Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler

Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler

Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler

Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler , Kick Boks nedir? Faydaları, Teknikleri, Branşları, Kuralları, Ekipmanları ve Hareketleri nelerdir?

Bu yazımızda, heyecan verici kickboks sporunu keşfedeceğiz. Burada, bu aerobik antrenmanın kökenini ve hem beden hem de beyin için faydalarını öğreneceğiz.

Spor hakkında genel bilgi için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler
Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler

Kick Boks nedir?

Çok sinirlendiğinizde hiç bir şeye dokunamadığınız için çıldırdığınız oldu mu? Belki de hırsınızı bir yastık veya kanepe yastığından çıkararak bile yaptınız. Bu doğaçlama saldırganlık şu anda tatmin edici gelse de, stres seviyenizi düşük tutmak için fiziksel eylemi kullanmanın daha iyi bir yolu var: Kick Boks. Kick boks, karate’den türeyen bir dövüş sanatları türüdür. Tam temaslı karate, Muay Thai ve boks da dahil olmak üzere birçok dövüş sanatından hamle alır.

İsim olarak tekmelemeyi öncelikli olarak ifade etse de, bu tür dövüş sanatı hem elleri hem de ayakları temas noktaları olarak kullanır. Kick boks sırasında el ve ayak vuruşları kullanılır. Muay Thai’den farklı olarak, dirsekler ve dizler genellikle kullanılmaz ve temas noktaları eller ve ayaklarla sınırlıdır.

Kick boks, MMA veya boksa benzer popüler bir profesyonel spordur. Birçok şehirde kick boksta özel sınıflar sunan dövüş sanatları stüdyoları vardır. Bununla birlikte, yüksek enerjili vibe kick boksu, halk arasında da oldukça popülerdir. Birçok spor salonu aerobik egzersiz olarak temassız kick boks sınıfları sunar. Kick boksu bir egzersiz şekli olarak kullanmanın birçok yararı vardır.

Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler
Kick Boksın kardiyovasküler faydaları

Kick Boks ın Faydaları Nelerdir?

Kardiyovasküler Faydaları

Kendinizi beş kmlik bir koşuda hayal edin. Nasıl hissedersiniz? Yorgun, nefes nefese ve terli, muhtemelen akla gelen görüntülerdir. Koştuğumuzda, kaslarımızın enerjik taleplerini arttırıyoruz. Daha fazla enerji elde etmek için kaslarımızın daha fazla oksijene ve şekere ihtiyacı vardır. Böylece daha derin nefes alıyoruz ve kalplerimiz bu oksijeni vücudun geri kalanına dolaştırmak için daha hızlı atıyor. Bu tür egzersize kardiyovasküler denir çünkü kalp ve akciğerlere talep getirir. Şu anda kötü hissettirse de, kalbi sağlıklı tutmak için kardiyovasküler egzersiz aslında çok önemlidir.

Neyse ki bizim için koşmak kalp atış hızımızı artırmanın tek yolu değil. Kick boks çok hızlı hareket içerir ve kalp atış hızınızı koşmaya benzer bir hıza kolayca yükseltebilir. Kick boks genellikle katılımcıların en yüksek çıkışta 30 saniye ila birkaç dakika egzersiz yaptıkları ve dinlendikleri aralıklı antrenmanları kullanır. Bu tür antrenmana yüksek yoğunluklu aralık antrenmanı denir ve özellikle kalori yakmak ve kardiyovasküler zindeliği arttırmak için iyi olduğu söylenir.

Çalışmalar, sadece beş haftalık kick bokstan sonra kardiyovasküler sağlığın büyük ölçüde iyileştirilebileceğini göstermiştir. Katılımcılar, bir kişinin fiziksel aktivite sırasında kullanabileceği maksimum oksijen miktarının bir ölçüsü olan VO2 maks. Daha yüksek bir VO2 maks, vücudunuzun oksijen alma ve kullanma konusunda daha verimli olduğu anlamına gelir, böylece daha fazla enerji ve daha fazla hareket üretebilirsiniz. Bisikletçiler ve koşucular gibi en seçkin aerobik sporcuların bazıları son derece yüksek VO2 maksimum seviyelerine sahiptir.

Çin’de yapılan bir başka çalışma, sadece tutarlı bir kick boks çalışmasının VO2 max’ı iyileştirmesinin yanı sıra kalbinizin gücünü de artırabildiğini gösterdi. Bir yıllık düzenli kick boks eğitiminden sonra katılımcıların VO2 max değerleri daha yüksek ve dinlenme kalp atış hızları yaşıtlarından daha düşüktü. Şimdi, daha düşük bir kalp atış hızı verimsiz görünebilir, ancak aslında kalbinizin güçlendiğinin bir işaretidir. Daha güçlü bir kalbin aynı miktarda işi yapmak için daha az atması gerekir, bu nedenle daha güçlü kalbi olan sporcular aslında daha düşük dinlenme kalp atışlarına sahiptir.

Güç Avantajları

Kick boks kas gücünü ve kardiyovasküler sağlığı artırabilir. Vücudunuzu yumruklara ve tekmelere dönüştürmek için sadece sırt, göğüs ve omurga gücünü kullanmakla kalmaz, aynı zamanda kollarınızı sürekli kaldırırsınız. Bir kilo üzerinde ağırlığında bazı boks eldivenlerinden bahsediyoruz, küçümsenecek birşey değil öyle değil mi? Kick boksun güç kazancı yaratması şaşırtıcı değil.

Bir çalışmada, katılımcılardan üst vücut gücünün bir ölçüsü olarak kollar için bisiklet pedallarına benzer bir el kolunu çevirmeleri istendi. Kick boks katılımcıları, el kolunda kick boks eğitimi almayan bir kontrol grubundan daha fazla güç üretebildiler.

Kick Boks Teknikleri

Yumruk

Tekmeler ve yumruklar kick boks egzersizinin önemli bir parçasıdır. Bu konuda ciddi olmayı düşünen herkes, teknikleri uygularken teori öğrenmelidir. Bunun anlamı, anatomi hakkında bilgi edinmeniz gerektiğidir. Yumruklama da iyi olmak isteyenler, gücün ana rol olmadığını bilmek zorundadır.

Kendinize bir kick boks torbası standı, çanta ve bir çift kick boks eldiveni alın ve doğruluğunuza, hızınıza ve tekniğinize odaklanın ve pratik yollarla kendinizi geliştirin. Daha güçlü bir yumruk için, bir etki yaptıktan hemen sonra geri çekilmek yerine güçlü hamleyi yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

 • Jab – Önden direk yumruk. Kol, bu eylemle gövdeyle beraber hareket eder.
 • Cross – Arkadan direk yumruk.
 • Hook – Kanca tekme.
 • Uppercut – Aşağıdan yukarıya çeneye atılan yumruk.
 • Short straight – Genellikle çeneye atılan yumruk.
 • Backfist – El dışı ile döner yumruk.
 • Flying-punch – Uçan yumruk, havadayken atılan yumruk.
 • Cross-counter – Rakibin bklemediği anda atılan yumruk.
 • Overhand (overcut or drop) – Arka el ile atılmış bir yarı-dairesel ve dikey yumruk. Genellikle rakip sallanırken veya sersemlemişken yapılır. Vücut ağırlığına dayanan düşüşün stratejik faydası büyük bir güç sağlayabilir.

Tekme

 • Front kick veya push Kick/high Kick – Yüz ve göğüse sert tekme
 • Side kick – Yere paralel olarak ayağın topuğu ile , baş, bacak veya vücuda vurmak.
 • Semi-circular kick veya forty five degree roundhouse kick – Yarı dairesel tekme veya kırk beş derece yuvarlak tekme.
 • Roundhouse kick veya circle kick – Ayağın önü veya kesme hareketi ile başa veya vücuda vurma.
 • Hook kick (heel kick) – Bacağı rakibin vücudunun yan tarafına doğru uzatmak ve başına topuk veya taban ile vurmak için bacağını geri çekme.
 • Crescent kick ve ileri crescent kick – Hilal ve ileri hilal vuruşu.
 • Axe kick – Balta tekme. Stomp vuruşu normalde yan veya taban topuğuna çarparak aşağı doğru hareket eder.
 • Back kick – Ayağın taban topuğu ile birlikte atılır.
 • Sweeping – Rakibin bir ayağı veya her iki ayağı, konumlarına, dengelerine ve güçlerine bağlı olarak süpürülebilir.

Diz ve Dirsek

Muay Thai mirasının göstergesi olan Japon kick boksunda ki diz ve dirsek teknikleri, bu stili diğer kick boks kurallarından ayıran temel farktır.

Straight knee (uzun menzilli diz vuruşu veya ön topuk vuruşu). – Bu diz vuruşu, bir rakibin mide, kasık, kalça veya omurgaya karşı sırt veya arka ayakla boyun, omuz veya kol tarafından öne doğru atılır.
Flying knee – Ön veya arka ayakla birlikte atılır. Rakibin yüzüne, çenesine, boğazına veya göğsüne vurmak için yukarı doğru patlayıcı bir hamle yapılır.
Hook knee – Ön veya arka ayakla birlikte atılabilir. Yarım daire döner ve rakibin yanlarına vurur.
Side knee – Yakın mesafeli dövüşlerde kullanılan son derece aldatıcı bir diz tekniğidir. Diz yukarı kaldırılır ve rakibin hassas diz eklemlerine, uyluk içlerine, kasıklara vurarak sola ve sağa bırakılır.
Side elbow – Tay boks kavgalarında yaygın olarak görülen en yaygın kullanılan dirsektir.
Upward elbow – Rakibin burnuna, çenesine veya her ikisine birden vurmak için kenetlenme de kullanılır.
Downward elbow – Alnın hemen altından çeneye doğru yukarı doğru bir vuruşun yerine kullanılır.

Savunma

 • Slip – Kayma vücudu hafifçe döndürür, böylece gelen bir yumruk başın yanından zararsız bir şekilde geçer. Rakibin yumrukları geldiğinde, kalçalar ve omuzlar keskin bir şekilde döndürülür. Çeneyi yana çevirir ve yumruğun “kaymasını” sağlar. Muhammed Ali son derece hızlı ve yakın kaymalarla ünlüdür.
 • Bob and weave – Başı yanal olarak ve gelen bir yumruğun altına alır. Rakibin yumrukları geldiğinde, kick boksçı bacakları hızlı bir şekilde büker ve aynı anda vücudu hafifçe sağa veya sola kaydırır. Yumruk atıldığında, kick boksçı, rakibin hala geniş olan kolunun dışında veya içinde ortaya çıkan dik bir pozisyona gelir. Rakibin uzatılmış kolunun dışına hareket etmeye “dışarıya sallanma” denir. Rakibin uzatılmış kolunun içine hareket etmeye “içeriye sallanma” denir.
 • Parry/Block – Sıyırma veya engelleme, gelen saldırıları saptırmak için kickbokçı ellerini savunma araçları olarak kullanır. Rakibin yumruğu geldikçe, boksör rakibin bileğine veya önkoluna keskin, yanal, açık elle bir vuruş yapar ve yumrukları yönlendirir.
 • The cover-up – Korumasız bir yüze veya vücuda gelen bir vuruşu önlemek için son fırsattır. Genel olarak, baş ve çeneyi korumak için eller yüksek tutulur ve ön kollar vücut vuruşlarını engellemek için gövdeye sıkışır. Vücudu korurken, kick boksçı kalçaları döndürür ve gelen yumrukların korumadan “sıyırmasına” izin verir. Başını korumak için, kick boks her iki yumruğu ön kollar paralel ve dışa bakacak şekilde yüzün önüne doğru bastırır. Bu tür bir koruma, aşağıdan gelen saldırılara karşı zayıftır.

Kick Boks Branşları Nelerdir?

Kick Boks sporu; 7 branştan oluşur;

Point Fighting
Light Contact
Kick Light
Full Contact
Low Kick
K 1 Rules
Müzikli Form

Kick Boks Kuralları

 1. Tüm kickboks maçları bir boks ringinde yapılmalıdır.
 2. Tam temas kick boksunda ki herhangi bir yarışmacı, adil bir mücadele sağlamak için kendileriyle aynı ağırlık kategorisindeki bir dövüşçüye karşı rekabet etmelidir.
 3. Hakemin talimatlarını dinledikten sonra, her iki dövüşçü de eldivene dokunur ve dövüş başlar.
 4. Round genellikle 3 dakika sürer ve round sayısı ilgili dövüşçülerin tecrübesine bağlıdır. Her tur arasında 1 dakikalık bir ara vardır. Şampiyona dövüşleri genellikle 12 x 3 dakikalık turdan fazladır.
 5. Her dövüşçünün rakiplerini yenmek için vücuda yumruk ve tekme kullanarak rakiplerini yenmeye çalışması gerekir.
 6. Her iki dövüşçü de rakiplerini yenemezse veya hakemi dövüşü durdurmaya zorlarsa, dövüş puanlara göre değerlendirilir. Daha fazla puan alan dövüşçü kazanan ilan edilir.
 7. Her iki dövüşçü de aynı miktarda puana sahipse, maç berabere kabul edilir.
Kick Boks Rehberi ve Temel Bilgiler
Kick Boks Ekipmanları

Kick Boks Ekipmanları, Ne giyerler?

 • Bags  – Çanta
 • Body Armour – Vucut Zırhı
 • Clothing – Giysi
 • Pads & Shields – Pedler ve Kalkanlar
 • Foot Guards – Ayak koruyucuları
 • Gloves – Eldiven
 • Hand Wraps – El sarar
 • Head Guards – Baş koruyucu
 • Shin Guards – Dizlik.

 

Bu yazımızda Kick Boks temel bilgileri öğrendiniz. Bir sonra ki yazımız Kick Boks ın detaylarına dayanacaktır.

 

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın