Koronavirüs Hakkında Detaylı Bilgi

Koronavirüs Hakkında Detaylı Bilgi

Koronavirüs Hakkında Detaylı Bilgi

Koronavirüs Hakkında Detaylı Bilgi – Koronavirüs (CoV), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS-CoV) ve Şiddetli Akut Solunum Sendromu (SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara kadar hastalıklara neden olan büyük bir virüs ailesidir. Yeni bir koronavirüs (nCoV) , daha önce insanlarda görülmemiş yeni bir virüstür.

Koronavirüs zoonotiktir, yani hayvanlardan insanlara ya da insanlardan hayvanlara bulaşabilir. Ayrıntılı araştırmalar SARS-CoV’nin misk kedilerinden insanlara ve MERS-CoV’un tek horgüçlü develerden insanlara bulaştığını bulmuştur. Bilinen birkaç koronavirüs ise henüz insanlara enfekte etmeyen hayvanlarda dolaşmaktadır.

Koronavirüs hakkında detaylı bilgi
Koronavirüs Hakkında Detaylı Bilgi

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Enfeksiyon belirtileri arasında solunum semptomları, ateş, öksürük, nefes darlığı ve solunum güçlüğü bulunur. Daha ciddi vakalarda, enfeksiyon pnömoniye, ciddi akut solunum sendromuna, böbrek yetmezliğine ve hatta ölüme neden olabilmektedir.

Koronavirüsten Nasıl Korunabiliriz?

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu hastalık belirtileri gösteren herhangi biriyle yakın temastan kaçınmalısınız.

Ellerinizi sık sık yıkayın

Ellerinizi sık sık sabun ve su ile yıkayın veya alkol bazlı bir el kremi kullanın.

Solunum hijyenini uygulayın

Öksürürken ve hapşırırken, ağzınızı ve burnunuzu mendil veya selpak ile örtün. Daha sonra mendili derhal kapalı bir çöp kutusuna atın ve ellerinizi alkol bazlı el kremi veya sabun ve su ile temizleyin.

Sosyal mesafeyi koruyun

Kendiniz ile diğer insanlar arasında, özellikle öksüren, hapşıran ve ateşi olanlarla en az 1 metre mesafe bırakın.

Göz, burun ve ağza dokunmaktan kaçının

Eller virüsle kontamine olabilecek birçok yüzeye dokunur. Kirlenmiş ellerinizle gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunursanız, virüsü kendinize bulaştırabilirsiniz.

Ateş, öksürük ve nefes almada zorluk çekiyorsanız, erken tıbbi yardım alın

Çin’de 2019-nCoV’un bildirildiği bir bölgede seyahat ettiyseniz veya Çin’den seyahat eden ve solunum semptomları olan biriyle yakın temastaysanız sağlık uzmanınıza bildirin.

Genel bir önlem olarak, canlı hayvan pazarlarını veya hayvansal ürün pazarlarını ziyaret ederken genel hijyen önlemlerini uygulayın.

Ham veya az pişmiş hayvansal ürünlerin tüketiminden kaçının

İyi gıda güvenliği uygulamalarına göre pişmemiş gıdalarla çapraz kontaminasyonu önlemek için çiğ et, süt veya hayvan organlarını dikkatli kullanın.

DSÖ, bu yeni virüsle ilgili bilimsel bilgileri hızla genişletmek, virüsün yayılmasını ve virülansını izlemek, ülkelere ve bireylere sağlığını korumak ve yayılmasını önlemek maksadıyla önlemler almak için küresel uzmanlar, hükümetler ve ortaklarla yakın işbirliği içerisinde çalışmaktadır.

Koronavirüs ile ilgili detaylı yapılmış İngilizce Videoyu izleyiniz.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın