Pietà Mermer Heykeli – Michelangelo

Pietà Mermer Heykeli – Michelangelo

Pietà Mermer Heykeli – Michelangelo 1498-1500

Pietà, Rönesans heykeltıraşı Michelangelo Buonarroti ‘nin başyapıtlarından bir tanesidir. Vatikan ‘da Aziz Petrus Bazilikası ‘nda bulunur. Heykel sanatçının aynı temaya sahip heykellerinden ilkidir. Fransız kardinal Jean de Billheres ‘in isteği üzerine yapılmıştır. Michelangelo ‘nun imzaladığı tek eseridir.

Pietà Mermer Heykeli – Michelangelo

Yakından bakıldığında mermerin nasıl et gibi göründüğünü görürsünüz ve o karmaşık perdelik kıvrımlarına hayran olursunuz.

Pieta sahnesi, çarmıha gerilmesinden, ölümünden ve haçtan çıkarılmasından sonra, ancak mezara yerleştirilmeden önce Mesih ‘in cesedini tutan Bakire Meryem ‘i gösterir. Bu, Katolik adanmışlık dualarına konu olan Meryem ‘in Yedi Kederi olarak bilinen Bakire ‘nin yaşamından kilit olaylardan biridir . Konu, muhtemelen birçok kişi tarafından bilinen bir konuydu, ancak on beşinci yüzyılın sonlarında Fransa ve Almanya ‘da sanat eserlerinde İtalya ‘dan daha yaygın olarak tasvir edildi.

Bu Rönesans ‘ta bile özel bir sanat eseriydi çünkü o zamanlar çok figürlü heykeller nadirdi. Bu iki figür, diğer Rönesans sanatçılarının (örneğin Leonardo) da tercih ettiği bir piramit şeklini oluşturan birleşik bir kompozisyonda görünecek şekilde oyulmuştur.

Pietà (mermer heykel) Michelangelo
Michelangelo, Pieta, c. 1498-1500, mermer

Pietà Mermer Heykeli Detayı

Her bir rakamın incelenmesi, oranlarının diğerine göre tamamen doğal olmadığını ortaya koymaktadır. Başları orantılı olmasına rağmen, Bakire cesedi Mesih ‘in vücudundan daha büyüktür. Michelangelo ‘nun bunu yapmasının nedeni büyük olasılıkla Bakire ‘nin oğlunu kucağında tutabilmesi için gerekliydi.

Bu konuda yardımcı olmak için Michelangelo, kucağında ki kıyafetleri daha büyük görünmesi için katlanmış bir perdelik denizine yığdı. Bu perdelik bu pratik amaca hizmet ederken, aynı zamanda mermeri derinden kesmek için bir matkap kullanırken Michelangelo ‘nun ustalığını ve üstün tekniğini sergilemesini sağladı. Mermer üzerinde ki çalışmalar tamamlandığında, doğal görünümlü kıvrım çeşitliliği nedeniyle taştan çok kumaşa benzemişti.

Pieta detayı

Pietà Mermer Heykeli Ne Anlatır

Michelangelo ‘nun perdeleri oymakta kullandığı yetenek, her ikisi de bu sahnenin trajik doğasına rağmen tatlı bir hassasiyet sergileyen Mesih ve Bakire ‘de ki insan biçimlerini ele almasıyla eşleşmektedir. Bu, elbette Bakire ‘nin oğlunun ölümün gerçeğiyle karşı karşıya geldiği andır. Onun mutsuz hüznünde ve yıkımında, olana razı olmuş gibi görünüyor ve zarif bir kabullenmişlikle örtülüyor.

Mesih de neredeyse barışçıl bir uyku içindeymiş gibi tasvir edilmiştir ve saatlerce işkence ve acı çekmesine rağmen herhangi bir kan ve çürümüşlük yoktur. Bakire Mesih ‘i tutarken, sağ eli etiyle doğrudan temas etmez, ama bunun yerine Mesih ‘in tarafına dokunan bir bezle kaplanmıştır. Bu, Mesih ‘in bedeninin kutsallığını gösterir. Genel olarak, bu iki rakam acılarına rağmen güzel ve idealdir.

Pietà Mermer Heykeli ‘ne İlk Eleştiri

Heykel bitince, Michelangelo ‘ya Bakire ‘yi betimleme biçimi nedeniyle bir şikayet geldi. Bakire ‘nin çok genç göründüğü şikayeti üzerine Michelangelo ‘nun cevabı basitçeydi. İffetli kadınların güzelliğini daha uzun süre muhafaza etmeleriydi, bu da Bakire ‘nin diğer kadınlarda olduğu gibi yaşlanmayacağı anlamına geliyordu.

Pieta Yazıt

Oymacılığın tamamlanmasından sonra dikkat çeken bir diğer olay da, Bakire ‘nin gövdesinin üstünden geçen diyagonal bant üzerinde bulunan yazıdır.

Heykelin Ünlenişi

Bu, Michelangelo’nun adını imzaladığı tek eserdi.

Pieta, oyulduktan hemen sonra ünlü oldu. Başka sanatçılar da büyüklüğü nedeniyle araştırmaya başladılar ve Michelangelo ‘nun ünü yayıldı. Sanatçı, Pieta ‘yı oyduktan sonra otuz yıl daha yaşadığı için, eserin on altıncı yüzyılın büyük bir bölümünde, nesiller boyunca sanatçılar ve patronlar tarafından kabul edildiğine tanık oldu.

Daha modern zamanlar da, Pieta bazı renkli olaylar yaşadı. 1964 yılında New York Dünya Fuarı ‘na ödünç verildi; daha sonra Papa Paul VI, tekrar ödünç verilmeyeceğini ve Vatikan ‘da kalacağını söyledi.

1972 ‘de Macar doğumlu bir adam (daha sonra zihinsel olarak rahatsız olduğu tespit edildi) çekiçle heykele saldırdı ve vurmaya başladı. Bakire ‘nin sol kolu, burnu, sol gözü ve başı zarar gördü.

Bugün Roma ‘da bulunan Yeni St. Peter Bazilikası ‘nda ki Pietà Mermer Heykeli – Michelangelo ziyaret edebilirsiniz.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın