Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik Tasarım Nedir?
Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, mesajları iletmek için görsel içerik oluşturma aracıdır. Görsel hiyerarşi ve sayfa düzeni teknikleri uygulayarak, grafik tasarımcıları kullanıcıların özel ihtiyaçlarını karşılamak için tipografi ve resimler kullanır ve kullanıcı deneyimini optimize etmek için etkileşimli tasarımlarda öğeleri görüntüleme mantığına odaklanır.

Grafik tasarım hakkında genel bilgi için bu yazıya tıklayabilirsiniz.

GCFLearnFree’den bu video ile Grafik Tasarımın temellerini öğrenebilirsiniz.

Grafik Tasarım Türleri Nelerdir?

 • Görsel Kimlik Grafik Tasarımı
 • Pazarlama ve Reklamcılık Grafik Tasarımı
 • Kullanıcı arayüzü Grafik Tasarımı
 • Yayın Grafik Tasarım
 • Ambalaj Grafik Tasarım
 • Hareketli Grafik Tasarım
 • Çevresel Grafik Tasarım
 • Sanat ve Grafik Tasarım için İllüstrasyon

Grafik Tasarım – Kullanıcıların Deneyimlerini Görsel Olarak Kalıplar

Grafik tasarım, Mısır hiyerogliflerini geçmiş 17.000 yıllık mağara resimlerine kadar uzanan eski bir zanaattır. 1920’lerin baskı endüstrisinden kaynaklanan ve logo oluşturma da dahil olmak üzere bir dizi etkinliği kapsayan bir terim olarak, estetik cazibe ve pazarlama ile ilgilidir. Ayrıca görüntüler, renk ve tipografi kullanarak izleyicileri cezbetmektedir.

Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi (UX) tasarımında çalışan grafik tasarımcıların, kullanılabilirliği en üst düzeye çıkaran iyi görünümlü tasarımlar oluştururken kullanıcılara odaklanan ve bunlara maksimum empati arayan, insan merkezli bir yaklaşımla görüntü konumları ve yazı tipi ile ilgili stilistik seçenekleri haklı göstermesi gerekir ve estetik bir amaca hizmet etmelidir.

Burada UX tasarımında sanat uğruna sanat yaratmıyoruz. Bu nedenle, UX için grafik tasarım yaparken, kullanıcıların erişilebilirliğini sağlamak için etkileşimli tasarımlarınızın bilgi mimarisini göz önünde bulundurmalı ve kullanıcıların görsel işleme yetenekleri de dahil olmak üzere tüm kullanıcı deneyimini dikkate alan çıktı oluşturmada grafik tasarım becerilerinden yararlanmalısınız.

Örneğin, hoş olmayan bir mobil uygulama kullanıcılara birkaç tıklama ile ihtiyaç duyduklarını sunamazsa, tasarımcıları grafik tasarımı kullanıcı deneyimiyle ilişkilendirememiş olacaklardır. UX’teki grafik tasarımın kapsamı, kullanıcıların son derece zevkli, anlamlı ve kullanılabilir bulduğu güzel tasarımlar oluşturmayı kapsar.

“Tasarım bir soruna bir çözümdür. Sanat bir soruna bir sorudur. ”

– John Maeda, Rhode Island Tasarım Okulu Başkanı

Optimal UX için Grafik Tasarım
Optimal UX için Grafik Tasarım

 

Grafik Tasarım Duygusal Tasarımdır

Dijital çağ etkileşimli yazılımlarla tasarım yapmayı gerektirse de, grafik tasarım hala eski prensipler etrafında dönmektedir. İlk bakışta kullanıcılara doğru akoru vurmak çok önemlidir. Bir grafik tasarımcı olarak, renk teorisini ve renk şemasının doğru seçiminin ne kadar hayati olduğunu çok iyi bir şekilde anlamalısınız.

Renk seçimleri yalnızca kuruluşu değil (örn. Mavi renk bankacılığı) değil, aynı zamanda kullanıcıların beklentilerini de (ör. Uyarılar için kırmızı; bildirimlerin devam etmesi için yeşil) yansıtmalıdır. Elemanların tonla nasıl eşleştiğine (örneğin heyecan / mutluluk için sans-serif yazı tipleri) ve genel etkiye göz atarak, kullanıcıların duygularını bir açılış sayfasından aramaya yönlendirirken nasıl şekillendirdiğinizi belirterek tasarlamalısınız.

Genellikle, grafik tasarımcılar daha küçük ekranlar için hareket tasarımına katılırlar, işin estetiğinin kullanıcıların beklentilerini nasıl karşıladığını dikkatle izlemek ve ihtiyaçlarını ve zihniyetlerini tahmin ederek akan, kesintisiz bir deneyimde kullanılabilirliği artırmak.

Kullanıcı psikolojisi göz önünde bulundurulduğunda, özellikle ağır grafik tasarım konuları şunlardır:

 • Simetri ve Denge (simetri türleri dahil)
 • Akış
 • Tekrarlama
 • Desen
 • Altın Oran (yani, 1: 1.618 oranları)
 • Otuzlar Kuralı (ör. Kullanıcıların gözleri iyi düzeni nasıl tanır)
 • Tipografi (yazı tipi seçiminden başlık ağırlığına kadar her şeyi kapsar)
 • İzleyici Kültürü (Renk Kullanımı ve Okuma Düzeni)
Typografi Grafik Tasarımda Çok Önemli Bir Rol Oynar
Typografi Grafik Tasarımda Çok Önemli Bir Rol Oynar

 

Genel olarak, grafik tasarımla ilgili misyon, bilgileri uyumlu bir şekilde sergilemektedir. Güzellik ve kullanılabilirlik, kuruluşunuzun ideallerini dikkatlice taşıyarak el ele gitmelidir. Güvenilir bir görsel varlığı sayesinde, ne yapmak istediğinizi bildirmek için kullanıcılara ipucu vermelidir.

 

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın