Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi, dar deniz kıyısındaki köy kümeleriyle ve dağlarında yuvalanan yemyeşil doğasıyla iç içe köyleriyle Türkiye’nin en farklı coğrafyasıdır. Bu bölge pek çok yabancı turistin güzergahlarında ilk sırayı almasa dahi, çok sayıda atraksiyon ve faaliyet açısından ülkenin en önemli yerlerinden biridir.

Kıyı boyunca devam eden dolambaçlı yollar, bu bölgeyi mükemmel bir yol gezisi haline getiren ülkedeki en doğal alanlardan biridir. Yine görülmeye değer bir başka cazibe merkezi, Sumela Manastırı’dır. Sahil boyunca yapacağınız gezide, antik surlar, plajlar ve canlı sahil kasabalarını görürsünüz.

Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi
Sümela Manastırı – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Türkiye’nin Karadeniz Kıyısı, dağları, dağlık meraları ve yoğun ormanlarla çevrili sakin gölleri ile doğa tutkunları için gerçek bir cennettir. Karadenizi gezerken muhteşem doğasının yanında farklı kültürünü, yemeklerini ve her şehrin kendine has yaşantısını göreceksiniz.

Ziyaret etmek için en iyi zaman

Karadeniz bölgesinde her mevsimin ayrı bir güzelliği var ancak en iyi zaman Haziran ve Ekim aylarıdır. Yaz yoğunluğuna takılmadan güzel bir hava da gezmek gerçekten harika olacaktır. Bahsettiğimiz dönemlerde hava şartları gezmeniz için en elverişli zamandır.

Nasıl gidilir?

Karadeniz bölgesinin özellikle yüksek yaylaları araç bakımından ve alışkın olmayan bireyler açısından oldukça zorlayıcı bir iklime sahiptir. Yoğun tempo, bozuk yollar ve sabır gerektiren şartlarla uğraşabilirsiniz.

Havayolu:

Zonguldak havaalanı, Kastamonu havaalanı, Sinop havaalanı, Samsun Çarşamba havaalanı (uluslararası), Amasya Merzifon havaalanı, Ordu-Giresun havaalanı (uluslararası), Trabzon havaalanı (uluslararası).

Karayolu:

Karadeniz bölgesi kıyısı boyunca Samsun’dan Artvin’e kadar yeni yapılan bölünmüş yolları kullanabilirsiniz. Genel olarak Samsun ve güneyindeki yollar daha elverişlidir ama diğer bölgelerde de sahilden iç kesimlere ulaşım geçitlerle yapılmaktadır. Ülkemizde karayolları taşımacılığı son derece gelişmiş olduğundan hemen hemen her Karadeniz şehrine ulaşım mevcuttur.

Demiryolu:

Demiryolu ağı şuanda yapım aşamasındadır ancak Sivas’tan Samsun’a bu ulaşım seçeneğini kullanabilirsiniz.

Nerede kalınır?

Karadeniz denilince akla yayla evleri gelir. Turizm geliştikçe burada ki konaklama seçenekleri artıyor. Eğer yaylaları gezmek isterseniz burada bulunan yayla evleri konaklamak için ideal ancak lüks oteller de bulunan konforu burada bulamazsınız çünkü tipik köy evler tadında inşa edilmiş ve buna göre hazırlanmışlar. Tabi fiyatlar ortalama 500 TL den başlıyor.

Trabzon, Artvin ve Rize gibi şehirlerden oda kiralayıp daha fazla gezme imkanı bulabilirsiniz. Lüks oteller, butik oteller ve pansiyonlar her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Ulaşımı kolay şehir içi oteller ortalama 300 TL gibi bir rakamla gecelik konaklama imkanı sunuyor. Bu rakam seçeneklerinize göre artabiliyor.

yayla konaklama
Konaklama – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Ne yemeliyim?

Karadeniz bölgesi yemekleri ülke çapında meşhurdur. Karadeniz’in sularından çıkan balıklar (özellikle hamsi), tarlalarda yetişen tarımsal ürünlerden oluşturulan lezzetler bildiğimiz Karadeniz mutfağını oluşturmaktadır. Karadeniz yemekleri, yöredeki taptaze ürünlerle hazırlanmakta bu yüzden de doğallığını korumaktadır.

İlk sıraya meşhur ve lezzetli hamsi tavayı yazalım. Rize şehrine ait olan bu yemeğe pilav ile beraber dolma fıstığı ve kuş üzümü eklenerek yapılır. Karadeniz bölgesinin bir diğer lezzetli ve meşhur yemeği Trabzon şehrinden Akçaabat köftesidir. Akçaabat köftesi hem kolay yapılışı hem de lezzetli tadı ile yıllardır en çok sevilen yemeklerden biri olmuştur.

hamsi tava
Hamsi tava – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

Hoşkıran kavurması, Hoşkıran Otu ile yapılan Ordu yöresine ait bir sebze yemeğidir. Hoşkıran Otu, nemli yerlerde ve mısır tarlalarında yetişmekte olan mide ağrıları ve anjin tedavisinde kullanılan bir sebzedir. Çok yaygın olmamasına rağmen Artvin yöresine ait Pileki ekmeği çok lezzetlidir. Özellikle yolu Artvin’e düşen herkesin mutlaka denemesi gereken bir tattır.

Ve yine ülke çapında ün kazanmış Mıhlamayı yemenizi de tavsiye ediyoruz. Mıhlama, Trabzon iline ait peynir ve mısır unu ile yapılan bir yemektir. Rize yöresine ait laz böreği, belki de içinde en zengin malzeme barındıran börek olabilir. Karadeniz denilince akla ilk gelen yemeklerden biri de hamsi buğulamadır. Sadece Karadeni’de değil tüm ülke de yenen bir yemektir.

Artvin’e ait diğer lezzetli yemeklerden biri de karalahana sarmasını ve Trabzon’a ait mısır ekmeğini de unutmayalım.

Gezilecek Şehirler – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

1-) Artvin

Artvin, yemyeşil cennet gibi doğanın en önemli örneklerinden biridir. Festivalleri, geleneksel mimarisi, kaleleri ve köprüleri, tarihi kiliseleri, fauna ve flora zenginlikleri, yeşil platoları, krater gölleri, doğal bakir ormanları, 3900 metre yüksekliğindeki dağları, dik eğimli uzun vadileri ve bu vadileri ikiye bölen Çoruh nehriyle eşsiz bir tatil sunar.

Toplam alanın yüzde 95’i ormanlarla kaplıdır. Şehir de ‘Karagol’ olarak bilinen küçük gölleri sıkça görebilirsiniz.

artvin yaylaları
Artvin yaylaları – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

2-) Bartın

Her yıl İlkbahar mevsiminde çilek festivali düzenleyen eski zamanların Parthenios’u Bartın, ahşap evlerle dolu güzel bir şehirdir. Homer, Bartınlı savaşçıların Truva Savaşı’nda Truva’ya yardım ettiklerini belirtir. İmparator Claudius’un saltanatına kadar uzanan 5 metrelik bir Roma yolunun kalıntıları hala burada görülmektedir. Bartın’ın en popüler destinasyonlarından Amasra, çok sayıda yerli ve yabancı turistleri çekmeye devam etmektedir.

3-) Bayburt

Erzurum ve Trabzon ile Karadeniz’i Doğu Anadolu’ya bağlayan Bayburt, tarihi İpek Yolu üzerinde yer almaktadır. Mağaralar, yeraltı şehri, höyükleri ve kaleleri ile insanlık medeniyetine şahit olacağınız en nadir yerlerden biridir. Bayurt binlerce çeşit çiçeğin bulunduğu zengin bitki örtüsü ve tarihi turistik güzelliği ile zengin bir doğal mirasa sahiptir. Dünyanın en hızlı akan Çoruh Nehri’de burada bulunmaktadır.

4-) Bolu

Bolu şehri, karadeniz bölgesinde, İstanbul ile Ankara arasında, İstanbul’a 262 km mesafede bulunmaktadır. Şehir ayrıca içinde bulunan ünlü Abant beldesi dolayısıyla Bolu Abant olarak da adlandırılır. Abant dünyaca ünlü içerisinde 7 gölü barındıran ve kayın ağaçlarıyla çevrili doğa harikası bir yere sahiptir. Müzesi, mağaraları ve şelalesiyle mutlaka görülmesi gereken bir yerdir.

5-) Çorum

Çorum, iki coğrafi bölge olan Karadeniz ve İç Anadolu’yu birbirine bağlayan bir Anadolu şehridir. İçerisinde en eski uygarlık belirtilerini bulabileceğiniz çok önemli bir tarihi bölgede yer almaktadır. Bu bölge pek çok uygarlığa şahit olmuştur, ancak şehir çoğunlukla Phyrgian ve Hitit arkeolojik alanları ile ünlüdür. Müzeleri, tapınakları, höyükleri, camisi ve türbeleriyle gezilecek yerleri oldukça fazladır.

6-) Düzce

Düzce, Ankara ile İstanbul arasında bulunmaktadır. Ankara’ya 240 km, İstanbul’a 228 km uzaklıktadır. D-100 yolu ve TEM Otoyolu ile şehre ulaşılabilmektedir. Düzce konumu itibariyle doğa severler ve maceraperestler için oldukça çekicidir. Geniş ormanlık alanları, yaylaları, şelaleleri, uzun deniz kıyısı, plajları, doğal mağaraları, Melen çayı, yelkencilik, su sporları ve Hasanlar Baraj Gölü’nde balık avlama aktiviteleri, 150 çeşit kuş ile Efteni Gölü ve Karduz Yaylası bulunmaktadır.

7-) Giresun

Yunanca Kereasus veya Keresa kiraz anlamına gelen ismini Kiraz meyvesinin anavatanı olmasından almıştır. Tarihi eserlere sahip mekânları ve kültürel değerleri ile eşsiz güzelliğe sahip bir ildir. Giresun turizmi günümüzde giderek değer kazanmaktadır. Giresun şehrinde göreceğiniz en önemli turistik yer Giresun kalesi’dir. Duvarlar, tapınaklar, harabeler, mağaralar, kiliseler ve müzesi gezilebilecek yerler arasındadır.

mavi göl giresun
Mavi Göl – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

😎 Gümüşhane

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan yaklaşık 162.748 (2018 sayımına göre) nüfusuyla güzel bir şehirdir. Her zaman yeraltı zenginliklerine ve stratejik konumlarına sahip bir şehir olan tarihi ipek yolu Gümüşhane’de bulunur. Gümüşhane’nin doğal güzelliği, tarihi dokusu ve turizmi kendini göstermeye başlayan bir şehirdir.

9-) Karabük

Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Karabük, tarihi Safranbolu evleri ve antik kentleri ile bir turizm cennetidir. Merkezi deniz seviyesinden 270 metre yükseklikte olmasına rağmen, 2000 metreden yüksek bir tepesi ve platoları vardır. Türkiye’nin önemli orman alanlarından olan Yenice Ormanları “Açık Hava Orman Müzesi” olarak belirlenmiştir. Ovacık ve Eskipazar ilçelerinde yapılan arkeolojik kazı araştırmalarından anlaşıldığı gibi, Karabük ve mahallesinin en eski yerleşimi Eskipazar ilçesindeki “Yaziboy” köyüdür. Bu bölgedeki bir tümülüsün ilk Tunç Çağı’na (M.Ö 2500) kadar uzanması Eskipazar’ın değerini artırmaktadır.

10-) Kastamonu

Kastamonu Anadolu’da ormanların içine gizlenmiş keşfedilmeyi bekleyen bir cevher gibidir. Bir tepenin eteğinde 12. yüzyıldan kalma Bizans kalesi sizi ağırlıyor. 13. yüzyıla ait Atabey Camisi ve İbni Neccar Camii’de görülmesi gereken yerler arasındadır. Türkiye’nin en zarif ahşa oymalarının yer aldığı Mahmut Bey Camii’ni görmeden ziyaretinizi bitirmeyin deriz.

11-) Ordu

Ordu’nun yeşili ve maviyi kucaklayan, bitki örtüsü, güzel sahil köyleri ve plajları, doğal güzellikleri ve dağlardan başlayan kıyı şeridi, bizlere geniş ve güzel bir tatil fırsatı sunuyor. Bölgenin en temiz kumu ve bölgedeki en uzun kıyı şeridi Ordu’da bulunmaktadır. Ünye-Yağ kıyıları boyunca Perşembe günleri yoğun olmaktadır.

Ordu camileri, müzeleri, tarihi yerleri, plajları ve tatil beldelerinde yapılacak oldukça fazla aktivite bulunmaktadır. Ayrıca kuş gözlemciliği yapılmış Akkus Adası özellikle görülmesi gereken yerler arasında.

12-) Rize

Rize, Türkiye’nin çay yetiştirme konusunda en önemli şehridir ve demli sıcak bir çay içmek isteyenler burayı ziyaret etmeli. Yemyeşil çay tarlaları ile çevrili, tamamen modern bir şehir. Tepelerin üzerinden muhteşem manzaralar eşliğinde çayınızı yudumlayabileceğiniz, şehrin yukarısındaki Tea Garden gezisine çıkabilirsiniz. Çok çeşitli çay bitkilerine ev sahipliği yapmanın yanı sıra bahçede, subtropikal bitki örtüsü koleksiyonu da bulunmaktadır. Rize yaylalarıyla da sizlere doğanın tüm güzelliklerini sunmaktadır.

pokut yaylası
Pokut yaylası – Karadeniz Bölgesi Turizm Rehberi

13-) Samsun

Çok zengin bir ticaret merkezi olan Samsun, Karadeniz bölgesinde, Kızılırmak ve Yeşilırmak Nehri arasında yer almaktadır. Samsun havacılık, kara ve deniz alanlarında çok önemli bir ulaşım sistemine sahip olmasıyla Karadeniz’e açılan bir penceredir. Ama aynı zamanda sayısız doğal güzellikleri, cenneti yansıtan eşsiz başyapıtları ve bize azami turizm potansiyellerinden biri olduğunu gösteren eski tarihi yerleri vardır. Kaplıcaları, kiliseleri ve doğal güzellikleri ile mutlaka gezilmesi gereken bir yer.

14-) Sinop

Sinop, Karadeniz kıyısındaki en güzel doğal limanlardan biridir. Kentin kuruluşuyla ilgili birçok efsane var ama en güvenilir olanı Milet kolonisinin M.Ö. 7. yüzyılda kurduğu ve kentin alaycı filozof Diogenes’in doğum yeri olduğu yönündedir. Başka bir efsaneye göre, ilin adını Amazon Kraliçesi “Sinova” dan aldığı söyleniyor . Kasabanın kalesi bu erken yaştan kalmadır ve Serapis Tapınağı’nın temelleri, bazı güzel altın ikonların sergilendiği Arkeoloji Müzesi’nin zemininde bulunur. 13. yüzyıldan kalma Alaeddin Camii, Alaiye Medresesi ve Balatlar Kilisesi kentte ilgi çekiyor.

Geleneksel deniz oymaları, iyi kristaller ve kentin orijinal pamuklu kıyafetleri övgüye değer ve benzersizdir, bu nedenle bu eserlerden örnekler almak isteyeceksiniz. Deniz kenarındaki oteller ve küçük tatil köyleri sizi daha uzun süre kalacak ve limandaki bir balık lokantasında oturup, şarabınızı yudumlarken ve bazı geleneksel Türk yemeklerinin tadına bakarken yeşil ve açık mavinin mükemmel kombinasyonuna dalacaksınız.

15-) Trabzon

Trabzon, sahil boyunca uzanan Doğu Pontic Dağları’nın yükselen tepeleriyle çevrili büyük bir liman kentidir. Yunan yerleşimciler tarafından M.Ö. 8. yüzyılın başlarında kurulmuş ve kısa sürede Pers ve Akdeniz arasındaki karavan ticaret yolunun bir parçası olarak gelişmiştir. Karadeniz Kıyısı’nın en ünlü cazibe merkezlerinden biri, Sumela Manastırı (resmi adı: Meryem Ana Manastırı)’dır. Trabzon’un yaklaşık 70 kilometre güneyinde bulunan bu atmosferik yer, Bizans dönemine kadar uzanan bir tarihe sahiptir.

16-) Tokat

6000 yıllık tarihiyle ve birçok havzaya gömülü verimli topraklar üzerine kurulmuş bir şehir. Arkeolojik kalıntıları yansıtan binlerce yıllık medeniyet kültürü ve sanatı, milyonlarca yıllık mimari yapıları, milyonlarca yıl boyunca süregelmiş fosil mağaraları, termal zenginlik ve doğal güzelliği yüzyıllar boyunca süren ve turizm potansiyeli oldukça yüksek olan bir şehir.

Şehir de Hitit ve Frig dönemine ait çok önemli kalıntılar bulunmaktadır. Ayrıca el değmemiş doğal güzelliklerini de görmelisiniz.

17-) Zonguldak

Bu şehir çok sert araziler üzerine kuruludur ve yağışlı bir iklime sahiptir. Zonguldak tipik bir Karadeniz iklimine sahiptir. Mayıs ve Ağustos ayları arasında ortalama bir deniz suyu sıcaklığı yaklaşık 20 0C’dir. Arazinin % 52’si ormanlarla kaplıdır. Zonguldak, zengin tarihi, yeşil doğası, bin yıllık mağaraları, doğal ve tarihi güzellikleriyle “görülmesi gereken” yerler arasındadır.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın