İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

Orta Anadolu platosu olarakta bilinen bu bölge, koyu renkli, üzüm bağlarının ve yarık volkanik tepelerin hakim olduğu, Türkiye’nin kalbidir. Buğday tarlaları ile kaplı ve kavak ağaçları ile ana hatları çizilen cesurca şekillendirilmiş bozkırda tarihin izleri oldukça fazladır. Bu plato, insan uygarlığının beşiklerinden biriydi. Çatalhöyük’te, MÖ 8. bin yıl öncesine ait yerleşim yerlerinin kalıntıları ortaya çıkarılmıştır.

Birçok insanın vatanı ve Doğu ve Batı’nın tarihi savaş alanı, işte Hattis, Hititler,Frigler, Galatlar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar egemenlikleri için savaştılar ve yönetimlerini buraya kurdular. 11. yüzyılda, doğudan göç eden Türkler bölgeyi vatanları yaptılar. Çalkantılı tarihi boyunca Orta Anadolu, Büyük İskender ve Tamerlane gibi büyük fatihlerin işgallerine son verdi.

İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi
Kapadokya – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

Orta Anadolu’daki olağanüstü çeşitlilikteki manzara ve medeniyetler arasında sonsuz büyüleyici yolculuk. Hititlerin antik başkentinden, Türkiye’nin modern başkenti Ankara’ya. Divriği’deki UNESCO listesindeki kompleks de dahil olmak üzere Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden bazıları. Türkiye hızla değişiyor, ancak geleneksel yaşamın birçok yönü devam ediyor.

Ziyaret etmek için en iyi zaman

İç Anadolu Bölgesi, karasal iklimin görüldüğü bir bölgedir. Peki, bu tam olarak ne anlama geliyor? Zamanda biraz geriye gidelim. İlkokul yıllarına dönelim ve Hayat Bilgisi dersini hatırlayalım. Ne diyorduk bu bölgenin iklimi ile ilgili? Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlı! Kısacası İç Anadolu, dört mevsimin tüm özelliklerinin yaşandığı; kışın karı yazın güneşi ile tadını çıkarabileceğiniz bir bölgedir.

Hangi mevsimde giderseniz gidin İç Anadolu bölgesi size her zaman birşeyler sunacaktır.

Nasıl gidilir?

Ülkemizin tam ortasında yer alması ile İç Anadolu, ulaşımda kolaylıklar sağlar. Tatilin büyük bir kısmı pek çoğumuz için yollarda geçiyor. İç Anadolu Bölgesi size yol bakımından zaman kazandıracaktır. Çoğu zaman ülkenin bir ucundan ötekine giderken belki de fark etmeden zaten İç Anadolu’dan geçeriz. Bu anlamda seyahat için fazla yol yapmadan hedefine ulaşmak ve keyfine bakmak isteyenler için de İç Anadolu ideal bir seçenektir.

Havayolu:

Ankara Esenboğa havaalanı, Kayseri havaalanı, Konya havaalanı, Sivas Nuri Demirağ havaalanı, Kapadokya havaalanı ve Eskişehir Anadolu havaalanını kullanarak uçakla seyahat etme imkanınız bulunmaktadır. Bu havalimanlarından sadece Sivas havalimanı yerel, diğerleri uluslararası havalimanlarıdır.

ankara esenboğa havalimanı
Esenboğa havalimanı – Ankara – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

Karayolu:

İç Anadolu bölgesi fazla engebeli değildir. Düz bir arazide olmasından dolayı karayolu ulaşımı çok gelişmiştir. Ankara, Eskişehir, Kayseri ve Sivas önemli yolların kavşağı durumundadır. İstanbul’dan otobanla Ankara’ya kadar çok rahat seyahat edilebilmektedir. İstanbul – Ankara arası mesafe yaklaşık olarak 450 Km’dir. Bu yolculuk arabayla tahminen 4 saat 46 dakika sürecektir. Buradan diğer illere ve bölgelere de bağlantılar mevcuttur.

Demiryolu:

Eski demiryolu hatlarına dahil olarak İstanbul – Ankara arasında ve Ankara – Bursa arasında daha önceden çalışmaya başlayan hızlı tren seferleri, hem Marmara hem de İç Anadolu bölgesi açısından büyük bir yenilik oldu. Aynı zamanda İstanbul-Edirne demiryolu Avrupa ülkelerin demiryollarına bağlandı. Haydarpaşa’dan başlayan öbür demir yolu hattı da bölgeyi diğer bölgelerimize bağladı.

Ankara’da da YHT projesi adı altında pek çok hızlı tren sistemleri kuruldu ve seferlere başladı. Şuan İstanbul – Ankara arası çalışan Yüksek Hızlı Tren (YHT) kullanabilirsiniz. Zonguldak – Ankara, Sivas – Kayseri – Ankara gibi güzergahları da kullanabilirsiniz.

Nerede kalınır?

İç Anadolu Bölgesi otelleri genellikle şehrin merkezinde ya da tarihi ve turistik beldelerin yakınında konumlanmış durumda. Şehir merkezinde yer alan butik oteller genellikle şehir oteli tarzında hizmet veriyor. Üstelik sadece turistik seyahatleriniz için değil, iş seyahatleriniz, toplantılarınız ya da küçük davet gibi organizasyonlarınız için de gerekli donanıma sahipler. Civar ilçelerde bulunan oteller ise genellikle küçük ve butik otel tarzında hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar. Büyük otellere göre daha sakin ve sessiz, samimi bir tatil sunuyorlar.

Lüks oteller, butik oteller ve pansiyonlar her bütçeye uygun seçenekler sunuyor. Ulaşımı kolay şehir içi oteller ortalama 180 TL gibi bir rakamla gecelik konaklama imkanı sunuyor. Bu rakam seçeneklerinize göre artabiliyor.

konaklama
Konaklama – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

Ne yemeliyim?

İç Anadolu bölgesi yemek kültürünün en yoğun yaşandığı bölgelerden biridir. Kent merkezlerine göre köy yerlerinde hala yemek kültürleri korunarak nesilden nesile aktarılmaktadır. Özellikle İç Anadolu Bölgesine gidecek olan turistlerin mutlaka tatması gereken bazı yemekler bulunmakta.

İç Anadolu ve Kayseri denildiğinde şüphesiz akla ilk gelen yemek Kayseri mantısıdır. Bir hamur yemeği olan mantı sadece Kayseri’de değil tüm bölgelerde çok sevilen yemeklerin başında gelmektedir. İç harcında kıyma, soğan, karabiber gibi farklı tatlar bulunduran mantı, el ile açılmaktadır. Üzeri için ise sarımsaklı yoğurt ve çeşitli soslar kullanılmaktadır ve bu şekilde servis edilmektedir. İleride yöresel olarak detaylarına gireceğimiz meşhur yemeklerden bazılarını tanıtalım;

kayseri mantısı
Kayseri mantısı – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

Yağlama da yine mantı gibi Kayseri iline ait bir yemektir. Hamur işi olan yağlama da İç Anadolu’nun birçok tadı gibi bölge ile sınırlandırılmamış, ünü her ile yayılmıştır.

Çok lezzetli ve meşhur yemeklerden bir diğeri de Ankara tavadır. Bir et yemeği olan Ankara tava, temelde sote etten ve arpa şehriyeden yapılmaktadır. Arpa şehriyenin üzerine pişirilmiş et koyularak servis edilmektedir.

Çiğ börek Eskişehir yöresine aittir. Kıymalı bir börektir. Çiğ böreğin diğer böreklerden farkı ise fırında değil, tavada pişirilmesidir.

Keşkek de yine İç Anadolu Bölgesinin önemli lezzetlerinden biridir. Koyun eti, nohut ve dövme ile hazırlanan bir yemektir.

Gezilecek Şehirler – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

1-) Aksaray

Aksaray, doğal güzellikleri ve tarihi kalıntıların bir karışımını sunmaktadır. Kapadokya’nın en çok ziyaret edilen bölgelerine sahiptir. Stratejik konumu nedeniyle Bizans ve Romalıların askeri merkezi olan Viranşehir (Nora), Roma ve Bizans zamanlarından kalma tarihi kalıntıları taşır. Ihlara , Melendiz Nehri’nin oluşturduğu 14 km uzunluğunda büyüleyici bir kanyona sahiptir. Bu vadide, Hristiyanlar tarafından kullanılan Göreme’dekilere benzer Bizans kaya şapelleri bulunur. Kiliseleri ve taşlara oyulmuş tarihi izleriyle gezilesi bir yerdir.

2-) Ankara

Türkiye Cumhuriyetinin kalbi Ankara, Türkiye’nin İstanbul’dan sonra en büyük ikinci şehridir. Şehir doğu ile batı ve kuzey ile güneyin arasında köprü görevi görmektedir. Avrupa ve Orta Doğu kültürleri kentin mimarisini, yiyecek, şarap, gece hayatı, moda ve sanat ile birleştirir ve renklendirir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yattığı Anıtkabir burada bulunmaktadır.

anıtkabir
Anıtkabir -İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

3-) Çankırı

Ankara, Karabük, Kastamonu, Çorum ve Bolu’ya komşu olan Çankırı meşhur Ilgaz dağına ev sahipliği yapmaktadır. Çankırı kalesi, kentin kuzeyindeki küçük bir tepe üzerine kuruludur. Romalılar, Bizanslılar, Danışmentliler, Selçuklular ve Osmanlılar dönemine ait, tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Ulu Cami, Taşmescit, Emir Karatekin Beyer ve türbe, medreseler, türbeler, Kırkpınar suları (Ilgaz Dağı) Bülbül Çeşmesi mesire, Karaören gölet mesire, tuz mağarası  gibi turistik yerleri vardır. Yaz aylarında giderseniz çeşitli festivallere şahit olursunuz.

4-) Eskişehir

Eskişehir Türkiye’nin en mutlu şehirlerinden biridir ve büyük bir üniversite nüfusuna sahiptir. Orta Anadolu’da bir liberalizm vahası olan Eskişehir, turistlerin hafta sonları uğradığı popüler yerlerden biridir. Yaz aylarında oldukça gelişmiş kentin Porsuk Nehri’nde Gondol ve tekne keyfi yapabilir, şehrin tramvay sistemiyle gezintiye çıkabilirsiniz. Arkadaş canlısı ve açık fikirli insanlarıyla Türkiye’nin en yaşanabilir şehri atmosferik bir mahalleye, gece hayatına, lezzetli mutfağa, parklarına ve çocuklar için büyüleyici bir bilim merkezine sahip.

porsuk nehri
Porsuk Nehri – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

5-) Karaman

Konya, İçel ve Antalya illeri arasında Orta Anadolu Bölgesi’nin güneyinde bulunan Karaman, ticaret, kültür ve sanatın önemli bir merkezidir. Karaman ve çevresi, M.Ö. 8000’den bu yana kurulmuş, yeraltı şehirleri, mağaralar, dini turizm merkezleri ve yaylalar, doğal güzellikler ve zengin el sanatları örnekleri gibi turistlerin ilgisini çekebilecek güzelliklere sahiptir. Müzeleri, kiliseleri, hamamları, kaleleri ve camileri ile burada görülebilecek çok şey var.

6-) Kayseri

Anadolu’nun ortasında 6000 yıllık tarihi ve yemekleri ile sıra dışı bir şehirdir Kayseri. Mantı, Sucuk ve pastırma ile ünlüdür. Şelaleleri, tarihi eserleri ve doğal güzelliği ile tatil geçirmek isteyenler için kolaylıkla etkilenebilecek ve dinlenebilecekleri bir yerdir. Kayak yapmak isteyenler Erciyes’i tercih edebilirler.

7-) Kırıkkale

Kırıkkale, İç Anadolu, İç ve Doğu Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgeleri için birleşme noktası olması nedeniyle önemli bir coğrafi konumdadır. Zengin tarihi ve kültürel geçmişi ile, turizm kenti olma potansiyeline sahiptir. Müzesi, köprüsü ve camisi gezilecek yerler arasındadır.

😎 Kırşehir

Kırşehir, en fazla tıbbi su kaynağına sahip olan şehirlerden biridir. Kaplıcalarının şöhreti, ülkenin çeşitli yerlerinden çok sayıda insanı çekmektedir. Son yıllarda yapılan araştırma ve kazılar, Kırşehir’deki insan yerleşimlerinin M.Ö 3000’de başladığını göstermiştir. O döneme ait seramik parçaları kentin tümülüsünde bulunmuştur. 1930 yılında Türk ve İtalyan arkeologlar tarafından Kırşehir’in merkez ilçesine bağlı bir köy olan Hashöyük’te yapılan arkeolojik kazılar M.Ö. 3000 yıllarında çanak çömlek parçaları ortaya çıkarmıştır.

9-) Konya

Konya, Türkiye’nin önemli dini bölgesidir ve Selçuklu ihtişamının müzeleri ve anıtlarıyla dolu bir şehir merkezine sahiptir. Çoğu turist, 13. yüzyılın ünlü kişiliği Mevlana’nın Müzesi’ni görmek için buraya gelir. Bu orta Anadolu şehri, Selçuklu sultanlığı sanatını sergileyen camilerin ve eski medreselerin mimari cazibe merkezleriyle doludur. Türkiye’nin tarihine ilgi duyan herkes burayı mutlaka ziyaret etmelidir.

mevlana müzesi
Mevlana Müzesi – İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

10-) Nevşehir

Bizans, Hitit, Roma ve Osmanlı eserleri ile iyi bir arkeolojik ve etnografik müzeye sahip Nevşehir, görülmeye değer turistik yerlere sahiptir. Yıllardır dünyanın heryerinden turistleri çeken Peri Bacaları burada bulunmaktadır. Açık Hava Müzesi, Zelve ve diğer bit ve peri bacalarının çekiciliğine yakınlığı , düpedüz ucuzluğu ile birlikte son 20 yıldır dünyanın her yerinden insanları çekiyor.

11-) Niğde

Başlıca merkezlere yakınlığı, Kapadokya bölgesinde olması, tarihi eserleri, müzeleri ve doğal varlıklarıyla zenginliği, Niğde’yi Türkiye’nin turizm merkezlerinden biri haline getirmiştir. Toros Aladağlar’a sahip bu il de dağ turizmi gelişmiştir. Özellikle Mayıs  ve Eylül aylarında Yürüyüş parkurları, ilkbahar akşamları çadır ve doğa fotoğrafçılığı ve her mevsim orman yürüyüşleri faaliyetleri yapabilirsiniz.

12-) Sivas

Sivas, İç Anadolu Bölgesi’nin doğusunda yer almaktadır. Tokat’ın kuzeyi, Ordu, Giresun, doğuda Erzincan, güney, Malatya, Maraş ve Kayseri, batıda Yozgat illeri ile çevrilidir. Şehir Doğu Karadeniz, Doğu ve İç Anadolu bölgesi arasında bir geçiş bölgesidir. İlin kuzeyindeki Yeşilırmak Havzası, güneydoğu kısmı Fırat Havzası’na girmektedir. Sivas’ın zengin tarihi, doğal güzellikleri, kaplıca tesisleri turistlere ilginç seçenekler sunmaktadır. Ünlü Kangal Köpeği buraya aittir.

13-) Yozgat

Bozok platosu olarak adlandırılan ve ilk çağlardan beri yerleşimin olduğu Yozgat, bozulmamış doğası, sıcak misafirperver insanları, doğal güzelliği, rekreasyon alanları, yüksek ovaları, tarihi, kültürel, turistik ve kaplıcalarıyla en güzel şehirlerimizden biridir. Türkiye’nin ilk Milli Parkı, Ahmed Ormanı, Sebekpinari Park Alanı, Kazankaya Vadisi, Baraj Sporları, dinlenme ve piknik alanları gibi turistik yerleri bulunmaktadır.

İç Anadolu Bölgesi Turizm Rehberi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın