Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi

Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi

Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi

Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi

Bir fotoğrafçı için mercek (lens) olmayan kamera hiçbir işe yaramaz. Mercek, vizörden gördüğünüz ışığın filmini, DSLR’nizin veya aynasız fotoğraf makinenizin arkasındaki küçük (tipik) 35 mm’lik bir noktaya odaklar. Merceği fotoğraf makinenizden çıkarırsanız, üretebileceğiniz tek görüntü beyaz ışıktır. Sonuç olarak, yüksek kaliteli bir lens, ucuz bir kamerayla bile harika fotoğraflar çekmenize yardımcı olabilirken, düşük kaliteli bir lens en iyi kamerayı ve sonuçta elde edilen görüntü kalitesini kötü hale getirebilir.

İşte fotoğrafik ihtiyaçlarınız için doğru seçimi yapmanıza yardımcı olacak kamera lensinin temelleri.

Bir fotoğrafın amacı nedir? yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi
Fotoğraf Makinesinde ki Mercek Hakkında Detaylı Bilgi

Fotoğraf Makinesinde ki Mercek (Lens) Nedir?

Objektif, ışığı sabit bir odak noktasına getirmek için kullanılan bir araçtır. Bir film kamerasında, lens ışığı film şeridine gönderirken, dijital bir kamerada (DSLR’ler veya aynasız kameralar gibi) , lens ışığı dijital bir sensöre yönlendirilir. Kamera mercekleri dışbükey (dışa doğru kıvrık) veya içbükey (içe doğru kıvrık) bir dizi cam plakadan oluşur.

Fotoğraf Makinesi Lensi’nin Özellikleri

Tüm lensler, sensöre veya film şeridine doğru şekilde çarpacak şekilde filtreler ve odaklanır. Bununla birlikte, bir kamera merceğinin son fotoğrafın görünümünü ve kalitesini nasıl etkilediğini belirleyen çeşitli başka faktörler vardır.

Odak uzaklığı

Merceğinizin yakınsama noktası ile görüntüyü kaydeden sensör arasındaki mesafenin (milimetre cinsinden) ölçümüdür. Bir merceğin odak uzaklığı aralığı bir sayı ile ifade edilir ve bu sayı size kameranızın hangi sahneyi çekebileceğini gösterir. Küçük sayılar daha geniş bir görüş açısına sahiptir ve daha fazla sahne gösterir; daha büyük sayılar daha dar bir görüş açısına sahiptir ve daha az gösterir.

Diyafram

Işığın içeri girmesini sağlayan, f-duraklarıyla ifade edilen ne kadar büyük olduğudur. F-stopları sezgiseldir, çünkü sayı ne kadar büyük olursa, açıklık o kadar küçük olur. Örneğin, f / 2.8, kameraya f4’ten iki kat ve f11’den 16 kat daha fazla ışığa izin verir. Diyafram alan derinliğini etkiler: daha büyük açıklıklar daha sığ bir alan derinliği yaratırken daha küçük açıklıklar daha fazla görüntüyü odakta tutar.

Maksimum Diyafram

Lensler, namlu üzerinde, bir lens diyaframının açabileceği maksimum genişliği belirten maksimum bir diyafram açıklar. Tipik olarak, daha geniş maksimum diyaframa sahip lensler biraz daha pahalıdır. Geniş maksimum diyaframa sahip bir lens düşük ışıklı durumlar için harikadır, bu nedenle gece fotoğrafçılığını düşünüyorsanız, yatırıma değer olabilir.

Alan Derinliği

Odaklanan fotoğraf miktarını kontrol etmek, fotoğrafçının gözünü istediğiniz yere çekmeye yardımcı olmak için fotoğrafçının en iyi araçlarından biridir. Örneğin, manzaralar tipik olarak her şeyin odaklanacağı şekilde çekilir, böylece fotoğrafçılar küçük diyafram açıklıklarında çekim yapar (örn. F11 veya f16). Alan derinliği, maksimum diyafram açıklığı nedeniyle lens tipine göre değişir.

Fotoğraf Makinesi Lensinin Özellikleri
Fotoğraf Makinesi Lensinin Özellikleri

 

5 Temel Kamera Lensi Türü

Kamera lenslerinin iki temel kategorisi vardır:

  1. Prime lenslerin, sabit lens odak uzaklığı vardır, bu da onları daha hızlı ve keskin hale getirir. Ana lensler sabit odak uzaklığı nedeniyle daha az esnek olsa da, aynı zamanda hızlı ve hafiftir.
  2. Zum lensleri, Yakınlaştırıcılar, tek bir mercekten farklı odak uzunluklarına izin vermek için bir dizi mercek kullanır, bu da onları daha esnek hale getirir ancak daha hızlı değildir. Esnekliklerine yardımcı olan daha fazla cam içerirler, ancak aynı zamanda ana lenslerden daha büyük ve daha ağır olma eğilimindedirler.
    Hem ana hem de zum lens türlerinde, hepsi farklı odak uzunluklarına sahip çeşitli lensler vardır.

1- Makro Lensler

Bu tür kamera lensleri, çok yakın çekim makro fotoğraflar oluşturmak için kullanılır. Son derece yakın mesafeden keskin görüntüler üretmelerini sağlayan benzersiz bir tasarıma sahiptirler. Bu lensler doğa fotoğrafçılığı için harikadır ve tek bir görüntüde çok fazla ayrıntı yakalamanızı sağlar.

2- Telefoto Lensler

Telefoto lensler, birden fazla odak noktası olan bir tür zoom objektiftir. Bu tür lensler uzaktaki bir nesneyi izole etmek için mükemmeldir. Bununla birlikte, bu kadar büyük zoomlama daha dar bir görüş alanı anlamına gelir. Yıldızlara ve gezegenlere bakmak için bir teleskop kullandığınız gibi, uzak nesnelere odaklanmak için bir telefoto lens kullanılır.

Birçok spor fotoğrafçısı, kenarda veya tribünde dururken sahadaki (oyuncular) konularla yakınlık hissi vermek için telefoto lensler kullanır. Birçok farklı telefoto lens türü vardır ve bazıları oldukça büyük, ağır ve pahalı olabilir, bu nedenle doğru telefoto lensini seçmek için biraz zaman ayırmalısınız.

3- Geniş Açılı Lensler

Geniş açılı lensler, çerçevenize geniş bir alan yerleştirmek için idealdir. Bu özellikle manzara fotoğrafçılığı veya sokak fotoğrafçılığı için kullanışlıdır. Geniş açılı objektiflerde, konunuz objektife çok yakın olmadığı sürece neredeyse her şey odaktadır.

4- Standart Lensler

Standart lensler, farklı fotoğraf türleri için kullanılabilir. Odak uzunlukları ortada, genellikle 35 mm ile 85 mm arasında bir yerde düşer. Bu aralıktaki bir zoom objektif, daha geniş bir açı, tam çerçeve fotoğraf çekmek için alt uçta yeterince küçük bir odak uzunluğuna ve nesneleri yakınlaştırmak için üst uçta yeterince büyük bir odak uzunluğuna sahip olacaktır.

5- Özel Lensler

Son olarak, fotoğraflarınıza benzersiz bir görünüm ve his kazandırabilen bazı özel kamera lensleri vardır. Birkaç özel kamera lensi türü vardır, ancak en önemli örneklerden bazıları şunlardır:

Balık gözü lens

Bir balıkgözü lens, etrafındaki 180 derecelik bir yarıçapı alabilen ultra geniş açılı bir lenstir. Balıkgözü lensler, bir görüntünün görüş alanını bozduğundan, bir evdeki bir odayı bile bir kabarcık gibi göstermesi nedeniyle bu adı almıştır.

Vites değiştirme merceği

Eğimli bir lens, perspektifi bozar ve işleri gerçekte olduğundan daha küçük gösterir. Neredeyse oyuncakmış gibi…

Kızılötesi lens

Bu lensler, benzersiz bir görsel efekt için kızılötesi hariç tüm ışık dalgalarını filtreleyerek perspektif yerine ışıkla oynar.

Ortak Lens Boyutları ve Özellikleri
Ortak Lens Boyutları ve Özellikleri

 

Ortak Lens Boyutları ve Özellikleri

16mm Objektif

Görüş açısı: Çok geniş
Açıklama: Dünyanın çok geniş görünümü. Manzara fotoğrafçılığı için harikadır.
Alan derinliği: Her şey odaktadır. Sığ bir alan derinliğine sahip olmak imkansızdır.
Mekanın bozulması: Nesnelerin gerçekte olduğundan daha uzakta görünmesini sağlar. Kameraya çok yakın bir nesnenin boyutunu abartır.

35 mm Mercek

Görüş açısı: Geniş
Açıklama: Sokak fotoğrafçılığı için harikadır.
Alan derinliği: Hedefiniz kameraya çok yakın olmadığı sürece hemen hemen her şey odaktadır.
Alanın bozulması: Çok geniş bir mercekten daha az uzamsal bozulma, ancak yine de nesneleri gerçekte olduğundan daha uzakta gösteriyor.

50mm Mercek

Görüş açısı: Normal
Açıklama: Kabaca insan gözünün dünyayı görme şekli. Hemen hemen her tür fotoğraf için iyi.
Alan derinliği: Diyafram aralığına bağlı olarak sığ veya derin alan derinliğine sahip olmak kolaydır.
Alanın bozulması: Çok az ya da hiç.

85mm Objektif

Görüş açısı: Orta telefoto
Açıklama: Bir konuyu arka plandan izole etmek için idealdir. Portre fotoğrafçılığı için iyi.
Alan derinliği: Sığ bir alan derinliği elde etmek kolaydır.
Mekanın bozulması: Nesnelerin gerçekte olduğundan daha yakın görünmesini sağlar.

200mm Objektif

Görüş açısı: Telefoto
Açıklama: Bir teleskopun yaptığı gibi uzaktaki bir nesneyi seçmek için idealdir.
Alan derinliği: Çektiğiniz her şey oldukça uzak olmadığı sürece, genellikle sığ bir alan derinliğine sahiptir.
Alanın bozulması: Nesnelerin gerçekte olduğundan çok daha yakın görünmesini sağlar.
Lens Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Yeni bir kamera lensine yatırım yaparken dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır.

Maliyet

Lensler çok hızlı bir şekilde pahalanabilir. Maliyet sizin için önemliyse, orta uzunlukta bir zoom lensi düşünün – örneğin 24-70 mm (f / 2,8) lens. Bu, portrelerden manzaralara kadar çeşitli durumlarda iyi çalışan bir lenstir.

Boyut ve ağırlık

Bir lens alırken göz önünde bulundurulması gereken bir diğer önemli faktör, ne kadar büyük ve ağır olacağıdır. Büyük bir telefoto lens 10 kilo ağırlığında olabilir. Kameranızın ve lensinizin amacının ne olduğunu göz önünde bulundurun; sadece tatil fotoğrafları çekmekse, daha hafif ve daha kompakt bir mercek seçin. Ancak, seyahat veya vahşi yaşam fotoğrafçısı iseniz, o zaman bu nadir çekimleri uzaktan yakalamak için bir telefoto kullanabilirsiniz.

Özellikler

Yukarıda ele alınan kamera lensi özelliklerine ek olarak, bazı lensler ek özellikler ve işlevler sunar. Örneğin, birçok mercekte, nesneniz için uygun odağı kolayca elde etmenize yardımcı olabilecek yerleşik bir otomatik odaklama özelliği bulunur. Diğer lensler, kullanımı daha zor olan ancak aynı zamanda örneğin düşük ışık koşulları gibi belirli durumlara daha uygun olan manuel odaklama sunar.

Uyumluluk

Tüm lensler her marka veya model kamerayla çalışmaz. Örneğin, bir adaptörünüz olmadığı sürece bir Nikon objektif bir Canon veya Sony fotoğraf makinesiyle iyi çalışmaz (ve o zaman bile tüm özellikler çalışmayacaktır). Bir kamera lensi satın almadan önce, seçtiğiniz lensin kamera gövdesiyle uyumlu olduğundan emin olmak için lens üreticisine danışın.

İster yeni başlıyor olun ister profesyonel olma hayalleriniz olsun, fotoğrafçılık çok fazla pratik ve sabır gerektirir. Kimse bunu ünlü National Geographic fotoğrafçısı Jimmy Chin‘den daha iyi bilemez. Jimmy Chin’in macera fotoğrafçılığı MasterClass’ında, ticari çekimler, editoryal yayılımlar ve tutku projeleri için farklı yaratıcı yaklaşımlar sunuyor ve fotoğrafçılığınızı yeni zirvelere nasıl taşıyacağınız konusunda değerli bir bakış açısı sunuyor.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın