Eskrim Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Eskrim Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Eskrim Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Başlayanlar İçin Eskrim Klavuzu: Eskrim hakkında temel bilgiler

Baron de Coubertin’in 1896’da eski oyunları canlandırmasından bu yana modern eskrim sporu tüm Olimpiyat Oyunlarına dahil edildi. Eskrim fiziksel olarak zorludur, yoğun konsantrasyon ve taktiksel farkındalık gerektirir. Olimpiyatlara çıkmayı hedeflemeyen birçok eskrimci düzenli olarak kulüplere katılır ve bölgesel ve ulusal düzeyde rekabet ederler.

Eskrim Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Eskrim Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Eskrim nedir?

Eskrim, kılıçla yapılan bir dövüş sanatıdır. Eskrimin bir spor dalı olarak gelişmesi, ortaçağda kılıçla yapılan düellolarla yakından ilişkilidir. Eskrim üç tür silahla yapılır: Flöre, epe ve kılıç.

Eskrim nasıl oynanır ve amacı nedir?

Eskrim teknikleri iki kategoriye ayrılır: saldırı ve savunma. Her iki kategoriye de yerleştirilebilecek bazı teknikler vardır.

Saldırı teknikleri

Saldırı

Bu temel bir eskrim tekniğidir ve karşıdaki eskrimciye kılıçla dokunmayı gerektirir.

Riposte

Savunmada olan eskrimcinin, rakibinin atağını bir parad ile savuşturduktan sonra gerçekleştirdiği ataktır.

Feint

Kandırma taktiği, rakip eskrimcinin savunmaya yönelik bir reaksiyon göstermesini sağlamak ve ardından gerçek bir atak fırsatı yaratabilmek için yapılan sahte atak.

Lunge (Hamle)

Eskrimcinin arka bacağından güç alıp ileri doğru uzandığı harekettir.

Balestra

Genellikle atağa çıkmadan önce yapılan ve ardından bir ileri hamle gerektiren öne doğru kısa sıçrama hareketidir.

Disengage

Tarım daire hareketi ile rakibin ataklarını savuşturma terimidir.

Continuation of attack

İlk saldırı yapıldıktan sonra ikinci saldırıyı yapmak için tipik bir Epee eylemidir ve bu saldırı çoğunlukla saldırı çizgisini değiştirirken saldırı yaparak elde edilir.

Remise

Rakibin ilk paradından sonra hemen yapılan ataktır.

Fiske

Kılıcın esnekliğinden yararlanarak rakibe vurma hareketidir.

Savunma teknikleri

Parry (Savuşturma)

Eskrimci, saldırganın bıçağını geçerli alana (Epee) vuracak şekilde düşürerek veya bir hakkı kazanmasını engellemek için saldırırken veya saldırmaya hazırlanırken rakibin silahını bloke etmesi gereken temel bir savunma tekniğidir. . Bunu daha çok defans oyuncusu tarafından gerçekleştirilir.

Circular Parry

Saldıran eskrimcinin kılıcını kendi kılıcınla daire çizerek savuşturma hareketidir.

Counter attack (Karşı atak)

Rakibin atağını savuşturup atak koluna dokunma hareketidir.

Eskrim Selamlama

Eskrim değerli bir spordur ve her zaman olacaktır, bu nedenle rakiple dövüşmeye başlamadan önce rakibinizi selamlamak gelenekseldir. Ayrıca bir ders almadan önce ve sonra koçunuzu selamlamak nezaket göstergesidir.

Müsabakaya başlamadan önce ve müsabaka bittikten sonra, iki eskrimci birbiriyle, hakemle ve seyirciyle mutlaka selamlaşırlar. Rakiple selamlaşma yapıldığı zaman maskenin çıkartılması gerekir. Maskeyi çıkardıktan sonra silah önce yüze doğru, daha sonra rakibe doğru, daha sonra tekrar yüze doğru getirilip indirilir. Bu temel selam hareketidir.

Eskrim Ekipmanları

Modern eskrimde üç çeşit silah vardır: folyo, épée ve sabre. Her silahın kendi kuralları ve stratejileri vardır. İhtiyaç duyulan ekipman en az 2 kılıç, bir Lame (épée için değil), beyaz bir ceket, koltuk altı koruyucusu, iki gövde ve maske kordonu, yüksek çoraplar, eldiven ve pantolonlar içerir.

Giyim

Eskrim için koruyucu giysi en yüksek standartlarda üretilir ve iyi görünmek ve pratik olmak için tasarlanmıştır. Kurallar, eskrimcinin baştan ayağa beyaz giyinmesi gerektiğini ve ceketin belindeki en az 10 cm’lik pantolon ile üst üste gelmesi gerektiğini belirtir. Ceketin altına ‘plastron altı’ takılmalıdır. Bu, kılıç kolunun altında ve göğsün ve sırtın bir kısmında ekstra koruma sağlar. Pantolon diz altına sabitlenmeli ve uzun çoraplar bacakları örtmelidir.

Kadınlar için ceketlerde göğüs koruyucuları için cepler vardır ve bunlar daima kullanılmalıdır. Bir eldiven kılıç eline giyilir ve bu ceket manşonunu en az bilek ile dirsek arasında yarı yarıya kaplayacak uzun bir manşete sahiptir.

Eskrim Temel Kuralları

Puanlama

Eskrim basit bir puanlama sistemi kullanır ve her zaman için bir eskrimci silahıyla rakibine dokunduğunda bir puan verilir. Rekabet tarzına bağlı olarak, ABD Eskrim Birliği kurallarına göre, üç dakikalık bir süre veya 15 dakikalık bir süre ve dokuz dakikalık bir süre ile beş dokunuş sürebilir.

Hedef

Bir eskrimci, kullanılan silaha bağlı olarak değişen bir hedef nokta için vücudun kurallara uygun bir hedef bölgesinde rakibine dokunmalıdır. Epe eskriminde, rakibin vücudunda herhangi bir yere bir dokunuş yapılabilir. Saber eskrim, hedef bölgeyi gövdeyle sınırlar, yani belden yukarıda herhangi bir yere dokunulabilir. Folyo eskrim daha da azaltarak hedef bölgeyi sadece gövde ile sınırlar.

Oyun alanı

Eskrimciler uzun ve dar bir malzeme şeridi üzerinde rekabet eder ve her zaman eskrim şeridi üzerinde kalmalıdırlar. Şerit veya pist, 14 mt uzunluğunda olmalı ve ortalama 1,5 ile 2 mt genişliği ölçülerinde olmalıdır. Şerit bir merkez çizgisi, iki tane koruyucu hat merkez çizgisinden yaklaşık 6 metre ve şerit çizgisinin arka sınırlarını merkez çizgisinden yaklaşık 23 metre uzakta gösteren iki hat içerir.

Cezalar

Eğer bir eskrimci şeridin yasal yan sınırlarının ötesine geçerse, 1 metre geri gitme cezası verilir. Şeridin arka sınırının ötesine geçmek, bir tuş cezası ile sonuçlanır.

Kartlar

Sarı kart: Uyarı niteliği taşır.

Kırmızı kart: 10 modern pentatlon puanı indirimi anlamına gelir.

Siyah kart: eleme, müsabakadan çıkarma , diskalifikasyon anlamına gelir.

Eskrim Önemi

Eskrim tehlikesi olmadan genel zindeliği korumak için mükemmel bir yoldur. Bu spor, erkeklerin, kadınların ve her yaştan çocuğun yapabileceği, erkeklerin ve kadınların eşit şartlarda yer aldığı az sayıdaki fiziksel aktiviteden biridir.

Eskrim sık sık takım oyunlarına katılmak istemeyenlere hitap eder. Sporun bireyselliğini, kendi yeteneklerini, hızlarını ve aklını rakiplerininkilerle eşleştirerek tadını çıkarırlar. Disiplinli hareketleri doğru bir şekilde mükemmelleştirmenin ve gerçekleştirmenin tadını çıkarırlar. Tekerlekli sandalyedeki katılımcılar için eskrim, engelli sporcular için yapılan yarışmalarda önemli bir spordur.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın