Grafik Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Grafik Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Grafik Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Grafik Tasarım Nedir?

Grafik tasarım, tipografi , fotoğrafçılık ve illüstrasyon kullanımı yoluyla görsel iletişim ve problem çözme sürecidir. Alan görsel iletişim ve iletişim tasarımının bir alt kümesi olarak kabul edilir, ancak bazen “grafik tasarım” terimi eş anlamlı olarak kullanılır.

Grafik tasarımcıları, fikir ve mesajların görsel temsillerini oluşturmak için semboller, görüntüler ve metinler oluşturarak birleştirirler. Görsel besteler oluşturmak için tipografi, görsel sanatlar ve sayfa düzeni tekniklerini kullanırlar. Grafik tasarımın ortak kullanımları logolar ve markalaşma ile kurumsal tasarım içerir. Editöryal tasarım (dergiler, gazeteler ve kitaplar), yönlendirme veya çevresel tasarım, reklam, web tasarımı, iletişim tasarımı, ürün ambalajı ve tabela içerir.

Grafik tasarım nedir? Ayrıntılı anlatım yazımıza tıklayabilirsiniz.

grafik tasarım işi
Grafik tasarım

Grafik Tasarımcı Ne Yapar?

Bir grafik tasarımcı için sürdürülmesi gereken çeşitli kariyer fırsatları bulunmaktadır. Grafik tasarımcı, tüketicilere ilham veren, bilgilendiren ve büyüleyen fikirleri iletmek için bilgisayar yazılımı kullanır veya el ile görsel kavramlar oluşturur.

 • Kitaplar, dergiler, kataloglar, gazeteler
 • Antetli kağıt, kartvizit, marka rehberi, logo gibi görsel kimlik
 • Pazarlama materyalleri: el ilanları, broşürler, kartpostallar, tek sayfalar, posterler
 • Ürün paketleme ve etiketler
 • Sunumlar
 • Gömlek ve Konfeksiyon tasarımları
 • Raporlar
 • Çizimler ve küçük resim

Grafik tasarım işi mi yapmak istiyorsunuz? Grafik tasarım her yerdedir. Renkleri, fotoğrafları, yazı tiplerini ve çizimleri kullanarak dünyayı nasıl algıladığımızı etkiler. Bir dakikanızı ayırıp etrafınızda ki nesnelerin tasarımına bakarsanız, birilerinin onları hem işlevsel hem de çekici hale nasıl getirdiğini görmüş olursunuz.

Grafik tasarım alanında, her biri kendi özel yeteneğini gerektiren, seçilebilecek birçok iş vardır. Tasarımı olan kariyer multimedya tasarımcısı, flash, spor grafik tasarımcıları, web sitesi tasarımından sanat yönetmenine kadar çeşitlilik gösterebilir.

Grafik Tasarım Hakkında Genel Bilgi

Öyleyse, Grafik tasarım alanında ne yapabilirsiniz? İşte bir kademeye kadar tasarım konusunda yapabileceğiniz birçok iş:

 • Web tasarımcısı
 • Yaratıcı yönetmen
 • Fotoğraf Editörü
 • Mimarlık ve Mühendislik Projeleri
 • Video ve Film Düzenleyici
 • Grafik Tasarımcısı
 • Ürün tasarımcısı
 • Multimedya sanatçısı
 • Flash Designer
 • Animasyon / Animatör
 • Sanat Yönetmeni

Bu başlıkları teker teker inceleyelim ve açıklayalım;

1. Multimedya Tasarımcısı:

En yaygın grafik tasarım işlerinden biri multimedya tasarımıdır. Bu alanda ki grafik tasarım kariyer seçeneklerini keşfederseniz, geliştirmeniz gerekebilecek birkaç beceri var. Bir multimedya tasarımcısı, video, ses ve animasyonlu görüntüler oluşturmak için sanat, ses ve tasarım becerilerini kullanır. Eskizler, planlar, ölçekli modeller veya çizimler üretirler.

Multimedya tasarımcıları sahne tasarımı, set ve kostüm tasarımı yapmaktan, set asistanlarını tasarım yorumlarına yönlendirmekten ve üretim setinin tasarımlarına çok benzemesini sağlamak için aydınlatma ve ses gibi diğer teknik üretim alanlarında danışmanlık yapmaktan sorumludur. Multimedya tasarımcısının işi, çok çeşitli yazılım uygulamalarını uygulama da teknik uzmanlık ile birlikte hayal gücü ve yaratıcılık gerektirir.

Multimedya tasarım işleri, televizyon veya film prodüksiyonu, ses üretimi, set tasarımı, animasyon ve diğer birçok multimedya alanı gibi kariyer alanlarında bulunabilir. Multimedya tasarımı alanında ki işler rekabetçi olma eğilimindedir, bu nedenle kapsamlı bir eğitim ve birçok pratik uygulama sunan bir Multimedya Tasarım programı seçmek önemlidir.

2. Web Tasarımcısı:

Web tasarımcıları, bir web sitesinin geliştirilmesinde, web sayfalarının, düzeninin ve grafiklerin oluşturulmasında kilit rol oynarlar. Web tasarımcıları ayrıca bir sitenin kullanıcı deneyiminin tasarımını ve yapısını tasarlar ve geliştirir. Bir web tasarımcısı aynı zaman da bir web sayfasına hangi içeriğin dahil edildiğine, grafiklerin, içeriğin, navigasyonun vb. Yerleştirildiği yerlere karar vermeli ve bir web sayfasından diğerine sürekliliği sağlamalıdır. Bir web tasarımcısı işinin gereksinimleri, bilgisayar grafikleri, grafik tasarımı ve en yeni bilgisayar ve İnternet teknolojisinde beceri ve eğitimi içerir.

3. Logo Tasarımcısı:

Logo Tasarımcısı, bir şirketi, ürünü, organizasyonu, acenteliği veya hizmeti temsil etmek için farklı renkler, şekiller ve tasarımlar içeren benzersiz bir şekilde düzenlenmiş eskiz veya grafiksel olarak tasarlanmış bir simgedir. Bir logo, sadece bir grafik sembolünden daha fazlasıdır. Logo, bir şirkete görsel bir görüntü sağlayan ve tüketicilerin tanımasını teşvik eden somut bir konsepttir. Şirketler, modern ve yenilikçi görünmek için logoları güncellemek ve uygulamak için çok para harcamaktadırlar.

logo-tasarim

4. Marka Kimliği Tasarımcısı:

Grafik tasarım mezunları için bir diğer kariyer seçeneği marka kimliği pozisyonlarıdır. Marka kimliği, logo oluşturmadan daha karmaşıktır. Marka kimliği tasarımı, bir şirketin nasıl görünmek istediğini temsil eden görsel bir unsurdur; şirketin görsel kimliği veya “imajı” dır.

Bir şirketin marka kimliği, bir şirketin kartvizit, kırtasiye, medya reklamcılığı, promosyon vb. materyallerinin tüm unsurlarına entegre edilir ve benzersiz bir logo veya tabela ile temsil edilebilir. Marka kimliği tasarımı, tüketicilerin şirketi hatırlamasına yardımcı olur ve genellikle onları geri getiren şeydir. Doğru marka kimliği tasarımı, bir şirketin değerlerini ve stratejik vizyonunu tüketicilerin aşina olduğu tutarlı bir imaja dönüştürdüğü için şirketin en güçlü pazarlama aracı olabilir.

5. Flash Designer:

Flash, web üzerinde kullanılmak üzere özel olarak tasarlanmış bir multimedya grafik yazılımıdır. Flash, grafiklerin netliği veya kalitesini kaybetmeden her boyutta ölçeklenebilmesini sağlayan vektör ve raster grafikleri kullanarak etkileşimli ve hareketli web siteleri oluşturmak için bir araçtır. Flash tasarımcı iş tanımı şirketten şirkete değişebilir. Flash ‘ta ki eğitim kursları, metin, gezinme animasyonu, video ve ses dahil olmak üzere onlarca farklı efektin nasıl oluşturulacağını ve özelleştirileceğini öğretir.

6. Yaratıcı / Sanat Yönetmeni:

Yaratıcı / sanat yönetmenleri televizyonda, reklam panolarında, internette veya dergiler de gösterilmek üzere sanat eserleri üreten yaratıcı bir ekibin sorumlusudur. Bazıları, pazarlama ile el ele çalıştıkları için grafik tasarım işlerini reklam olarak görüyorlardı. Yaratıcı bir ekip genellikle grafik tasarımcılardan, sanatçılardan, fotoğrafçılardan, metin yazarlarından ve yapım ekibinden oluşur.

Sanat yönetmenleri, yaratıcı ekibin her bir üyesinin çalışmalarını zamanında ve müşterinin memnuniyeti için tamamlamasını sağlar. Sanat yönetmeninin zamanının çoğunun denetleyici ve idari işler yapmakla harcanmasına rağmen, sanat yönetmenleri çoğu sanat yapıtını ve kendi tasarımlarını yaptıkları için grafik tasarımda ileri eğitimleri gereklidir.

7. Fotoğraf Düzenleme / Photoshop Sanatçısı:

Grafik tasarım derecesine sahip kariyerleri düşünürken, fotoğraf düzenlemeyi dışlayamazsınız. Çok sayı da büyük e-ticaret şirketinin ürün fotoğrafçısına ihtiyacı vardır. İlgilenenler için fotoğraf düzenleme yazılımı kritik bir rol oynayabilir. Fotoğraf düzenleme yazılımı, kullanıcıların dijital fotoğraflar veya dijital görüntüler çekmelerini ve bunları düzenlemelerini, kesmelerini ve renklerini düzeltmelerini sağlar.

Photoshop fotoğraf düzenleme yazılımı, grafik tasarımcıları, fotoğrafçılar, fotoğraf editörleri, iç tasarımcılar ve mühendisler arasında en bilinen ve yaygın olarak kullanılan yazılımlardan biridir. Neredeyse her profesyonel fotoğrafçı ya da fotoğraf editörü, başlangıçtan çok deneyime kadar, çalışmalarını düzenlemek ve geliştirmek için Photoshop programı kullanıyorlar.

8. Düzen Sanatçısı:

Bir düzen sanatçısı, basılı medya için görüntü ve metnin yapısını ve düzenini hoş bir formatta tasarlar. Bu dergi çalışmaları, broşürler, el ilanları, kitaplar, CD kitapçıklar ve posterler içerebilir. Mizanpaj sanatçıları, görüntülerin göze hoş gelebilecek şekilde düzenlenmesini sağlamak ve okuyucuyu doğru akış veya yönde yönlendirmekle sorumludur.

Mizanpaj tasarımcıları, genellikle reklam ajanslarında, dergiler de, gazeteler de veya halkla ilişkiler firmalarında çalışmaktadır.

Grafik Tasarımcılar Hangi Programları Kullanıyor?

Grafik tasarımcıları, reklam ve yayıncılıkta gördüğünüz tüm baskı ve Web grafiklerinden sorumludur ve teknolojinin gelişmiş olduğu bu modern zamanlar da bu tasarımlar neredeyse tamamen bilgisayarlar da oluşturulmaktadır. Grafik tasarım yazılımı çok sayıda kategoriye ayrılır ve her kategorinin birçok farklı seçeneği ve alt kategorisi vardır.

Sanatçılar, reklamlar, reklam panoları ve dergi yaymaları için mizanpajlar oluşturmak için 2D raster ve vektör grafik düzenleyicileri kullanır. Tipografiler, herkesin standart olarak kullandığı tüm TrueType ve OpenType yazı tiplerini oluşturmak için yazı tipi oluşturma yazılımını kullanır.

Grafik Tasarım Yazılımların Temel Fonksiyonları

Grafik tasarımına başlamak için en az Adobe Photoshop gibi bir grafik düzenleyicisine ve Adobe Illustrator gibi bir vektör grafik düzenleyicisine ihtiyacınız vardır. Bu programlara ücretsiz alternatifler olsa da, bazı detaycı ve mükemmel özelliklerinden yoksundurlar.

Gimp ve Inkscape gibi ücretsiz ve açık kaynaklı yazılımlar (FOSS), yeni tasarımcıların para yatırmadan temel bilgileri öğrenmelerini sağlar. Tek farkı FOSS uygulamalarının profesyonel tasarım iş akışlarında kullanılmamasıdır.

Çizim becerisine sahip grafik tasarımcıları, çizimleri hazırlamak veya tasarımlara renk katmak için sıklıkla çizim tabletleri kullanır. Tabletler çeşitli şekiller de kullanılabilir. Örneğin, 3 boyutlu tasarımcılar bir taban ağını şekillendirmek veya 3 boyutlu bir sahneyi değiştirmek için tabletler kullanır.

Doğrudan bilgisayar ekranına çizim veya heykel yapmak için kullanılan yerleşik dokunmatik ekranlı büyük çizim tabletleri de vardır. Bu cihazlar Wacom Cintiq tablet serisinin bir parçasıdır ve tasarımcılar bunları 2 boyutlu resimler için CorelDraw veya Adobe Painter gibi yazılımlarla veya 3 boyutlu tasarımlar için Z-Brush, Maya veya Blender ile kullanırlar.

Gelişmiş Grafik Tasarım Yazılımı

TypeTool ve Fontographer gibi yazı tipi oluşturma yazılımları, vektör yollarında ki bağlantıları sürükleyerek yazı tiplerini ve harfleri oluşturmak için kullanılır. Yazı tipleri, Adobe Illustrator ve Inkscape tarafından oluşturulan SVG dosyalarına benzer şekilde vektör grafiklerinden yapılmıştır; bu nedenle yazı tipleri bozulmaya neden olmadan kademesiz olarak yukarı veya aşağı ölçeklenebilir.

Tipografiler, reklamlar, işaretler, dergiler, albüm kapağı resmi, kitap kapakları, sanat ve metinle kaplanması gereken diğer 2 boyutlu alanlar için yazı tipleri oluşturmak ve ayarlamak için raster ve vektör tasarım yazılımının yanı sıra bu yazılımı da kullanır.

Tüm bu font dosyalarını bilgisayarlarında yönetmek için, tipograf FontExplorer ve Suitcase gibi font yönetim yazılımlarını kullanır. Bu programlar, tipografların ve grafik tasarımcıların fontları daha kolay kurup kaldırmasını sağlar, böylece bir tasarım için daha kolay bir font seçebilirler.

Grafik Tasarım Hakkında Genel Bilgi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın