Heykelin Tanımı Türleri ve Ünlü Heykeltraşlar

Heykelin Tanımı Türleri ve Ünlü Heykeltraşlar

Heykelin Tanımı Türleri ve Ünlü Heykeltraşlar

Heykelin Tanımı

Heykel , üç boyutlu olarak işleyen görsel sanatların dalıdır . İlk zamanlar da taş , metal , seramik , ahşap ve diğer malzemeler de oymacılık (malzemenin çıkarılması) ve modelleme (kil gibi malzemenin eklenmesi) kullanılırdı, ancak çağdaşlaşmadan bu yana tüm malzemeler kullanılmaya başlanmıştır.

Heykelin Tanımı Türleri ve Ünlü Heykeltraşlar
Michelangelo Buonarroti ‘nin bir heykeli. Musa

Oyma, kaynak veya modelleme ile bir araya getirme, kalıplama veya döküm gibi sökme işlemleriyle çok çeşitli malzemeler işlenebilmektedir. Heykeli meydana getiren sanatçıya Heykeltraş denir.

Heykel, birçok kültür de dini adanmışlığın merkezi olmuştur ve son dönemler de din veya siyasetin ifadesi olarak özel insanlara çok pahalı olan büyük heykeller yapılmıştır. Bu heykeller çok büyük miktarlar da eski Akdeniz, Hindistan ve Çin ‘in yanı sıra Orta ve Güney Amerika ve Afrika ‘da ki birçok kültür de bulunmaktadır.

Klasik dönem de batı heykel geleneği sebebiyle Antik Yunan ve Yunanistan da yaygın olarak büyük şaheserler üretildiği görülür. Orta Çağ boyunca , Gotik heykeller Hristiyan inancının acılarını ve tutkularını temsil etmiştir.

4 Temel Heykel Türü Nelerdir?

Heykeller dört temel kategoriye ayrılır;

  • Kalıplanmış
  • Dökme
  • Oyulmuş
  • Monte edilmiş

Bir sanatçının kalıplanmış heykeller için kullandığı medya, kil, balmumu, kağıt hamuru ve sıvadır. Döküm heykeller, heykelin modellenmesini, ardından bir kalıp yapmayı ve bir metal veya başka bir ortamda döküm yapmayı içerir. Michelangelo ‘nun Pieta ‘sı gibi oyulmuş heykellerin mermerden oyulması yıllar almıştır.

Michelangelo 'nun Pieta 'sı
Michelangelo ‘nun Pieta ‘sı

Ünlü Heykeltraşlar ve Çalışmaları

Michelangelo

David heykeli dünyanın en ünlü heykellerinden biridir. Mermerden oyulmuş ve 14 metrenin üstünde boyuyla heykelin Goliath ‘ı mağlup eden küçük adam olan incil kahramanı canlandırması biraz ironiktir. Michaelangelo, yaşamı boyunca bile sanat dünyasında büyük bir etki bırakan müthiş bir Yüksek Rönesans sanatçısıydı. Heykelcilik sanatına resim yapmaktan daha fazla hayranlık duymasına rağmen, Sistine Şapeli ‘nin tavanını boyamasıyla da ünlüdür.

Donatello

Kuşkusuz ilk Rönesans Dönemi ünlü heykeltraşlarından biri de Donatello ‘dur. Donatello bronz, taş, ahşap ve terra cotta ustalığına sahipti ve hiçbir şey olağanüstü yeteneklerinden kaçamadı: kabartma heykeller, çıplaklar, binicilik heykelleri, figür grupları ve oturan veya ayakta duran tek figürler. Aslında, diğer çağdaşların resim sanatını yeniden icat ettiği gibi heykel sanatını da yeniden icat etti ve onun inovasyonları ve keşifleri son derece etkiliydi.

Gian Lorenzo Bernini

Bir çocuk dahisi olan Bernini, parlak bir kişiliğe ve parlak bir zekâya sahipti. Bir heykeltıraş, ressam ve mimardı. Bernini, 17. yüzyıl Romasında, Barok tarzında çalışan bir heykeltıraştı. Roma’da ki eserlerin yaklaşık yüzde yetmişi Bernini ‘ye aittir. En çok bilinen eseri Dört Irmak Çeşmesi ‘dir.

Auguste Rodin

François-Auguste Rodin, Fransız bir heykeltıraştır. Paris ‘te 12 Kasım 1840 tarihinde doğan Rodin, La Petite École isimli Özel Desen ve Matematik Okulu ‘na girdiğinde heykeli keşfetmiş ve desen becerisini geliştirmeye başlamıştır. Ünlü eserleri arasında Kale Kent Soyluları, Balzac Anıtı, Danaid bulunmaktadır.

Constantin Brancusi

Constantin Brancusi, Romanya asıllı fakat önemli çalışmalarını Paris ‘te yapan ve Fransız vatandaşlığına geçen, uluslararası modernizm akımının başta gelen heykeltıraşlarından biridir. Ünlü eserleri arasında Öpücük, The Endless Column ve Uyuyan Esin Perisi bulunmaktadır.

Heykelin Tanımı Türleri ve Ünlü Heykeltraşlar

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın