Mimarlık Tanımı Türleri ve Ünlü Mimarlar

Mimarlık Tanımı Türleri ve Ünlü Mimarlar

Mimarlık Tanımı Türleri ve Ünlü Mimarlar

Mimarlık Nedir?

Mimarlık veya mimari, binaları ve diğer fiziki yapıları tasarlama, kurma sanatı ve bilimidir.

Mimarlık bir tutku, bir meslek, bir çağrı, bir bilim ve bir iştir. Sosyal bir sanat ve aynı zaman da sanatsal bir bilim olarak tanımlanmıştır. Mimarlık, en yüksek tasarım kalitesinde olmalıdır. Mimarlık, büyük Roma mimarı ve tarihçi Marcus Vitruvius ‘un sözleriyle “sıkılık, emtia ve zevk” sağlar.”

Mimarlık, her türlü insan faaliyetinin yeri ve desteğini sağlar. Mimarlık, insanın çevre ile uyum sağlamasına yardımcı olur, sağlık ve refahı teşvik eder, estetik ve ruhsal olarak yaşamları zenginleştirir, ekonomik fırsatlar sunar, kültürü ve gelenekleri yansıtan ve sembolize eden bir miras yaratır.

mimarlık mesleği

Farklı Mimari Türleri

Ne tür bir mimar olmak istediğinizi bulmak, gerçekten göz korkutucu bir şeydir. Aşağıda göz önünde bulundurmanız gereken 7 mimarlık dalı bulunmaktadır:

1. Peyzaj Mimarı

Altyapı , kamusal alanlar , tarım ve ormancılık da dahil olmak üzere dış mekan manzaralarının tasarlanması, kentsel ve kırsal alanlarımızı birleştiren ağları inşa etmek için hayati öneme sahiptir, ancak belki de daha önemlisi, küreselleşme ve iklim değişikliğine cevap vermek için şarttır. Peyzaj mimarı , diğerlerinin yanı sıra yağmur suyu yönetimi, çevre restorasyonu ve dinlenme alanlarına katılmaktadır. Doğal ortamlar da çalışmaktan hoşlanıyorsanız, bu sizin için bir yol olabilir. Detaylı anlatım için tıklayınız.

2. Şehir Plancısı

Nüfusumuzun hızla artan yüzdelerinin kentsel alanlara taşınması sonucunda şehirciliğin koşulları sürekli bir akış halindedir. Kentsel çevrenin dinamik durumu, onu ekonomik ve demografik değişimlerden sürdürülebilir kalkınmaya kadar her şeyi kapsayan bir mimar olarak kabul etmenin heyecan verici bir yoludur. Mesleğin içinde önemli bir sorumluluk, ama zor bir sorumluluk; büyük ölçekte uyum ve problem çözmeyi gerektirir.

3. Restorasyon Mimarı

Toplumumuzun mimarlık yoluyla sunduğu miras ve tarihi yalnızca geçmişe güzel bakış açıları değil, aynı zamanda kültürümüzü bir disiplin olarak anlamak için çok önemlidir. Binaların korunması ve restorasyonu inkar edilemez bir zorunluluktur; Herkesi memnun etmek asla mümkün değildir. Medya genellikle çok güzel çözümlere rağmen restorasyon eylemini “miras katliamı” olarak tanımlar.

4. Araştırma Mimarı

Dijital tasarımın mevcut dalgası ve dijital araçların sürekli ilerlemesi ile temsil ve anlatım yöntemlerimiz çarpıcı biçimde değişiyor. Bilgi teknolojisinin, bitmemiş mimarlık üzerinde derin bir etkisi oldu. Bu sürekli gelişmeler kısmen, binaların tasarımından ibaret olmamakla birlikte, bu yeni araçların işimizi nasıl geliştirebileceğine odaklanarak, mimarlar tarafından yapılan heyecan verici araştırmalarla mümkün olmaktadır.

5. Aydınlatma Mimarı

Işığın zihinsel ve fiziksel sağlığımız üzerinde derin bir etkisi vardır, çünkü yüksek enlemlerde yaşayan herkes empati kurabilir. Aydınlatma mimarisine dalmak, deneyimlerimizin kalitesini, sağlığımızı ve iyiliğimizi ve yalnızca doğal çevrenin değil, aynı zamanda çalışma ortamlarımız gibi daha küçük alanların da sürdürülebilirliğini geliştirmeyi gerektirir.

6. Politik Mimar

Bazıları mimarlığın doğası gereği politik olduğunu, ancak bir kentin veya ülkenin siyasi kararında aktif olmanın farklı bir hikaye olduğunu savunuyor. Mimari sadece güzel nesneler yaratmanın ötesindedir; Disiplinin toplum örgütlenmesinde bir değeri vardır.

Mimar Olmak İçin Hangi Becerilere İhtiyaç Vardır?

  • Matematik ve fen becerileri
  • Tasarım becerileri
  • Analitik ve problem çözme becerileri
  • Takım oluşturma becerileri
  • İletişim yetenekleri

En Ünlü Mimarlar ve Eserleri

Dünyaca ünlü mimarlar
Dünyaca ünlü mimarlar

Frank Lloyd Wright

Dünyanın en ünlü mimarları arasında girmiş olan Frank Lloyd Wright organik yapıdaki eserleri ile biliniyor. Eğitim almamış özgün mimarlar arasında olan Wright, Şelale Evi olarak bilinen evi tasarlamıştır. Wright ayrıca Fallingwater Residence, The Guggenheim Müzesi gibi önemli eserleri de hayata geçirmiştir.

Ieoh Ming Pei

Amerika ‘da mimarlık eğitimi alan Pei ‘nin kökleri Uzak Doğu ‘ya dayanıyor. Eserlerinde doğu ve batının birleşmesini yansıtan ünlü mimarın eserleri arasında Colorado ‘da bulunan Atmosfer Araştırmaları Merkezi ‘de yer alıyor. Ayrıca Paris ‘e gidenlerin görmek için bir kez daha gitmek istediği Le Grand Louvre Müzesi de Ieoh Ming Pei ‘nin en önemli eserleri arasında yer alıyor.

Zara Hadid

Dünyanın en önemli mimarları arasındaki Zara Hadid, mimarlık dünyasının en prestijli ödüllerinden olan Pritzker ödülüne layık görülen ilk kadın mimardır. Guangzhou ‘da yer alan Opera Evi, Hadid’in en beğenilen eserleri arasındadır. Zara Hadid, 30 Mart 2016 tarihinde bronşit tanısı konularak hastaneye kaldırılmış, 31 Mart 2016 tarihinde ise geçirdiği kalp krizi sonucu Miami ‘de hayatını kaybetmiştir.

Frank Gehry

Sabit olmayan tasarımları, kıvrımlı yapıları sevmesi ile ünlenen Frank Gehry, eserlerinde kendi tarzını yaratmayı başarmış ünlü mimarlar arasında yer alıyor. Los Angelas ‘da yer alan Walt Disney konser alanı ve Prag ‘da bulunan ünlü Dans Eden Ev, Gehry ‘nin en ünlü eserleri arasındadır.

Renzo Piano

Londra ‘da yer alan ünlü The Shard Binası ‘nı yapan Renzo Piano, aynı zamanda pek çok iş merkezi ve binaya da imzasını atmıştır. Mimarın en bilinen eseri ise New York Times binasıdır.

Moshe Safdie

Kanada Ulusal Müzesi ve Khalsa Mirası Anıtı ‘nın tasarımcısı olan Moshe Safdie, Azteklerin muhteşem yapılarını kendine ilham kaynağı yapmıştır.

Jean Nouvel

Zara Hadid gibi Pritzker ödülüne layık görülen Jean Nouvel ‘in en ünlü eseri Paris ‘te yer alan Arap World Institute ‘dir. Nouvel, kendine özgü tarzı ile pek çok başarılı esere hayat vermiştir.

Ludwig Mies Van Der Rohe

Kendine özgü tarzını yaratan önemli mimarlardan biri olan Ludwig Mies Van Der Rohe, minimalist tarzın da ilk mimarlarından biridir. Cam ve çeliğin birleşiminden yararlanan Rohe ‘nin en ünlü eserleri arasında Berlin ‘de ki Yeni Ulusal Müze ve Barcelona Pavillion yer alıyor.

Philip Johnson

Frank Lloyd Wright gibi doğayı seven mimarlardan biri olan Philip Johnson, ismini Connecticut Cam Ev ile duyurmuştur. Almanya ‘da yer alan Pjilip Johnson Evi ve California ‘da bulunan Radyo Televizyon Müzesi mimarın en önemli eserleri arasındadır.

Norman Foster

İngiltere ‘nin ve dünyanın en bilinen mimarlarından biri olan Norman Foster, Türkiye ‘de de bir evi dizayn etmiştir. Çelik ile kurguladığı dekorasyon anlayışı ile sektörden adından oldukça fazla söz ettirmektedir.

Anton Gaudi

Dünyaca ünlü muhteşem eser La Sagrada Familia ‘nın tasarımcısı olan Gaudi, La Sagrada Familia ‘nın tamamlanmasını göremeden hayatını kaybetmiştir. Binanın tam olarak bitişi ise halen gerçekleşmemiştir.

Emre Arolat

Modern tarzı ve Türk mimarisini yaşatması nedeniyle günümüzün fark yaratan mimarlarından olan Emre Arolat, birçok otel ve havalimanının mimarıdır.

Cengiz Bektaş

Almanya ‘da serbest mimar olarak mesleğine devam eden Cengiz Bektaş, Cumhuriyet Dönemi örnekleri arasında sayısız eserler hayata geçirmiştir.

Mimarlık Tanımı Türleri ve Ünlü Mimarlar

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın