırsattan yararlanabilirsiniz.

12. Rehber kitapları alın. Rehberler genellikle haritalar, anahtar kelimeler veya kelime öbekleri içerir ve belirli bir site de, broşürü satın almanız gerekmeyecek şekilde size ayrıntılı bilgi verir. Seyahat etmeden önce mutlaka dil ve diğer uygulamaları indirin.

13. Siz oradayken devam eden ve başlayacak etkinlikleri araştırın. Bu, şehirde ki en iyi etkinlikleri kaçırmamanıza yardımcı olacaktır. Festivaller, törenler ve doğal etkinlikler gibi eğlenceli faaliyetler tatilinizden zevk almanızı sağlar. Ayrıca, denemek için gittiğiniz yerlerin ulusal yemeklerini araştırın. Bilmediğiniz şeyleri tecrübe etmeden ülkeyi terk etmek istemezsiniz.

Elektronik

14. Bir şarj adaptörü götürün. Ülkeler farklı boyutlar da fişlere ve voltajlara sahiptir. Bu yüzden iPod ‘unuzu kullanmak istiyorsanız, şarj edebileceğinizden emin olun.

15. Elektronik aletlerinizin voltajını kontrol edin. Gittiğiniz ülke de elektrik prizleri, elektronik aletlerinizin voltajını karşılayıp karşılamadığını kontrol edin.

16. Telefonunuzun uluslararası özelliklerini etkinleştirin. Bunu yapmak için genellikle bir ücret alınabilir, ancak bunu yapmanız, vereceğiniz dolaşım ücretlerinden çok daha düşük bir ücret ödemenizi sağlayacaktır.

Bagaj ve paketleme

17. Yanınıza fazladan bir takım elbise alın. Havayolu şirketi valizinizi kaybedebilir ve giyecek başka bir şeyiniz olmayabilir. Taşıma çantanız da bir takım elbise olması avantaj olacaktır.

18. Valiz sayınızı ve ağırlığını kontrol edin. Her havayolu şirketinin valiz sayısı ve ağırlığı konusunda kendi kuralları vardır. Herhangi bir ekstra ücret ödememek için havayolunun kurallarının ne olduğunu kontrol edin.

19. Aperatifler alın. Yurtdışına seyahat etmek eğlencelidir, ancak yabancı bir ülke de yemek için bir yerler aramak bazen bir çile haline dönüşebilir. Harika bir restoran ya da yiyecek satıcısı bulana kadar yanınıza açlığı geçiştirecek küçük atıştırmalıklar alın.

Yurtdışı Turizm ve Seyahati

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın