Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Tasarım Nedir?

Tasarım iki farklı temel anlamı bulunmaktadır.

Fiil olarak tasarım, bir nesnenin veya sistemin inşası veya bir faaliyet veya sürecin uygulanması için bir plan veya şartname oluşturulmasıdır.

İsim olarak tasarım ise, böyle bir plan veya şartnameye (örn. Çizim veya başka bir belge) veya yaratılan nesneye, vb. Ve bunun estetik, işlevsel, ekonomik veya sosyo-politik gibi özelliklerine atıfta bulunabilir.

Grafik tasarım, bir mesajı görsel yolla belirli bir hedef kitleye ulaştırmak amacıyla logo, afiş, büyük boy sokak afişi (billboard), basın ilanı, ambalaj, kitap, dergi, tanıtım filmleri, çizgi film gibi tasarımları yazılı ve görsel elemanlarla sanatsal ölçütler içinde tasarlanıp çizilmesidir.

Çevresel tasarımı, planlar, programlar, politikalar, binalar veya ürünler tasarlarken çevre parametrelerini ele alma sürecidir .

Endüstriyel Tasarım, endüstri de üretilen, nihai kullanıcıya yönelik ürünlerin, işlevsellik, hedef kitlenin beğenisine ve kullanıcının ihtiyaçlarına uygunluk gibi ölçütleri gözeterek fikren geliştirilmesi ve üretime uygun yeni bir ürün olarak projelendirilmesidir.

Bir tasarım yaratma süreci kısa veya uzun ve karmaşık olabilir; bu da önemli araştırma, müzakere, yansıtma, modelleme, etkileşimli düzenleme ve yeniden tasarım gerektirir. Bazı durumlar da, önceden açık bir plan olmadan bir nesnenin doğrudan inşa edilmesi (el işi ve bazı mühendislik, kodlama ve grafik tasarım gibi) da bir tasarım etkinliği olarak kabul edilir.

Tasarım neden bu kadar önemli?

Örneğin; bir web sitesi tasarlarken , ilk ve en önemlisi kullanıcı deneyimidir. İyi bir tasarımcı, tasarımın web sitesinin içeriği etrafında çalışmasını sağlar ve çalışanlarınızın bilgi aramalarında sitenizde rahatça ilerlemelerine yardımcı olan içeriğin öne çıkmasına yardımcı olur.

Tasarım genel bilgi

Tasarım sadece pazarladığınız hizmete ilgi çekmekle kalmaz, mesajınızın kalitesini de arttırır.

Dünyanın en iyi markalarını düşündüğünüzde, logolarını, benzersiz renk şemalarını ve hatta yazı tiplerini anında resmedebilirsiniz. Bu, markaların şans eseri ortaya çıkardığı bir şey değildir; ideal logoyu geliştirmek, mükemmel renk uyumunu bulmak ve doğru yazı tipi seçimlerini yapmak gibi bir sürü emek içerir.

Tasarımın amacı nedir?

Tasarımın amacı daha adil iyi bir toplum oluşturmaktır. Tasarım, amacı, işlevi, ekonomisi, sosyo-kültürel faktörleri ve estetiği göz önüne alındığında aynı anda bilerek ve isteyerek bir şeyler yaratma sürecidir. İnsanlarla etkileşim kurmayı, onlara elinde var olan bir şeyi ulaştırmayı hedefler.

Tasarımın temel elemanları

Hat

Tasarımın ilk ve en temel unsuru çizgidir. Çizim de, bir çizgi kalemin ya da kalemin vuruşudur, ancak grafik tasarım da, iki bağlı nokta vardır. Çizgiler, alanı bölmek ve gözü belirli bir yere çekmek için kullanışlıdır. Örneğin, bir derginin içeriği, başlıkları ve yan panelleri ayırmak için hatları nasıl kullandığını düşünün.

Renk

Renk, hem kullanıcı hem de tasarımcı için tasarımın en belirgin öğelerinden biridir. Arka plan olarak tek başına durabilir veya çizgiler, şekiller, dokular veya tipografi gibi diğer öğelere uygulanabilir. Renk, eserin içinde bir ruh hali yaratır ve marka hakkında bir hikaye anlatır. Her renk farklı bir şey söyler ve kombinasyonlar bu izlenimi daha da değiştirebilir.

Şekil

Şekiller , çizgiler veya renkler gibi sınırlarla tanımlanır ve genellikle sayfanın bir bölümünü vurgulamak için kullanılır. Her şey sonuçta bir şekildir, bu nedenle her zaman tasarımınızın çeşitli öğelerinin şekilleri nasıl oluşturduğunu ve bu şekillerin nasıl etkileşime girdiğini düşünmelisiniz.

Boşluk

Negatif alan, sayfa için tasarım yapmanın en yaygın kullanılan ve yanlış anlaşılan yönlerinden biridir. Projenin boş bırakılan kısımları, ister beyaz isterse başka bir renk olsun, genel bir resim oluşturmanıza yardımcı olur. Başka herhangi bir öğe de yaptığınız gibi şekiller oluşturmak için negatif boşluklar kullanabilirsiniz.

Doku

Parçaya hiç dokunulmadığında dokuyu düşünmek, sezgiseldir. Dokular, iki boyutlu yüzey de üç boyutlu bir görünüm yaratabilir. Aynı zamanda sürükleyici bir şeyler inşa etmeye yardımcı olur.

Tasarım Hakkında Genel Bilgi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın