Kürek Sporu Temel Bilgiler

Kürek Sporu Temel Bilgiler

Kürek Sporu Temel Bilgiler

Kürek Sporu Temel Bilgileri – Yeni Başlayanlar için

Rowing (Kürek Sporu) Nedir?

Kürek, bir yarış kazanmak için uzun bir tekneyi suda yüksek hızlarda kürek olarak bilinen tahta malzemelerle iterek kullanmayı içeren bir spordur. Bireysel olarak veya ikili, dörtlü veya 8 li gruplar halinde kürek çekilerek yarışılabilir. Peki kürek sporunun faydaları nelerdir bir de ona bakalım:

"<yoastmark

 

Kürek Sporu Faydaları Nelerdir?

  1. Sağlıklı Vücut Kompozisyonunu Teşvik Eder: Kürek, ağırlıklı olarak aerobik bir spordur ve saatte 600 kaloriye kadar yakabilir.
  2. Kardiyo-Solunum Sistemini Geliştirir: 30 dakikalık kürek çekme, ciğerlerinizin kanınıza, kalbinize ve vücudunuza oksijen sağlama yeteneğini artırır.
  3. Yüksek Sonuçlarla Düşük Etkili Egzersiz Sunar: Kürek, tüm büyük kas gruplarını nispeten güvenli ve sürdürülebilir bir atletik hareketle çalıştırır.
  4. Tam Vücut Egzersizi Sunar: Kürek tüm vücudu çalıştırır – alt ve orta sırt, hamstringler, baldırlar, gluteal kaslar ve pazılara odaklanır.
  5. Kilo Vermeyi Teşvik Eder: Rekabetçi kürekçiler, 2.000 metrelik bir parkurda, 3.000 metrelik bir yarışta rekabetçi koşucular olarak iki kat daha fazla kalori harcarlar.
  6. Kalbe Yardımcı Olur: Kürek, düzenli, kesintisiz büyük kas kullanımı gerektiren, ağırlık taşınmayan nadir sporlardan biridir.
  7. Kas Gücü Oluşturur: Kürekçiler tarafından çalıştırılan birincil kaslar kuadrisepslerdir – güçlü dörtlüler yürüyüşe, koşuya ve akciğerlere yardımcı olur.
  8. Stresi Azaltır: Özellikle sakin sularda tutarlı, ritmik aktivite, stresi azaltmada benzersiz bir etkiye sahiptir.
  9. Vücudu Stabilize Eder: Kürek, dengeleyici ve nötrleştirici kasları güçlendirerek dengesiz hareketi iyileştirir.
  10. Kas ve Eklem Hareketliliğini İyileştirir: Kürek, sertliği en aza indiren ve esnekliği artıran geniş bir hareket yelpazesi kullanır.

Kürek sporu için gereken bazı malzemeler vardır:

Kürek Sporu Malzemeleri

Yeni başlıyorsanız, karşılaşacağınız tüm temel kürek ekipmanlarına genel bir bakışa sahip olmak faydalı olacaktır:

Spoon:

Küreğin suya giren ucudur. Genellikle kürekçi tarafından temsil edilen kulübün renklerinde boyanır. Farklı şekillerde spoon vardır; balta et baltası şeklindedir ve macon küreklerinde geleneksel lale şekilli spoon bulunur.

"<yoastmark

 

Kürekler:

Kürekçiler, tekneyi itmek için kaldıraç olarak kürek (veya bıçak) kullanır.

"<yoastmark

 

Riggers:

Bir teknenin donatıcıları (metal payanda) teknedeki her koltuğa yerleştirilmiştir ve küreği teknenin yanından uzak tutmak için bir pivotu (döner ve kapı) destekler. Şu anda iki veya üç sabit metal veya karbon borudan metal veya karbon kanatlara kadar birkaç farklı donanım tasarımı bulunmaktadır.

"<yoastmark

 

Oturma yeri:

Bazı teknelerde sabit koltuk, bazılarında ise sürgülü koltuk bulunur. Kürekçiler bir koltuğa otururlar. Fotoğraflar, kürekçinin daha fazla hareket etmesine izin vermek için tekerlekler üzerinde ileri ve geri hareket edeceği anlamına gelen kayar bir koltuğu göstermektedir. Tekerleklerin oturduğu kızaklara kızak denir.

"<yoastmark

 

Ayakkabılar:

Kürekçiler, teknedeki metal bir plakaya sabitlenmiş ayakkabılar (ayak sedyesi) aracılığıyla ayaklarını tekneye bağlar. Bu onlara itmek için sabit bir temel sağlar. Bir alabora olması durumunda ayakların hızlı bir şekilde serbest bırakılmasını sağlamak için topuk koruyucuları olmalıdır.

"<yoastmark

 

Cox’ların Koltuğu:

Bazı teknelerde, teknenin ön (pruva) veya arka (kıç) koltuğa oturan bir düdük vardır. Cox bir teknede, dümen ve yerleşik bir dümen mekanizması kullanarak tekneyi yönlendirir. Mürettebata talimat verirken aynı zamanda bir gözcü görevi görür.

"<yoastmark

 

Yay ve Yay Topu:

Yay teknenin ön ucu olup, en yakın yay (yay kürekçi ilk bitiş çizgisini geçecek kürekçi olan) da koltukta oturur kürekçiye verilen addır. Pruva top teknenin pruva ucuna oturur ve bir top şeklinde emniyet sınırını belirler. Bu, diğer su sporcularının güvenliği için tüm kürekli teknelerde zorunludur.

"<yoastmark

 

Kıç (veya kıç kanvas):

Teknenin kıç kanvasının altına ve dümen mekanizmasına takılır. Kıç, teknenin arkasındaki kapalı bölümdür.

"<yoastmark

 

Kürek Sporu Çeşitleri

YOLE

2,4 ve 8 kürekçi ile dümenci­nin bulunduğu, tekli çekişli eğitim tek­nesidir. Iskar­mozlar teknenin her iki yanına dayan­dırılmıştır. Teknelerin uzunluğu 8,5C m, 10,50 m ya da 14,50 m, ağırlıkla­rıysa 60, 90 ya da 150 kg’dır.

KANO

Fransız ka­nosunda kürekler teknenin dışına ta­şan dayanaklar üstünde yer alır. Çif­te kürek çeken bir kürekçinin yer al­dığı bu tür kano 7 m uzunluğunda ve 25 kg ağırlığındadır. Çifte kürek çeken iki kürekçinin yer aldığı çifte kanoy­sa 8 m uzunluğunda ve 40 kg ağırlığındadır.

AVUTRİGER

Hafif ve hızlı bir yarış teknesi olan avutrigerin küçük bir ma­deni dümeni vardır. Avutrigerler ken­di aralarında şöyle ayırt edilirler:

Tekli:

2, 4, 8 kürekçili veya iki kürekçinin bulunduğu tekli avutriger dümencili olduğu gibi dümencisizde olabilir. İki tekli ve dü­mencili tekne 11 m uzunluğunda, 30kg ağırlığındadır; iki tekli, dümencisiz ise 11 m uzunluğunda, 25 kg ağırlığındadır.

Dört tekli, dümencili 13m ve 45kg, dört tekli, dümencisiz 13m ve 40kg’dır. Sekiz tekli büyük kü­rek yarışlarında kullanılır ve uzunluğu 18-20m arasında, ağırlığıysa 60-80kg arasında değişir.

Çiftli:

Tek kürekçinin çift kürek çek­tiği skif, genellikle 8,20m uzunluğun­da, genişliği 0,26 ve ağırlı­ğı 12 kgdır.

iki çiftli (double skull) 10,20 m uzunluğunda, 0,40 m genişliğinde, 25 kg ağırlığındadır; dört çiftli (skulling four) az kullarulır.Sekiz çiftlinin ise se­kiz tekliyle aynı özellikleri vardır.

Kısaca Kürek Sporu Tarihçesi

Kürek sporu 19. yüzyıl boyunca çifte kategoride profesyonel kürek yarışları popüler bir spordu. 1830-1860 yılları arasında Büyük Okyanusun ortasındaki ve güneyindeki adalar ile Kanada’da gelişti. Aynı dönemde bütün Avrupa ve A.B.D. ‘de yaygınlaştı.

Kürek Sporu Temel Bilgiler

Diğer spor dalları ve bilgileri için tıklayınız.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın