Resim Hakkında Genel Bilgi

Resim Hakkında Genel Bilgi

Resim Hakkında Genel Bilgi

Resim Tanımı

Resim, herhangi bir yüzey üzerine çizgi ve renklerle yapılan, günümüzde kavramsal bir boyutta ele alınması açısından hemen her tür malzemenin kullanılabildiği bir anlatım tekniğidir. Resim yapma sanatıyla meşgül kişiler, ressam olarak adlandırılırlar.

Leonardo da Vinci 'nin Mona Lisa 'sı (1503–19)
Leonardo da Vinci ‘nin Mona Lisa ‘sı (1503–19)

Okul Öncesinde Resmin Önemi

Resim yapmak, küçük hayalperest yaşamın büyük bir parçasıdır. Resim yapmak, basit bir faaliyetten çok daha fazlasıdır. Farklı türden çocukların kendilerini kendi özel biçimleriyle ifade etmelerinin bir yoludur. Resim yapmak ayrıca çocukların duyularını kullanmalarına, duygularını ifade etmelerine, süreçleri ve sonuçları keşfetmelerine, renkleri keşfetmelerine ve estetik açıdan hoş çalışmalar ve deneyimler yaratmalarına yardımcı olur.

Boya fırçası, yaratıcı sürecin sanatçıdan hem iyi hem de kötü hisler çıkarmasına izin veren iç huzuru sağlar. Bir çocuk boyarken beynin her iki tarafı birbirine geçerek iki yarım küre arasında ki bağlantıyı güçlendirir. Çocuğunuz eve yeni bir resim getirdiğinde, sanatın bir dil olduğunu ve resmin çocuklara duygusal olarak fayda sağladığını unutmayın.

Boya Teknikleri ve Stilleri

Resim yapmak tamamen yaratıcılıkla ilgilidir, bu yüzden sanatçılar kendilerini yalnızca sınırlı araçlarla ve materyallerle sınırlamazlar, sürekli büyüyen bir süreçtir.

Farklı resim türleri vardır. Tarzlar ancak modern resim tarzı en çok aranan tekniktir, sanatçının modernizm, soyut ve gerçeküstü tekniklerin bir karışımıyla kanvasında ki fikirlerini ortaya koymasını sağlar. Soyut sanat, kavramsal sanat, Hiper-Gerçekçilik, pop sanat, Fütürizm, İzlenimcilik vb. Gibi farklı resim stilleri vardır. Sanatçılar olarak, tek stillere veya stillerin bir kombinasyonuna odaklanabilirsiniz.

 • Yağlı boya
 • Sulu boya
 • Pastel boya
 • Akrilik boyama
 • Dijital boyama
 • Mürekkep yıkama boyama veya Literati boyama – Siyah Çin mürekkebi
 • Sıcak balmumu boyası veya Enkaustic boyaması
 • Sprey boyama
 • Fresk secco resimleri – duvar resmi tekniği
 • Guaş – opak sulu boya besiyeri
 • Emaye resimleri
 • Tempera resimleri (çok uzun ömürlüdür)
 • Kum Boyama .. vb

Resim Hakkında Genel Bilgi

1. Yağlı boya

Yağlı boya, yeni başlayanlar için zor bir görev olabilir. Yağlı boya resim hemen hemen her türlü stil için uygundur. Pürüzsüz boyanın dokusuyla çalışırsınız ve harika bir kokusu vardır. Yağlı boya pigmentlere bağlayıcı olarak biraz kuruyan yağ kullanır, bu da boyaya harika bir tereyağı hissi verir. Bağlayıcı olarak kullanılan en yaygın kurutma yağları, ceviz yağı, keten tohumu yağı, haşhaş tohumu yağı ve daha fazlasıdır. Yağlı boya ilk kez 5. yüzyılda Hintli ve Çinli sanatçılar tarafından kullanıldı, ancak yalnızca 15. yüzyıl da popüler oldu. Yağlı boya tekniği hakkında bilgi.

2. Sulu boya resim

Sulu boya resmi genellikle kağıt üzerinde yapılır. Bu özel tip boya da, renklerin karıştırılması için su bazlı çözümler kullanılır ve bu nedenle su rengi resim adı verilir. Yağlı boya ile karşılaştırıldığında, sulu boya resmi de aynı şekilde zor bir iştir. Günümüz de, sulu boya kullanarak gerçekçi görünümlü portreler deneyen birçok sanatçı var. Renklerin karışımı bu konuda çok önemlidir, çünkü çok fazla şey, renklerin rengini değiştirir.

3. Pastel boyama

Pastel çubuklar normal de pastel boyamaları oluşturmak için kullanılır. Pastel çubukları kullanarak hemen çizmeye ve boyamaya başlayabilirsiniz, aynı bağlayıcı pigmentleri kullanır, çünkü pastel çubukları bir bağlayıcı madde kullanarak birbirine bağlı toz formundadır ve hazırdırlar. Saf ve derin renkler arıyorsanız, pastel çubukları kullanmanız şiddetle tavsiye edilir. Tuval üzerine pastel boya yapılabilir, böylece pastel renklerle güzel bir renk katmanı yapabilirsiniz.

4. Akrilik boya

Daha hızlı kuruyan boya istiyorsanız akrilik boya en iyisidir. Bunlar suda çözünür boyalardır, ancak boyama tamamlandıktan sonra, su geçirmez hale gelir. İlginç gerçek değil mi? Hobicilerin çoğu akrilik boyalarla çalışmayı sever. Heykeller, kalıplama, yüz özellikleri için birçok sanatçı akrilik boya kullanıyor. Akrilik fırçaların yıkanması için sadece suya ihtiyaç duydukları için fırçaları boyama işleminden sonra temizlemek daha kolaydır.

5. Dijital boyama

Dijital boyama, bir bilgisayar da sanat eseri yaratmaktır. Bu onu sulu boya, yağlı boya ve hatta akrilik boyaya benzetir. Dijital olarak hazırlanmış bir yağlı boya da, elle yapılan yağlı boyadan daha fazla dokuya erişim olduğundan çok fazla farklar olacaktır. Evet, boyaların uzun süre ayakta durması konusunda endişelenmenize gerek yok. Aynı sanatı ev ortamında rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

6. Kum boyama

Kum üzerine boyamak oldukça karışık olabilir ve bu geçici bir sanattır. Kum boyama, sanatçının üzerinde nasıl çalıştığını anlamak için hızlı hareket kullanılarak videoyla yakalanabilir. Normal de minimal ışıkla yapılır, ancak kum resmin oluşturulduğu masanın altında netleme ışığı vardır. Kum boyama, elleri kullanarak sabit bir yüzey üzerinde hareket eden renkli kumlar kullanılarak oluşturulur. Birçok ülke de uygulanmaktadır ve birçok isimle bilinmektedir, Hindistan’da kolam veya rangoli olarak bilinir.

7. Doku boyama – Doku Boya

Bir tabloda ki fırça darbelerini görmeyi seviyoruz, bu çarpıcı bir sonuç veriyor. Doku boyaları çoğunlukla yağlı boyalar da kullanılır, çünkü akrilik boyalarla çalışırken akrilik kuruduğunda etkileri kaybolur. Ancak yağlı boyalar pahalı olma eğilimindedir, bu nedenle bir tanesi dokular üzerinde harika çalışan akrilik impasto ‘yu kullanabilir. Düzenli boya fırçalarının yanı sıra, düz bıçaklar, doku resimlerini oluşturmak için kör nesneler kullanılır.

8. Mat boyama

Güzel manzaralar genellikle mat tabloların yardımıyla yaratılır. Mat resimler film ve video oyun endüstrisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Film endüstrilerinde, mekanların mat bir resmini tamamladıktan sonra büyük setler yaratılır. Bazen peri masalı, bilim kurgu gibi ortamların inşası çok pahalıdır, bu gibi durumlarda mat resimler arka plan perdesi olarak kullanılır ve diğer çekimler ile birleştirilir.

9. Sprey Boya

İstenilen sonuçları elde etmek için boya genellikle bir sprey şişesinde verilir. Çoğunlukla sprey boyalar sokaklar da (sokak sanatı), grafiti, tuval, ahşap, metal, cam, seramik ve daha pek çok alanda kullanılır. Büyük bir tuval ise aynı pigmenti gerektiriyorsa, alanları daha hızlı bir şekilde almak için sprey boya tekniği kullanılır.

10. Graffiti Sanatı

Graffiti sanatı, çoğunlukla izinli / izinsiz kamu binalarında yapılır. Grafiti genel halk tarafından anlaşılmamıştır, mutlak bir anlamı olmayan bir yazı veya çizim / karalama tarzıdır. İlk grafiti sanatçısı, 1967 ‘de, hanımefendinin dikkatini çekmek için duvarlara yazan bir lise öğrenciydi. Graffiti 1980 ‘de tam teşekküllü bir resim tekniği haline geldi, birçok sanatçı yeteneklerini sergilemek için halka açık duvarlara gönderildi.

11. Mürekkep Yıkama Boyama veya Literati Boyama – Çin Siyah Mürekkep

Mürekkep Yıkama Boyama aynı zamanda Literati Boyama olarak da bilinir. Bu sanat eserlerini yaratmak için Çince siyah mürekkep kullanılmıştır. Çin siyahı mürekkebi, çoğunlukla kaligrafi için kullanıldığından, asya ülkelerinde oldukça popülerdir. İstenilen kıvamı oluşturmak için suyun siyah mürekkeple karıştırılmasıyla çeşitli siyah tonları oluşturulur.

12. Sıcak Balmumu Boyası veya Enkaustic Boyama

Sıcak Balmumu Boyası, Enkaustic boyaması olarak da bilinir. Bu boyama tekniği eritilen ve renk pigmentlerine eklenen balmumu kullanır. Bu teknikte hem soğuk balmumu hem de sıcak balmumu kullanılır. Enkaustic resimler genellikle ahşap bir tuval üzerine yapılır.

13. Fresco Secco Boyamaları – Duvar Resmi Tekniği

Fresco secco boyaları, genellikle yeni oluşturulmuş bir kireç sıva ile oluşturulur. Renk pigmentleri karışık su çözeltisidir ve doğrudan kireç sıva üzerine uygulanır, böylece kalıcı bir boyama elde edilir. Fresco secco resimleri rönesans döneminden bu yana yapılır, bu resimleri vatikan duvarlarında ve tavanlarında görebilirsiniz.

14. Guaj – Opak Sulu boya ortamı

Guaj, sanat oluşturmak için diğer bağlayıcı maddelerle birlikte kullanılan opak bir sulu boya aracıdır. Guaj tekniğinde opaklık sağlamak için su rengi karışımına beyaz tebeşir veya beyaz renk eklenir. Guaj doğrudan tuval üzerine uygulanamaz, çünkü iyi bağlanmadığından, tuval üzerinde kullanmak istiyorsanız akrilik pigmentlerin karıştırılması gerekir. Resimlerin istediğiniz gibi olmasını istiyorsanız, akrilik renklerin seyreltilmemesine dikkat edin.

15. Tempera Resimleri – Uzun Ömürlü Resim

Tempera resimleri, yumurta tempera sanatı olarak bilinir. Hızlı kururlar ve boya diğerlerinden daha uzun süre dayanır. Yumurta sarısı, boya ile bağlayıcı bir ortam olarak kullanılır ve oldukça glüten olduğu için daha hızlı kurumaya meyillidir. Bu bilinen en eski resim tekniklerinden biridir. Yumurta yerine bazen sakız, gliserin, kazein su ve renk karışımına bağlayıcı bir madde olarak kullanılır.

16. Emaye boyamaları – Emaye Boyası olan sanat

Emaye boyaları tamamen kuruduktan sonra parlak bir görünüm verir.

17. Damla Boyama – Boya Damlaları

Adından da anlaşılacağı gibi, damla resimler oluşturmak için tuval üzerine boya damlatılır.

18. Alt Boya – Tabaka Boyama

Tuval üzerine taban boyası eklenir ve yeni kaplama boyaları oluşturmak için daha fazla renk katmanı eklenir.

19. Panel Boyama – Çoklu Parça Boyama

Panel resimleri birçok ahşap panel üzerine oluşturulur ve birleştirilir.

20. Kadife Boyama – Kadife Malzemesi Üzerine Sanat

Kadife boyama, genellikle kadife kumaş üzerine yapılır.

21. Yaprak Boyama – Yaprak sanatı

Yaprak üzerinde oluşturulan veya resimler de yaprak şekilleri yaratan bir resim, yaprak boyama olarak bilinir.

22. Ters Cam Boyama – Cam Boyama

Ters cam boyama camın üzerine boya uygular ve cama baktığınızda resim görünür.

23. Minyatür Resim – Küçük Resimler

Minyatür resimler küçük el yapımı resimlerdir.

24. Aksiyon Boyama – Hızlı, Doğrudan Süpürme Fırça Darbeleri

Aksiyon Boyama, tuval üzerinde doğrudan fırça darbeleriyle hızlı, spontan yapılan bir resimdir. Boyanın damlaması güzel bir etkiye neden olur.

25. Anamorfoz – Perspektif Resim

Anamorfoz, perspektif resimdir.

Resim Hakkında Genel Bilgi

Resim Stilleri

Birçok farklı boyama stili türü vardır, belirli bir stile odaklanabilir veya stillerin bir kombinasyonunu yapabilirsiniz.

Çoğu ressamların aradığı stil batı tarzıdır.

 • Batı Tarzı
 • Modernlik
 • Kübizm
 • Sürrealizm
 • Ekspresyonizm
 • Soyut tarzı
 • İzlenimcilik
 • Figürativizm / Figüratif Sanat
 • Art Deco – görsel sanat, mimarlık ve tasarım
 • Art Nouveau – doğadan ilham alan
 • Doğu Tarzı
 • Çin resimlerinde
 • Japon resimleri
 • Kore resimleri
 • Hint resimleri: Tanjore, Babür, Rajasthani ve Pattachitra

Belirli bir resim tarzı biçiminden ya da etrafında ki tarihlerden etkilenmiş olabilirsiniz. Belki de durum ne olursa olsun, resim yapmak tamamen içsel yaratıcılığınızı bir tuval parçası üzerinde bırakmaktır, ki bu tamamen özgürleştirici olacaktır.

Resim Hakkında Genel Bilgi

Tüm Zamanların En Ünlü Ressamları

1. Leonardo Da Vinci (1452–1519) Rönesans ressamı, bilim adamı, mucit ve daha fazlası. Da Vinci, ikonik Mona Lisa ve Last Supper’ı ile dünyanın en ünlü ressamlarından biri.

2. Vincent Van Gogh (1853–1890) Hollandalı post-empresyonist ressam. Ünlü resimler arasında; Ayçiçeği , Yıldızlı gece ve Gece Cafe Terrace bulunmaktadır.

3. Rembrandt (1606–1669) Hollandalı yüksek lisanslı en büyük ressamlardan biri. Ünlü resimler arasında Yahudi Gelin ve Celile Denizi Fırtınası sayılabilir.

4. Michelangelo (1475–1564) Rönesans heykeltıraş, ressam ve mimar. Sistine Şapeli ‘nde ki epik tavan duvar resmiyle ünlüdür.

5. Claude Monet (1840–1926) Fransız izlenimci ressam. Ünlü resimler arasında Nilüferler , Bahçede Kadınlar ve İzlenim Gündoğumu bulunmaktadır .

6. Pablo Picasso (1881-1973) İspanyol, modern ‘kübist’ ressam. Ünlü eserleri arasında Guernica ve Barış Kuşu sayılabilir.

7. Raphael (1483–1520) İtalyan ressam. Raphael, da Vinci ve Michelangelo, yüksek Rönesans üçlüsünü oluşturuyor. Meşhur resimleri arasında Mond Crucifixion ve Bakire Düğünü bulunmaktadır.

8. Ağustos Renoir (1841–1919) Fransız ressam, izlenimciliğin öncülerinden biri. İtalyan rönesansından da etkilenmiştir. Ünlü eserler arasında Le Moulin de la Galette ‘de Dans ve On the Terrace bulunmaktadır.

9. Jan Vermeer (1632-1675) Tür boyama konusunda uzmanlaşmış Hollandalı ressam. Ünlü resimleri arasında Delft View, İnci Küpeli Kız ve Sütçü Kız yer alıyor .

10. Paul Cezanne (1839-1906) Fransız post-empresyonist ressam. Ünlü resimleri arasında; Bir Perdeli Kart Oyuncuları ve Natürmort bulunmaktadır.

Resim Hakkında Genel Bilgi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın