Kayak Sporu Rehberi – Temel Bilgiler

Kayak Sporu Rehberi – Temel Bilgiler

Kayak Sporu Rehberi – Temel Bilgiler

Kayak Sporu Rehberi – Temel Bilgiler , Kayak Ekipmanları, Kayak Hareketleri, Kayak Sporunda Giyilecek Kıyafetler, Kayak Merkezleri

Kayak yapmayı öğrenmek eğlenceli ve kolaydır. Bu Yeni Başlayanlar için Kayak sporunda, siz, çocuklarınız veya arkadaşlarınız ilk kez kayak yapmadan önce ne yapmanız gerektiği konusunda profesyonel ve basit ipuçları verelim. Gerçekten bu spora meraklıysanız lütfen yazımızın tamamını okuyunuz.

Spor hakkında genel bilgiler için bu yazımıza tıklayınız.

Kayak Sporu Rehberi - Temel Bilgiler
Kayak Sporu Rehberi – Temel Bilgiler

Kayak Ekipmanı, Vücudunuzu Kullanma ve Kayaklarınızı Taşıma

Yeni başlayan kayakçıların kar yağmadan önce öğrenebilecekleri birkaç şey bulunmaktadır. Yeni başlayanlar için kayak rehberimizin ilk bölümünde şunları ele alacağız:

 • Kayak botlarınızı düzgün bir şekilde nasıl takabilirsiniz.
 • Kayaklarınızın temel parçaları.
 • Kayaklarınıza nasıl girip çıkabilirsiniz.
 • Kayaklarınızı nasıl taşıyabilirsiniz.

Kayak yapmak için temel ekipmanlara ihtiyacınız olacak: kayaklar, botlar ve direkler. Bugün tatil köyleri en iyi kiralık ekipmanlarla donatılmıştır. Ayrıca, mümkün olan en iyi öğrenme deneyimini sağlamak için doğru boyutta ve tarzda donanım almanızı sağlayacaktır.

En önemli ekipman botlar

Botlar ilk deneyeceğiniz şey, aynı zamanda en önemli ekipmandır. Kayak botlarınızı düzgün bir şekilde takmak için, dizlerinizin üzerine çekilen bir çift ince çorap ile başlayın. Ayaklarınızı botun içine kaydırın ve topuklarınızı botun arkasına doğru bastırın. Topuklarınızın tamamen girdiğinden emin olmak için üst manşet üzerindeki tokaları sıkarak kontrol edin.

Kayak Sporu Rehberi - Temel Bilgiler
Kayak Ekipmanları Ne Giyilir?

 

Bot, ayağınıza rahat girmelidir ve ağrı hissedilmemelidir. Ayağınızı ileri geri kaydırabiliyorsanız, boyun çok büyük olması ihtimali vardır. Ayak parmaklarınız ezilmiş veya kıvrılmışsa, daha büyük bir boyuta ihtiyacınız olabilir. Mümkün olan en iyi uyuma sahip olduğunuzdan emin olmak için birkaç farklı boyutta deneyin.

Şimdi kayaklarınız hakkında konuşalım. Kayağın ön kısmına uç, arkasına kuyruk denir. Uç ve kuyruk arasında bir yerde kayak bağlarını bulacaksınız. Bağlayıcıya basılmadığında, kayak freninizin kayaklarınızın kaymasını önlediğini fark edeceksiniz. Botların aksine, sağ veya sol kayak yoktur, bunlar değiştirilebilir.

Karda İlk Hareketler, Yan Basamak ve Düşüşten Sonra Nasıl Kalkılır?

Artık donanımınızı anladığınıza göre, hareket etme zamanı. Bu bölümde şunları ele alacağız:

 • Karda kayma.
 • Ördek yürüyüş ve yan adım.
 • Yerden kalkmak.

Bir tepenin tepesine gitmeden önce, daireler üzerinde dolaşmaya başlayın. İlerlemek ve dengede kalmak için bacaklarınızı ileri doğru bastırın. Bu da sizi karda kayma hissine alıştırır.

Ördek yürüşü

Diyelim ki kayamadınız! Ördek yürüyüşü ve yan basamak burada devreye giriyor.

Yan basamak, kayaklarınız eğime dik olarak hareket ettiğinizde (yani kayaklarınız tepeden aşağı yerine tepeyi gösterdiğinde) ve tepeye doğru ilerlediğinizde kullanılır. Pozisyondayken, dizlerinizi yukarıya doğru eğin ve yana doğru küçük adımlar atın. Bu, küçük bir eğime sahip olmanız gerektiğinde veya düşürdüğünüz bir nesneyi geri almanız gerektiğinde yararlı olabilir.

Kayak Sporu Rehberi - Temel Bilgiler
Temel kayak hareketleri

 

Yokuş yukarı hareket etmenin diğer yolu balıksırtı veya ördek yürüyüşüdür. Bu hareket için kayaklarınızın kuyruklarını uçlardan daha yakın olacak şekilde bir V şekli yapın. Ayak bileklerinizi öne doğru esnetin ve dizlerinizi içe batırın, bu bir kama oluşturacak ve böylece geriye doğru kaymayacaksınız. Bu şekilde, neredeyse her yerde dolaşabilirsiniz.

Öğrenmek isteyeceğiniz bir sonraki şey, düştüğünüzde nasıl kalkacağınızdır. Kolayca kalkmanın birkaç farklı yolu vardır.

İlk yol kayaklarınızı paralel ve yamaç boyunca yerleştirmektir. Yokuş aşağı durduklarından emin olun ve kontrol için elinizi kullanın.

Başka bir yol, karnınıza yuvarlanmak ve dizlerinizi bükmektir, böylece kayaklarınız havadadır. Şimdi, ayaklarınızın iç kısımları karla temas edecek şekilde ayaklarınızı yanlara koyun. Bir ördek yürüyüş pozisyonuna gidin ve bir şınav yapıyormuş gibi kendinizi yukarı itin.

Ve son çare olarak, ayakta durmayı daha da kolaylaştırmak için kayaklarınızdan birini çıkarın.

Nasıl Dönülür, Nasıl Durdurulur ve Telesiyej Nasıl Kullanılır?

Bu yazımızda, kardaki temel hareketler hakkında konuşacağız.

Dönmek ve durmak kayak yaparken aynıdır. Durmak için önce nasıl döneceğinizi öğrenmeniz gerekecek.

Kayaklarınızı döndürmek için hafif bir kama pozisyonunda başlayın. Sağa dönüş yapmak için sol bacağınız aslında işin çoğunu yapacaktır. Sol bacağınızı daha fazla çevirin ve sol çalışmanıza daha fazla ağırlık koyun. Sola dönüş içinde tam tersini yapın. Her zaman olduğu gibi, bacaklarınızı botlarınızın ön tarafına bastırın.

Durmak için, tamamen dik olana kadar abartılı bir dönüş yapın.

Telesiyeje binmek

Telesiyeje binmek kolaydır. Genellikle “Burada Bekleyin” yazan çizgiye kadar kayak yapın. Önünüzdeki sandalye geçtiğinde, o sandalyeyi “Buraya Yükle” yazan çizgiye kadar takip edin. Sandalyenin gelmesini bekleyin, oturun, geri çekilin, güvenlik çubuğunu indirin ve sürüşün tadını çıkarın!

Üst tarafa yaklaşırken, güvenlik çubuğunu kaldırın ve sandalye boşaltma alanına ulaştığında ayağa kalkın.

Kayak Sporu Rehberi - Temel Bilgiler
Telesiyeje Nasıl Binilir?

Kayakta ilk Gününüz İçin 3 Önemli Hareket

Bu üç temel hareket, kayakta başarılı olmanıza yardımcı olacaktır:

 • Temel atletik duruş
 • Kaldırım ve çaprazlama
 • Boğa savaşçısı dönüşü

İlk Dönüşleri Yapma

Düz bir alanda ilk dönüşlerinizi uygulamaya başlayın. Temel atletik duruşunuzla başlayın ve bacaklarınızı botlarınızın önüne bastırmayı unutmayın. Direklerinizle kendinizi itin ve öne doğru süzülün. Ardından, kayaklarınızı bir U dönüşü yapıyormuş gibi yarım bir daireye yerleştirin. Duruncaya kadar adım atmaya devam edin. Bunu her iki yönde de sağa ve sola deneyin ve rahatlığınız kadar hızınızı artırın. Unutmayın, sola gitmek istiyorsanız, önce sol kayağınızla adım atın. Kayaklarınız asla durmamalıdır ve birçok küçük adım büyük adım atmaktan daha iyidir.

Kayak İçin Ne Giyeceğiz?

Karda güzel bir gün, iyi bir kayak takımıyla başlar. Esnek taban giysiler teri cildinizden uzaklaştırarak sizi sıcak ve rahat tutar. Her ne pahasına olursa olsun pamuklu giysilerden kaçının. Ayrıca, bir çift kayak veya snowboard’a özel çoraplar giydiğinizden emin olun. Sizi sıcak tutacak şekilde tasarlanmıştır.

Kar pantolonunuzun su geçirmez, nefes alabilen ve ziyaret ettiğiniz iklim için uygun olduğundan emin olun.

Orta katman giysileri hava durumuna ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. İç giysiler, günün hava durumu değiştikçe değişebilir.

Ceketler için, içinde bulunduğunuz iklime bağlı olarak su geçirmezlik ve yalıtımlı olduklarından emin olmalısınız. Soğuksa, boynunuzu ve yüzünüzü sıcak tutmak için bir boyunluk giyebilirsiniz.

Kayak veya snowboard için uygun şekilde takılmış bir kask takmalısınız. Bisiklet kaskı olmaz.

Eldivenler arasında seçim kişisel bir tercihtir. Sıcak tutan eldivenler daha fazla el becerisi sağlar.

Telesiyejden Nasıl Kalkılır?

Telesiyejden başarıyla çıkmanıza yardımcı olacak bazı yararlı ipuçları. Rahat bir şekilde ayakta pratik yaparak başlayın, bir tezgah veya sandalye kullanabilirsiniz. Yemek masasından kalkıyormuş gibi bacaklarınızı kullanarak ayakta durmaya odaklanın. Direklerinizi bir elinizle ileri doğru tutun ve bacaklarınızı botun önüne sıkıca bastırın ve uzaklaşın.

Şimdi telesiyeje binme zamanı. Binerken, sandalyedeki diğer insanlarla bir plan yapın.

Kayak ipuçlarınızı yukarıda tutmayı ve yemek masasından kalkıyormuş gibi bacaklarınızdaki kaslarla ayakta durmaya odaklanın. Direklerinizi bir elinizle ileri doğru tutun, bacaklarınızı botların önüne bastırın ve hareket edin.

Durmak için kaymadan önce sandalyeden ve diğer insanlardan uzaklaşana kadar bekleyin.

Türkiye Kayak Merkezleri

 • Uludağ Kayak Merkezi 1700-2500 metre aralığında rakıma sahiptir. 11 tane ana pisti vardır. Toplam pist uzunlukları 25 km’yi bulmaktadır. Kar kalınlığı 3 metreye kadar ulaşmaktadır. Diğer merkezler gibi Aralık- Nisan aylarında hizmete açıktır. Bursa merkeze ve havaalanına yakın olduğundan kolay gidilir.
 • Kartalkaya Kayak Merkezi Alp kayağı, tur kayağı ve kayaklı koşu için uygundur. 11 tane mekanik, 12 tane de normal piste sahiptir. Bolu merkeze 50 km uzaklıkta olup, İstanbul-Ankara karayoluna 25 km uzaklıktadır. En yakın havaalanı 220 km mesafededir.
 • Kartepe Kayak Merkezi mekanik ve diğer pistleri bulunmaktadır. 5 yıldızlı otelleri de dâhil olmak üzere, restoranları vs. ile her tülü imkâna sahiptir. Kayak dersleri de verilen tesis, çok işlektir. Bursa ve İstanbul’ dan ulaşım sağlanmaktadır.
 • Bozdağ Kayak Merkezi Alp Disiplinine uygun alana sahiptir. Tesiste çok iyi işletilen ve tüm imkânlara sahip bir otel bulunmaktadır. İzmir veya Manisa’ dan otobüsle ulaşım sağlanmaktadır.
 • Palandöken Kayak Merkezi Erzurum merkeze çok yakındır ve dolayısıyla konaklama çok rahattır. Acil sağlık hizmetleri vs. imkânlara da sahiptir.
 • Elmadağ Kayak Merkezi pistleri kolay ve orta düzeydedir. Otel ve restoranları bulunmaktadır. Şehir merkezinden ulaşım üniversite araçları ve özel araçlarla sağlanmaktadır.
 • Esentepe Kayak Merkezi değişik zorluk derecelerinde, ormanlık alanda pistlere sahiptir. Yazın da çim kayağı yapılan pistlere sahiptir. Her imkâna sahip konaklama tesisi bulunmaktadır.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın