Fotoğrafçılık Hakkında Genel Bilgi

Fotoğrafçılık Hakkında Genel Bilgi

Fotoğrafçılık Hakkında Genel Bilgi

Fotoğrafçılık, hikayeleri ve olayları görüntüyle anlatma sanatıdır. Fotoğrafçılar, insanların, mekanların, olayların ve nesnelerin fotoğraflarını çekerler.

Fotoğrafçılar, genellikle bir tür fotoğrafçılıkta uzmanlaşırlar. Portre fotoğrafçıları, stüdyolar da veya çeşitli yerlerde ki tesisler de insanların fotoğraflarını çekerler. Ticari fotoğrafçılar kitaplar da, reklamlar da ve kataloglar da kullanılan fotoğrafları çekerler. Haber fotoğrafçıları olarak da bilinen foto muhabirleri, genellikle televizyon haber yayınlarında veya gazete veya dergilerde ki hikayeleri göstermek için kullanılan görüntüleri yakalar. Hava fotoğrafçıları manzara ve yapıların resimlerini uçaktan veya drone  ile çekerken, güzel sanatlar fotoğrafçıları fotoğraflarını halka sanat eseri olarak satarlar.

Fotoğrafçılığa Nasıl Başlarım?

Fotoğrafçılığa ilk başladığınızda, sürekli kendinizi geliştirmeniz gerekecek. Tecrübenizi, yaptığınız işler de ve çektiğiniz fotoğraflar da gördüğünüz değişikliklerle ölçeceksiniz. Sizlerle tecrübe ve uzmanlığınızı hızlandırmanıza yardımcı olabileceğini düşündüğüm ipuçlarını paylaşacağım.

Fotoğrafçılık hakkında genel bilgi

Vizyon Değişiklikleriniz

Fotoğrafçılığa ciddi şekilde zaman ayırmaya başladığınızda, artık görüntüleri bir daha asla eskisi gibi göremeyebilirsiniz. Bir şeyleri eleştirel olarak incelemekle ilgili deneyiminiz arttıkça, aniden çektiğiniz her fotoğraf ve videonun öğrencisi olacaksınız. Artık sinematografiyi ve fotoğrafların nasıl çekildiğini analiz etmeden bir filmi izleyemeyeceksiniz.

Harika görüntüleri kovalamaya başladığınızda, yaşam tarzınızı değiştirmeye başlayabilirsiniz. Erken kalkmak ya da iyi bir aydınlatma sistemi bulmak, hayatın rutin bir parçası haline gelecek. Fotoğrafların nasıl aydınlatıldıklarını analiz ederek ve onları nasıl yeniden yaratacağınızı hayal ederek yakalayabilirsiniz.

Fotoğrafçılık, özellikle ekipmanlarına öncelik verdiğiniz de pahalı bir hobidir. Ancak başarınızı makineye değil, öncelikle yaratıcılığınıza bağlamalısınız. Böylece pahalı makineler için kendinizi zorlamazsınız.

İhtiyacınız olan kullanılmış teçhizatı satın almak daha mantıklı olabilir. İlk başta biraz göz korkutucu olsa da, başka türlü erişemediğiniz kameraları ve lensleri edinmenize yardım eden bir seçim olacaktır.

Daha fazla kontrol için Manuel ‘e geçmelisiniz

Manuel seçimleri kontrol etmeye ne kadar erken başlarsanız, mükemmele yakın foroğrafları çekmeye daha çabuk başlarsınız. Tabi bu her zaman o kadar kolay değildir. Çünkü bu, ölçüm, pozlama, odaklanma ve daha fazlası hakkında çok şey öğrenmeyi gerektirir.

Çekim İçin Zaman ayırın

Son derece basit gözükse de, gerçekten tecrübe kazanmanın ve mükemmel bir fotoğrafçı olmanın yolu, kameranızı her gün eliniz de tutmak, sürekli fotoğraflar çekmek olduğunu unutmayın.

Lenslere öncelik verin

Fotoğrafçılığa çok fazla para harcamaktan kaçınmanın akıllıca yolu gerçekten gereken özelliklere önem vermek ve satın almaktır. Bazı fotoğrafçılar sürekli gövde değişimi yapar durur, tabi bunun maliyeti çok yüksek olacaktır. Megapikseller, daha fazla otomatik netleme noktası vs. bunların hepsini bir kenara bırakın, öncelik vermeniz gereken Lensler ‘dir.

Daha iyi fotoğraflar çekmek için sürekli olarak daha fazla donanım almaktansa, kameranızın önünde ki camı güncellemek akıllıca olacaktır. Fotografik çıktı bakımından size büyük değer veren daha hızlı (daha büyük diyafram açıklığı) lensleri seçerek doğru yükseltme yapmak daha önemlidir.

Kameranızı her yerde yanınızda olsun

Kameranız evde otururken asla iyi bir fotoğraf çekemezsiniz. Kamerayı evde bıraktığınız gün, beklediğiniz ödüllü foto muhabirliği fırsatını kaçırdığınız gün olabilir.

Şimdi bir kamera alın

Mevcut kameranızın değiştirilebilir bir lens tipi olması durumunda, 50 mm ‘den daha iyi bir “ikinci” lens düşünemiyorum. Hızlı diyafram açıklığı, tipik olarak f / 2, f /1.8, f /1.4 veya düşük ışıklı durumlarla başa çıkmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca alan lensinin asla yapamayacağı şekilde kontrol etmenize yardımcı olabilir. Daha küçük, APS-C boyutlu bir sensör kullanıyorsanız, 35 mm lens, tam çerçeveli bir kamerada ki kabaca 50 mm lens ile aynı görüş alanı oluşturur.

Benim için en büyük yaratıcı kontrol, alan derinliğini kontrol etme yeteneğidir. Terime aşina değilseniz, fotoğrafın ne kadarının odakta olduğunu gösterir. 50mm f / 1.8 gibi geniş diyafram açıklıklı objektifler fotoğrafın keskin kısmını odak noktasını izole etmenizi sağlayan küçük bir kısımla sınırlandırmamıza izin veriyor.

Fotoğrafçının Görevi ve Sorumlulukları

Fotoğrafçıların sorumlulukları, çalıştıkları ortama bağlı olabilir, ancak bazı genel görevleri şunlardır:

  • Birden fazla platform için görsel içerik yakalar ve düzenler.
  • Basılı / dijital medya dahil çeşitli yöntemlerle fotoğraf çekimi yapar.
  • Çektiği fotoğrafın son halini, iç ve dış müşterilere, medya, grafik tasarımcılara ve kurumsal iletişim dahil olmak üzere çeşitli kaynaklara gönderir.
  • Çekimden sonra rötuşlama ve görüntü ayarlamaları yapar.
  • Müşterilere ve halka işletmelerin tanıtımını yapar.
  • Satın alma veya talep etme malzemeleri.

Fotoğrafçı Becerileri ve Yeterlilikler

Teknik yeterlilikle birlikte, fotoğrafçıların belirli kişisel niteliklere ve becerilere ihtiyacı vardır.

Sanatsal yetenek:

Fotoğrafçılar, çektikleri görüntüleri kullanarak hikaye anlatmanın yollarını bulmak için gerekli yaratıcılığa sahip olması gereken sanatçılardır. Renk, ışık ve kompozisyonu kullanmak için iyi bir göze ihtiyaçları vardır.

Kişilerarası beceriler:

Fotoğrafını çektiğiniz kişilerin, müşterileriniz veya meslektaşlarınızın, ihtiyaçlarını anlayabilmeli, beden dillerini okuyabilmeli ve eylemlerinizi kendileriyle koordine edebilmelisiniz.

İletişim becerileri:

Mükemmel dinleme ve konuşma becerisi, size söylenenleri anlama ve bir şeyi onlara açıklamanıza yardımcı olacaktır.

Müşteri hizmetleri:

Özellikle serbest çalışan fotoğrafçılar, müşterilerine kusursuz bir hizmet sunmalıdır, çünkü işin tekrarı ve ağızdan ağıza sözler başarı için elzemdir.

İş becerileri:

Serbest çalışanlar işlerini ve kabiliyetlerini nasıl pazarlayacaklarını bilmek zorundadır. Muhasebelerini iyi tutmak zorundadırlar.

Ayrıntılara göz atmak:

Sürekli olarak yüksek kalite de fotoğraflar üretecekseniz hiçbir detayın gözden kaçmasına izin veremezsiniz.

Fotoğrafçılık Hakkında Genel Bilgi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın