Yeni Başlayanlar İçin Temel Örgü Aletleri

Yeni Başlayanlar İçin Temel Örgü Aletleri

 • Post author:
 • Post category:Genel
 • Post comments:0 Yorum

Yeni Başlayanlar İçin Temel Örgü Aletleri

Örgü Yapmaya Başlamak için Neye İhtiyacım Var?

örgü örmek için gereken malzemeler
Örgü yapmak için gerekli malzemeler

Örgü örme işlerine ilk başladığınız zamanlar da, tuhafiye ye girmek çok eğlenceli gelecektir. Rengarenk, süslü iplikler ve satın almanızı bekleyen güzel iğneler sizi karşılayacaktır.

Bununla birlikte, örgü konusunda yeniyken yalnızca birkaç malzeme satın almanız daha mantıklı olacaktır.

Öyle ki, ilk örgü projelerinizi yapmak için çok sayıda pahalı malzemeye veya lüks ipliklere ihtiyacınız olmayacaktır. Aslında, çok büyük dükkanları gezip seçim yapmak yerine küçük bir tuhafiye dükkanı sizin işinizi görecektir.

Peki, hangi malzemelerle başlamalıyım?

 • İplik
 • iğneler
 • Makas
 • Bir dikiş iğnesi
 • Bir kroşe kancası

Bu parçaların her birine hızlıca bir göz atalım.

iplik çeşitleri
iplikler

Yeni Başlayanlar İçin İplik

İnsanların örme işiyle ilgilenmesinin ana nedeni, işlemeye hazır tüm iplikleri sevmeleridir.

Örme konusunda yeniyseniz, henüz elyafla bir aşk ilişkisi yaşamamanız bir sorun teşkil etmez. İlk projeniz için 100 TL lik bir iplik harcamak istemezsiniz.

İlk projeniz için de iplik söz konusu olduğunda, en iyisi olmasına gerek yoktur. İyi bir örgücü olduğunuzda ucuz ipliklerden sıklıkla cızırtılı, çalışmak ve giymek için rahatsız edici olanlarından uzak duracaksınız.

İlk projeniz için iplik seçmek projeye bağlı olacaktır. Dolayısıyla ilk adım bir proje seçmek olmalı ve aşağıda ki soruları cevaplayarak başlayabilirsiniz:

 1. Hangi ağırlık ipliğe ihtiyacınız var?
 2. Ne kadar ipliğe ihtiyacınız var?
 3. Basit bir ipliğe mi yoksa yeni bir ipliğe mi ihtiyacınız var?

İplik Seçimi

Projeniz için neye ihtiyacınız olduğuna dair bir fikir edindiyseniz, bir tuhafiyeyi ziyaret edin.

İhtiyaçlarınıza uygun farklı ipliklere dokunun. İyi görünen ve iyi hissettiren bir iplik seçin, onunla çalışırken gülümseyeceğiniz ve giyebileceğiniz bir iplik olsun.

Yeni başlayanlar için iğneler

örgü iğneleri
Örgü iğneleri

İlk iğne setinizde paradan tasarruf etmeniz uygun. Baş döndürücü bir malzeme dizisinde, alüminyumdan gül ağacına, bambuya kadar birçok farklı türde iğne mevcut.

Bu güzel iğnelerle örme işleri yapmak harika olacak. Henüz yeniyken, ihtiyacınız olan boyutta ne olursa olsun, alüminyum ya da plastik iğneler almanız iyi olacaktır. (Önerilen iğne boyutu için desen talimatlarınızı kontrol edin.)

Yeni örmeye başladığınızda, muhtemelen her proje için kendinizi yeni iğneler alırken bulacaksınız. Bu, bu işin gerçekliği çünkü farklı projeler için farklı boyutlarda iğnelere ihtiyacınız var ve çok sayıda iğnenin oluşturulması birkaç yıl alacak.

Örgü Günlüğü

Çoğu örgücü yaptığı işlerin kaydını tutmaz, gerek görmez ama siz tutun.

 • Proje neydi?
 • Deseni nereden aldın?
 • Hangi iğneleri kullandınız (satın aldığınız beden, malzeme, marka)
 • Hangi ipliği kullandınız (marka, tip, renk, malzeme, nereden aldığınız)
 • Desenle ilgili herhangi bir probleminiz oldu mu?
 • Projeden öğrendiğin şeyler
 • Bitmiş projenin bir resmi ve varsa bir iplik örneği
 • İpliği, iğneleri ve deseni nasıl sevdiğinize dair notlar

Diğer Gerekli Araçlar

Makas

örgü makası
Örgü Makası

Fazla ipliği projenizden kesmek için bir çift makas gerekir. İsterseniz özel bir çift el makası veya basit bir okul makası satın alabilirsiniz. Örme de herhangi bir fantezi kesimi gerekmez, bu nedenle bir iplik parçasını kesebilmesi yeterlidir.

Dikiş iğneleri

dikiş iğneleri
Dikiş İğneleri

Dikiş iğneleri , projenizin uçlarında düzenleme yapmak ve giysi parçalarını birbirine dikmek için faydalıdır.

İplikle çalışmak için uygun plastik ve metal iğneleri bulabilirsiniz. Her ikisi de iyidir, ancak çocuklarla çalışıyorsanız ve eğilimli örgü kullanıyorsanız plastik tercih edilir.

İğnelerin kolayca geçebilmesi için iri gözlü iğneler aldığınızdan emin olun. Örgü iğnelerinin hemen yanında genellikle ‘iplik iğneleri’ veya ‘goblen iğneleri’ bulacaksınız.

İpucu: İplik iğneleri, dikiş iğnelerinden daha büyüktür, bu nedenle kolayca kaybolmazlar. Muhtemelen kaybedeceğiniz zamanlar olacak. Bu yüzden yedek almayı unutmayın.

Tığ Kancaları

Örücüler neden kroşe kancalarına ihtiyaç duyarlar?

İpliğinizin uçları bir dikiş iğnesiyle dokunamayacak kadar kısaysa, kroşe kancası paha biçilmez bir araçtır. G veya H ebadı çoğu iplik ağırlığına iyi gelir ve kullanımına bağlı olarak tığ işi yapamayan biri için kullanımı kolaydır.

Bu basit araçlarla örgü işine başlayabilirsiniz. Bol şanslar!

Yeni Başlayanlar İçin Temel Örgü Aletleri

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın