İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

İngiliz kültürünün kökleri İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda gibi dört ülkeden oluşur. İngiltere’nin zengin tarihinde  bu ülkelerin insanlarının kendi benzersiz gelenekleri ve görenekleri vardır.

İngiliz kültürü ve sosyal normlar çok özeldir. Herhangi bir ülkeye gitmeden önce bilinmesi gereken en önemli şeylerden biri kültürel ve sosyal normlarıdır. Başka bir ülkeden uluslararası bir öğrenci olarak, clueless olabilirsiniz. Bu makalede İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi verilmektedir.

Avrupa Kültürü hakkında detaylı bilgi için bu yazımıza tıklayabilirsiniz.

İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

 

Elbette, televizyon programları ve internetten İngiltere hakkında bazı gerçekleri öğrenmiş olabilirsiniz, daha önce ülkeyi ziyaret etmiş olabilirsiniz, ancak bu ülkede yaşamak gerçekten farklı bir deneyimdir. İngiltere’de nerede olursanız olun, İngiliz halkından öğreneceğiniz birçok sosyal norm bulunmaktadır.

İngiliz halkı hakkında bilmeniz gerekenler

 • İngilizler dakiktir

İngilizlere göre geç kalmak tuhaftır ve bazı durumlarda kabalık olarak kabul edilir. Bir şeye geç kalacaksanız, geç kalacağınızı bildiğiniz anda ilgili kişilerle iletişime geçin. Ayrıca, birinin evinde bir akşam yemeği partisine geç kalmak, halka açık bir toplantıya (bir restoranda akşam yemeği gibi) geç kalmaktan daha az kabalık olur.

 • İngiltere’de asla “queues” olarak bilinen çizgileri atlamayın.

Bazı ülkelerde sıra kapmak kabul edilebilir, ancak Birleşik Krallık’ta insanlar bundan çok mutlu olmayabilir ve durumdan ne kadar mutsuz olduklarını kesinlikle size bildirir. Sırada sabırla durmak İngiliz kültürünün normal bir parçasıdır.

 • İngiltere’de, konuştuğunuz kişiyle bir kol mesafesi koymanız gerekir.

Bir kol uzunluğundan daha yakın olanların agresif olduğu varsayılır ve İngilizler için rahatsız edici olabilir.

 • Lütfen, teşekkür ederim ve üzgünüm günlük konuşmaların ve etkileşimlerin normal parçasıdır.

Bazı insanlar İngilizlerin kibarlığına şaşırırlar. Bir turist veya öğrenci olarak buna ilk başlar da alışamayabilirsiniz, ancak muhtemelen bir süre sonra buna çabucak alışacaksınız!

 • İngiltere’de iyi bir arkadaşınızı veya aile üyenizi selamlarken , sadece elini sıkmazsınız.

Birçok kez, özellikle selamlayan veya selamlanan insanlardan biri kadın ise, sık sık yanaktan küçük bir öpücük alırsınız. Yakın bir arkadaş veya aile üyesi değilseniz, fiziksel dokunuş tuhaf veya rahatsız olarak algılanır (el sıkışabilirsiniz, ancak genellikle bir gülümseme ve baş selamı yeterince kabul edilebilir).

 • İngilizler yaşlı yetişkinlere ve engellilere büyük saygı duyar.

Toplu taşıma aracındaysanız, engelli veya daha yaşlı biri tramvaya (veya bulunduğunuz herhangi bir araca) gelirse ve başka bir koltuk yoksa koltuğunuzdan vazgeçmeniz beklenir. Yaşlı bir yetişkin veya engelli bir kişi bir şeyle mücadele ediyor gibi görünüyorsa, aynı zamanda kişiye yardımınıza ihtiyaçları olup olmadığını da sormanız beklenir.

 • İngilizler genellikle uzun göz temasından kaçınırlar.

Uzun soluklu bakışmaları rahatsız ve korkutucu buluyorlar.

 • Yerli bir İngiliz kişinin evine davet edildiyseniz,

Teşekkür etmek için çikolata, şarap veya çiçek gibi bir hediye getirmeniz çok normaldir.

 • Arkadaşlarınızla bir pub’a giderseniz,

birlikte gelenler için bir dizi içki satın almak yaygın bir uygulamadır .

 • Sizi yemeğe davet eden kişi genellikle hesabı ödeyen kişidir.

Kimin sorumluluğunun olduğu konusunda tartışmayın, daha ziyade, onları bir noktada yemeğe davet edin ve hesabı siz ödeyin.

Bu küçük kültürel farklılıklar İngiltere’de yaşama uyum sağlamanın düzenli bir parçası olacağı için gelmeden önce bunları öğrenmek önemlidir. İngiltere’de hayata alıştıkça kimseyi rahatsız etmediğinizden emin olursunuz.

Bunları doğal olarak yapmazsanız, İngilizler şehir dışından olduğunuzu kesinlikle bileceklerdir. Bu bilgi, İngiltere’de üniversiteye devam ederken veya turist olarak kalırken hayatının geri kalanının tadını çıkarmaya başlamadan önce İngiliz normlarına daha iyi uyum sağlamanıza yardımcı olacaktır.

İngiliz halkı hakkında bilmeniz gerekenler - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
İngiliz halkı hakkında bilmeniz gerekenler

İngiliz Yemekleri

İngiliz yemekleri, Birleşik Krallık’ı oluşturan ülkelerin dört farklı zengin kültürünün bir karışımıdır. Bu, İngiliz mutfağının neden bu kadar çeşitli olduğunu açıklıyor.

Evinizden uzakta sık sık özleyeceğiniz şeylerden biri, her gün tüketmeye alışık olduğunuz yerel mutfağınızdır. Ancak merak etmeyin İngiltere’de bunu çok hissetmeyeceksiniz, çünkü İngiliz yemekleri şüphesiz alıştığınız yemeklerin yerine mükemmel alternatifler olacaktır. Çok çeşitli yemekler arasında, kesinlikle zevkinize uygun bazılarını bulacaksınız.

Bir ülkenin kültüründe karşılaşacağınız ilk şeylerden biri, oranın geleneksel yemeğidir. İngiltere’de bir kültür şokundan kaçınmak için İngiliz yemekleri hakkında temel bir kılavuzunuz olduğu için bize minnettar olacaksınız.

Aşağıda, İngiltere’ye giderken en az bir kez tatmak isteyeceğiniz en yaygın tipik İngiliz yemeklerinden bazılarını sunuyoruz.

 İngilizlerin en tipik yemeği Balık ve Cips - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
İngilizlerin en tipik yemeği Balık ve Cips

 

Balık ve Cips

Belki de en tipik İngiliz yemeği. Bu yemeğin İngiltere kültüründeki tarihi çok uzun. Geçmişte bir işverenin Balık ve cips almak için bekleyen insanların kuyruğunu kontrol etmek için bir kapıcı tuttuğu söylenmektedir. Balık ve cips tabağı, derin kızarmış balık ve patates cipsi içerir.

İngilizler morina ve mezgit balığını diğer balık türlerine tercih ediyorlar. Tuz, karabiber veya diğer malzemelerle karıştırılmış haşlanmış bezelye de hazırlayabilirsiniz.

Dilim patates ve Morina balığı yemek tarifi için buraya tıklayınız.

Yorkshire pudingi ile Pazar Kızartması

Yorkshire pudingi ile Sunday Roast’ tan bahsetmeden kimse İngiliz yemekleri hakkında konuşamaz. Genellikle pazar günleri öğleden sonraları servis edilir, ancak hafta boyunca da yiyebilirsiniz. Tavuk, hindi ya da her neyse kızartma yemeği isteyebilirsiniz, ancak Yorkshire pudingini kesinlikle kaçırmamalısınız. Genellikle Yorkshire pudingine sığır eti eşlik eder.

Eccles Kek

Kuş üzümü içeren lezzetli yuvarlak küçük keklerden baksediyoruz. Adı, Manchester’da aynı adı taşıyan bir kasabadan geliyor. Birleşik Krallık’ta bu lezzetli yiyeceğin farklı versiyonlarını bulabilirsiniz, çünkü kesinlikle belirli bir yerle ilişkili değildir.

Siyah puding

Soğan, yağ ve yulaf ezmesi lezzetli bir yemek oluşturmak için karıştırılır. Genellikle süper yiyecek olarak adlandırılır çünkü protein, potasyum, kalsiyum ve magnezyum açısından zengindir. Üstelik neredeyse hiç karbonhidrat içermez, bu yüzden diyetinizi bozmaz.

Laverbread

Laverbread, genellikle Galler’de yenen bir İngiliz yemeğidir. Hazırlamak için deniz yosunu kaynatılır, doğranır ve ezilir, yulaf ezmesi içinde yuvarlanır ve daha sonra kızartılır. Bu yemek genellikle Galce havyarı olarak adlandırılır.

İskoç Yumurtası

Bir İskoç yumurtası, sosis etine sarılmış, ekmek kırıntıları ile kaplanmış ve pişmiş veya derin yağda kızartılmış bütün yumuşak veya haşlanmış bir yumurtadan oluşur.

Çoban Turtası

Çoban turtası genellikle etle ( çokça sığır eti veya kuzu) pişirilir ve patates kabuğu ile ezilir. Bu yemeğin adı ilk kez 1877’de ortaya çıkmıştır.

Tam İngiliz Kahvaltısı

Tipik İngiliz kahvaltısı pastırma, sosis, yumurta, kızarmış ekmek, mantar, domates, çay veya kahve gibi malzemelerle yapılmaktadır.

İngiliz Dilleri

Tahmin edebileceğiniz gibi İngilizce, resmi dil ve İngiltere’de konuşulan ana dildir. Ülkede yaşayan 65 milyondan fazla vatandaşın yaklaşık % 98’i ilk dilleri olarak İngilizce konuşuyor. Ancak, ülke çapında, Birleşik Krallık tarihi boyunca evrimleşen konuşulan başka yerel diller de vardır.

İngilizce dışında, Birleşik Krallık’ta bunlar resmi ana dillerdir:

 • Galler’de Galce
 • İskoçya Galce ve İskoç
 • Kuzey İrlanda’da İrlanda ve Ulster İskoçları
 • Cornish Cornwall, İngiltere

Bu dillerin her birinin Birleşik Krallık’ta kendi lehçeleri ve aksanları ile geldiğini unutmayın. Bu nedenle, İngiltere’deki dil çeşitliliği oldukça büyüktür.

İngiltere de Konuşulan Diller - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
İngiltere de Konuşulan Diller

 

İngilizceye kıyasla bu diller daha az yaygındır. Bazıları tamamen yok olmaya doğru kayma riski altındadır. Örneğin, uzun zaman önce Galler’de yerli vatandaşların çoğunluğu Galce konuşurdu, ancak bu günlerde resmi tahminler Galler vatandaşlarının sadece % 20’sinin Galce konuştuğunu gösteriyor.

Dahası, bunların sayısı sürekli azalmaktadır. Geçmişte, bu dili korumayı amaçlayan birçok yasa çıkartılmıştır.

İskoçça

İskoçça, çoğunlukla ülkenin kuzeyinde konuşulan bir Kelt dilidir. 1,5 milyon civarında İskoçça konuşan insan olduğu tahmin ediliyor ve bu da onu İngiltere’de ikinci en çok konuşulan dil haline getiriyor. İngilizceden farklı bir dil olarak görülmesine rağmen, İskoç dilinin sadece İngilizce’nin bir versiyonu olduğunu iddia edenlerde var.

Cornish

Cornish dili , İngiltere’de, çoğunlukla İngiltere’de olmak üzere daha küçük bir grup insan tarafından konuşulan başka bir dildir. İngiliz dillerinin Kelt şubesine aittir. Farklı çalışmalara göre, Cornish akıcı konuşmacıların sayısı 3.000 civarındadır.

Tarihsel olarak, bu dilin yüzyıllar önce kendini farklılaştırmaya başlamadan önce bir zamanlar Galce dilinin bir parçası olduğuna inanılmaktadır. Bugünlerde, Galce diliyle benzerlikleri azdır.

Londra’da yaklaşık 300 farklı dil konuşulur.

Politik ve ekonomik olarak güçlü bir ülke olan İngiltere her zaman bir göç merkezi olmuştur. İngiltere’de yaşamak için gelen insanlar kendi dillerinde birbirleriyle iletişim kurmaya devam ederler. Bu nedenle, Birleşik Krallık’ta farklı küçük azınlıklar tarafından konuşulan başka birçok dil vardır. Örneğin Londra’da konuşulan yaklaşık 300 dil olduğu düşünülmektedir.

İngiltere’de Giyim

Kıyafetlere gelince, İngiltere’nin giyim trendleri batı toplumlarındaki moda trendlerine çok benziyor. Aynı zamanda, duygular günlük giyinme tarzlarında yüksek oranda ifade edilir.

Birleşik Krallık’ta çeşitli faktörlere bağlı olarak birçok varyasyon vardır. Gençler, çoğunlukla en güncel küresel moda trendlerini takip ederler. Kıyafetleri Kot pantolon, tişört, ceket ve spor ayakkabıları içerir. Ofiste çalışanlar genellikle zarif iş elbiseleri giyerler. Yaşlıların giyim stilleri çoğunlukla İngiliz geleneksel kıyafetlerini içerir.

Kıyafetlerinin tipik bir unsuru tüvit cekettir. Bu ceket, bir takım elbise ceketinin neredeyse aynı şekline ve tasarımına sahip olmasına rağmen, daha az resmi olması ve pantolonla eşleştirmeye gerek kalmadan sizi sıcak tutması amaçlanmaktadır.

İngiltere de Giyim Tarzları - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
İngiltere de Giyim Tarzları

 

Hava Tahmini Zordur

İngiltere’de hava durumu genelde tahminin dışında oluşur. Hava durumuna bağlı olarak İngilizler farklı giyinmeyi tercih ederler. Kış havası olduğunda, genellikle ağır palto veya anorak giyerler, yağmur yağarken İngilizler yağmurluk ve şemsiye kullanırlar.

Aynı kıyafet stilleri tüm İngiltere’de bulunur. İskoçya esas olarak ünlü ulusal kıyafetleri, eteği ile bilinir. Bu tip günlük bir kıyafettir ve genellikle Kilt’in ortaya çıktığı İskoç toprağı ile ilgili yayla elbisesi olarak kabul edilir.

Bu kıyafetin ana unsuru, adından da anlaşılacağı gibi, etek ve diğer giysiler kemer ve toka, Jacobite gömlek, etek hortumu ve etek pimidir. Günümüzde aynı İskoç ulusal elbisesinin birçok varyasyonu var, çünkü insanlar seçimlerine bağlı olarak farklı aksesuarlar eklediler.

İngiltere’de Müzik

İngilterede Müzik - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
Ünlü İngiliz Beatles Grubu

 

İngilizleri çevreleyen birçok stereotip var, ama çok neşeli insanlar ve eğlenmeyi seviyorlar. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, dünyaya etkisi bu endüstriyi büyük ölçüde şekillendiren bir dizi ünlü ve unutulmaz sanatçı verdiler. Ayrıca, müzik konserleri İngiltere’de çok yaygındır. En büyük müzik etkinliklerinden bazıları İngiltere’de düzenleniyor.

İngiltere’de müzik uzun ve zengin bir tarihe sahiptir. İngiliz sanatçılar Avrupa ve küresel müzik tarihini sıkıca etkilemiştir. Ortaçağda İngiliz besteciler kıta müzik hareketlerine büyük katkıda bulundular.

Klasik müziğin en bilinen İngiliz bestecilerinden bazıları Thomas Tallis, William Byrd, Henry Purcell, Hubert Parry, Edward Elgar, Frederick Delius, Ralph Vaughan Williams ve Benjamin Britten’dir.

Beatles Grubunu Bilmeyen Yoktur

Modern zamanlarda İngiliz müziği dünyadaki en gelişmiş ve en etkili müziklerden biridir. Muhtemelen şimdiye kadarki en ünlü İngiliz müzik grubu Beatles, 1960 yılında Liverpool’da kuruldu ve birçokları tarafından şimdiye kadar var olan en etkili müzik grubu olarak kabul ediliyor. Günümüz müzik endüstrisinin en iyi sanatçılarından bazıları İngiltere’den çıkmıştır.

İngiltere aynı zamanda en popüler müzik türlerinden bazılarının çıktığı yerdir. Blues-rock, heavy metal, punk rock, hard rock, İngiliz folk-rock, folk punk, asit caz, Britpop, grime, Dubstep ve daha fazlası, ilk kez İngiliz müzisyenler tarafından gerçekleştirilen veya büyük ölçüde etkilenen müzik türlerinden bazılarıdır.

İngiltere’de Mimarlık

İngiliz mimarisi kendi stilleri ve formları ile eşsizdir. Mimari yapıları, etkisi Roma mimarisi mirasında hala mevcut olan Karanlık Çağlar ve Rönesans boyunca, Roma fethinin 5. yüzyılından farklı tarih dönemlerinden belirli özellikleri tasvir etmektedir.

Ülkenin dört bir yanında kaleler, anıtlar ve diğer mimari yapılar var ve bunların çoğu günümüzde turistik cazibe merkezlerine dönüştürülüyor. Bu nesneler, modern mimarideki son trendle mükemmel bir şekilde bir araya geliyor.

Anglo-Sakson

Altıncı yüzyıl boyunca İngiltere’de birçok Anglo-Sakson kilisesi inşa edildi. Normanların işgali ile 11. yüzyılda çok sayıda Norman tarzı kale vardı. Belfast Lough kıyılarında 12. yüzyılda inşa edilen Carrickfergus kalesi vardır. İngiltere’nin başkenti Londra’da İngiltere’de ilk Romanesk bina, Westminster Manastırı vardır.

Westminster Manastırı - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
Westminster Manastırı

 

12. ve 16. yüzyıllar arasında Gotik üslubun İngiliz mimarisi üzerinde etkisini göstermesinin zamanı gelmişti. Başlangıçta Fransa’dan kopyalanmasına rağmen, İngiliz gotik katedralleri benzersiz özelliklerini geliştirdi. Örneğin, 1174 yılında inşa edilen Canterbury Katedrali, ardından Wells Katedrali ve Lincoln Katedrali vardır.

Savaşın izleri

Anglo-İskoç sınırının her iki tarafında, 14. yüzyıl boyunca süren İskoç Bağımsızlık Savaşı’ndan kalan bir dizi taş kale vardır. Daha sonra Rönesans üzerine yapılan birçok mühendislik icadı, birçok yeni sanatsal yapı stilinin ortaya çıkmasına neden oldu.

Eski kaleler de İngiltere’de mimari mirasının bir kısmını paylaşıyor. Birçoğu arasında, turistlerin en güzel ve en çok ziyaret ettikleri bazıları Windsor Kalesi, Edinburgh Kalesi, Leeds Kalesi, Alnwick Kalesi, Cardiff Kalesi, Bodiam Kalesi, Stirling Kalesi, Caernarfon Kalesi, Warwick Kalesi, Bamburgh Kalesi vb.

İngiltere’de spor

İngilizler arasında spor çok popüler bir faaliyettir. Açıkçası, Futbol (veya Amerikalılar tarafından atıfta bulunulan Futbol) İngilizlerin en sevdiği spordur. Bu çok normal çünkü İngiltere modern Futbol’un başladığı yerdir.

İngilizlerin en gözde ikinci sporu Rugby’dir. Uzun zaman önce bu spor seçkinlerle ilişkilendirildi, ancak daha sonra yaygınlaştı. Bugün İngiltere’de Rugby’nin iki ligi var. İngilizler ayrıca yüzme, Kriket, Tenis, Boks vb. sporları ile de ilgililerdir.

*Çoğu insan yanlış bir şekilde Tenis masasının Asya ülkelerinden geldiğini düşünmesine rağmen, oyunun ilk olarak İngiltere’de icat edildiğini biliyor muydunuz?

İngiltere’de Sanat

Sanat, İngiliz tarihi ve kültürünün önemli bir parçasıdır. Birçok İngiliz sanatçı, cazibesi tüm dünyadan birçok sanatçıyı etkileyen yeri doldurulamaz sanat eserleri yaratmıştır.

Ünlü Stonehenge

İngiliz sanat gelişiminin izleri bizi tarih öncesi dönemlere geri götürüyor. M.Ö. 2600 yıllarında inşa edilen Stonehenge, şimdiye kadar bildiğimiz en eski İngiliz sanat eseridir. Roma fethinin ve diğer tarihsel çağların etkisi İngiltere’de hala mevcuttur. Eski kiliseler ve katedraller yüzyıllar önce inşa edilmiş olanlarla aynı ışıklı el yazması ve heykele sahiptir.

Stonehenge - İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi
Stonehenge

 

Sanat tarihi boyunca İngiltere şimdiye kadarki en büyük sanatçılardan bazılarını üretti. William Blake, JMWTurner, John Constable, Samuel Palmer ve benzeri isimler, daha sonra gelecek olan sanatçılar için güçlü bir temel oluşturdu.

Sanatın Gelişmesi

18. yüzyıldan önce Hans Holbein, Anthony van Dyck, Niccolas Hilliard, Robert Peake, William Larkin, William Dobson ve John Michael Wright adlarıyla en iyi temsil edilen bir dizi parlak İngiliz sanatçı da gördü.

18. yüzyılın ikinci bölümünde, İngiltere’de gerçekleşen sanat akımları Sir Joshua Reynold, George Stubbs, Thomas Gainsborough ve Derby’den Joseph Wright gibi seçkin sanatçıların genişlemesiyle sonuçlandı.

Joseph Wright, James Wright, Samuel Palmer, Richard Parkes Bonnington ve benzeri sanatçılar, 19. yüzyılda ya da bilindiği gibi Romantik dönemde en iyilerden bazılarıydı. 20. yüzyılda John Singer Sargent, Jack Butler Yeats, Sir Jacob Epstein, David Bomberg, Lawrence Atkinson, Dora Carrington ve diğerleri gibi sanatçılar İngiltere’deki seçkin sanatçılar arasına girdiler.

İngiltere Kültürü Hakkında Detaylı Bilgi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın