Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi

Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi

Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi, turistik yerler bakımından en popüler olan bölgedir. Türkiye Akdeniz kıyılarında “Antalya sahili” ve “Türkiye Rivierası” adları da kullanılmaktadır. Turistler, ılık denizden ve yerel tatil yerlerinin ılıman iklimi olmasından etkilenmektedir.

Kışın, suda ki sıcaklık nadiren 5 – 10 ° C ve 18 ° C’nin altına düşer. Yaz aylarında deniz suyu sıcaklığı ortalama 28-30 ° C civarındadır. Burada yılın 300 günü güneşli geçer. Bu bölgenin plajlarında yüzme mevsimi nisan ayında başlar ve kasım ayında biter. Türk Rivierası’nın başkenti Antalya’dır. Antalya sahillerinin belli başlı beldeleri; Antalya, Kemer, Belek, Side ve Alanya’dır.

Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi
Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi

Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi

Antik Likyalılar, imparatorluklarını Antalya ve Fethiye arasındaki Akdeniz cenneti olan çarpıcı Teke Yarımadası’na kurmuşlardı. Kıyıdaki kumlu plajlar, ormanlarla örtülü yamaçlarla desteklenmiş bir kıyı şeridine sahiptir.

Turkuaz kıyıları en iyi güneş ve deniz bölgesidir, sahilden tepelere  doğru çıktığınızda tepede tünemiş Xanthos, Tlos ve Arykanda gibi antik kentleri, Pınara ve Myra’daki kayalıklara oyulmuş süslü mezarları bulursunuz. 500 km uzunluğundaki Likya Yolu’nun kalıntıların arasında dolaşırken, sıcaktan terlemeye değer manzaralarla zengin bir şekilde ödüllendirilirsiniz.

Ziyaret Etmek İçin En İyi Zaman

Gitmek için en iyi zaman Mayıs ve Ekim ayları arasıdır. Resmi olarak turizm sezonu Mayıs ayında başlar, ve oteller, barlar, restoranlar, seyahat acentaları ve dükkanlar faaliyete geçer. Ancak, ana turizm merkezleri arasında Fethiye ve Antalya Tüm yıl boyunca faaliyetlerini sürdürmektedir. Alışveriş, gece hayatı, rahatlatıcı bir spa ya da iş için gidiyorsanız, ihtiyacınız olan her şeyi bulabilirsiniz.

Nasıl gidilir?

İki ana havaalanı Muğla ve Antalya bölgesindedir. Yaz boyunca, Her iki havaalanına da birçok ülkeden uluslararası uçuşlar yapılmaktadır ancak uçuş programları kışın azalmaktadır. Kışın ziyaret etmek isterseniz İstanbul aktarmalı seferleri kullanabilirsiniz.

Alternatif olarak, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına bağlanan yollarından geçen otobüs seferlerini kullanabilirsiniz.

Havaalanlarında ve birçok kasaba da araba kiralama ofisleri bulunmakta. Geniş ve yeni otoban bağlantılarını kullanarak rahatça gezebilirsiniz.

Nerede kalınır?

Akdeniz kıyılarında birçok otel, motel ve pansiyon bulunuyor. Kıyılarda ki konaklama yerlerinin dışında şehir içinde de kalabileceğiniz bir çok ticari konuk evleri var.

Her bütçeye uygunB&BHer şey dahil ve mutfaklı seçenekleri mevcutFiyatlar ortalama gecelik 120 TL den başlıyor. Oteller yaz tatillerinde ve bayram tatillerinde tam doluluğa ulaşabiliyor. Bayram tatillerinin tarihi her yıl değişiyor ve okullar Eylül ayında açılıp Haziran ayında kapanıyor. Bu yüzden konaklama ücretleri yükselebilir ve yer bulmakta zorlanabilirsiniz.

Gezmek için kullanabileceğiniz ulaşım araçları

Kasaba ve şehirler de tüm kıyı köyleri içinde, Dolmuş denilen küçük Türk otobüsleri işletiliyor. Bu küçük araçlar ucuz ve seferleri çok sık düzenliyorlar. Gitmek istediğiniz yerlerin isimleri dolmuşların ön camlarında yazıyor.

dolmuş
Dolmuş

Araba ve scooter kiralama da mevcut, ancak ruhsat ve sigorta poliçesi şartlarını ve koşullarını kontrol etmelisiniz. Popüler tatil yerleri yoğun trafik yüzünden tıkanabiliyor, bu yüzden iyi bir sürücü olmanız gerekiyor.

Tüm tatil yerlerinde bekleyen tipik sarı taksiler var. Otelinize müracat ettiğinizde sizin için bir tane çağırabiliyor. Sarı taksiler taksimetre ile çalışmakta ve siz bindikten sonra taksimetreyi çalıştırmakta. Gidilecek mesafe uzunluğuna göre fiyat belirleniyor.

Yemek kültürü

Bütçenize göre, son derece ucuz fiyatlarla Geleneksel Türk yemekleri sunan lokantalar mevcut. Plaj etrafında ki işyerleri daha pahalı yemekler sunuyor. Hintli, İngiliz ve Çince dahil olmak üzere uluslararası menüler sunan, restoranlar bulunmakta. Yaz boyunca, Akdeniz kıyısında açık havada, Türk mezeleri, rakı ve balık Türklerin popüler yemekleri arasındadır.

yemek kültürü
Yemek kültürü

Gezilecek Şehirler – Türkiye Akdeniz Bölgesi Turizmi

Burdur

Burdur, Akdeniz bölgesinin batı kesiminde, göller bölgesinde yer almaktadır. Bizans döneminde POLYDORION ismiyle anılmaktaydı.

Burdur’a 30 km Ağlasun’a 7 km uzaklıkta bulunan Akdağ, güneye bakan yamacta bulunur. Eski yolu birbirine bağlayan Antalya ve Isparta bölgesi antik kentin içinden geçer. Yunanlılar ve Romalılar tarafından inşa edilmiş çeşitli mermer ve taş blok duvarların kullanıldığı birçok tarihi turistik yerler görebilirsiniz. Bölge aynı zamanda İnsuyu Mağarası’da mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ayrıca Burdur – Antalya karayolunda, 597 metre uzunluğunda bulunan 12 km’lik mağaralar var.

Burdur turizm rehberi için buraya bakabilirsiniz.

Isparta

Isparta güzel kokulu güllerin ve gül ürünlerinin bulunduğu bir şehir, hatta her yıl haziran ayının ortalarında kentte düzenlenen uluslararası bir gül ve halı fuarı bulunmakta. Huzurlu güzel gölleri, il etrafındaki etkileyici mağaralar ve Isparta’nın yaklaşık % 45’ini oluşturan yüksek yaylalar var ve bu da onu Akdeniz bölgesindeki en güzel şehirlerden biri yapıyor.

Antalya

Antalya, turistlere yapacakları çok şey sunuyor. Tatile doymak istiyorsanız, burada sizi meşgul edecek büyüleyici turistik atraksiyonlar bulacaksınız. Labirenti andıran tarihi kent merkezi atmosferik tarihi mekanlarla doludur, şehir ise onlarca görkemli harabenin olduğu dış alanın çevresini gezmek için mükemmel bir konumdadır.

Sadece tarihle bitmiyor. Bu şehir aynı zamanda Türkiye’nin Turkuaz Kıyısı’nın beyaz kumlu plajlarını görmeniz için harika bir yer. Plaj severler ve tarih meraklılarını memnun bırakacak herşey burada.

Mersin

Mersin, Akdeniz kıyılarının güney tarafında yer alan ekonomik, coğrafi ve kültürel bölgesi ile bilinen Türkiye’de bir liman kentidir. Şehir tamamen, onu Türkiye’nin en iyi turistik yerlerinden biri haline getiren tarihi yerlerden oluşuyor. Mersin adı temel olarak Myrsine adlı kokulu bitkinin ardından bu şehre verilmiştir.

Mersin’de, altı bin yıllık, Mersin’den 25 km uzaklıktaki Tarsus’un miras kültürü de dahil olmak üzere pek çok ünlü yer var. Ayrıca Tarsus’ta doğan Mesih’in ilk takipçisi olan Saint Paulus nedeniyle de ünlüdür. Burası inanılmaz derecede zengin tarihi yerlerle doludur.

Adana

Eski Hititlere ve ötesine uzanan bir soyağacına rağmen, Adana olağanüstü manzaralara, oldukça iyi kafe ve barlara ve mükemmel ulaşım bağlantılarına sahip enerjik ve modern bir mekandır. Türkiye’nin dördüncü en büyük şehri, tarihi yerleri ve güneybatıdaki harabeleri keşfetmek için iyi bir seçim olabilir.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın