Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Yeni başlayanlar için bisiklet hakkında herşey

Satın almadan sürmeye, bakıma ve daha fazlasına, bilmeniz gereken her şey için yazımızı okuyunuz.

Biz hobisi.com olarak bisiklet sürmeyi çok seviyoruz ve size de tavsiye ediyoruz. Spor yaparken eğlenmeyi ve formda olmanın sıra maliyetsiz seyahatler gerçekleştirmeyi düşünüyorsanız bisiklet tam size göre. Son zamanlarda veya belki de çocukluğunuzdan beri bir bisiklete binmediyseniz, şimdi tam zamanı. Hayatın en büyük zevklerinden biri! Sadece formda kalmanızı ve aktif kalmanızı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda daha sağlıklı ve mutlu olmanızı sağlar.

Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bisiklet nedir?

Bisiklet, en az bir tekerlekli, motor aksamı olmayan ve dolayısıyla herhangi bir yakıta gerek duymayan bir araçtır. İnsan gücüyle çalışan bu araç genelde bir zincir vasıtasıyla pedaldan arka tekerleğe bağlıdır. Pedalı çevirdiğimiz sürece arka tekerlek döner ve bizi istediğimiz her yere götürebilir.

Bisikletler, dünyanın en popüler ulaşım modlarından biridir ve dünya da yaklaşık 800 milyon bisiklet bulunmaktadır. Bisikletler aynı zamanda enerjiyi en verimli kullanan araçlardır. Bir bisikletçi km başına yaklaşık 22 kalori yakar. Bisikletler sadece ulaşım için değil aynı zamanda fitness, yarışma ve tur için de kullanılır. Yarış bisikletleri, arazi bisikletleri ve sabit bisikletler, ayrıca tek tekerlekli bisikletler, üç tekerlekli bisikletler ve tandemler gibi sayısız şekil ve stilde görebiliriz.

bisiklet türleri
Bisiklet türleri – Bisiklet Binme Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bisikletin tarihi

1490 yılına kadar, Leonardo da Vinci, modern bisiklete çok benzeyen bir makine öngörmüştü. Ne yazık ki, da Vinci aracı inşa etmeye çalışmadı, çizimleri de 1960’lara kadar keşfedildi. 1700’lerin sonunda, Comte de Sivrac adlı bir Fransız, iki tekerden oluşan ve bir kiriş ile birleştirilen kaba ahşap bir hobi atı olan Celerifere’yi icat etti. Sürücü kirişin üstüne oturacak ve ayaklarını yere doğru iterek aracı harekete geçirecekti.

ilk uzun mesafe seyahat

1816’da Alman Baron Karl von Drais, yönlendirilebilir bir hobi atı tasarladı ve birkaç yıl içinde hobi-at gezintisi Avrupa’da modaya uygun bir eğlence oldu . Sürücüler ayrıca dengelerini kaybetmeden iki ayaklarını yerden kesebileceklerini keşfetti. Ve böylece, 1840’da Kirkpatrick Macmillan adlı bir İskoç kara ustası, bir pedalla çalıştırılan iki tekerlekli bir cihaz yaptı. İki yıl sonra, Glasgow’a 225 km olan bir mesafeden gidiş-dönüş 64 km kadar giderek rekor kırdı. Birkaç yıl sonra, bir Fransız olan Ernest Michaux, ön aksana bağlı kranklar ve dönen pedallar kullanan bir hobi atı tasarladı. Tahta tekerlekler ve demirden yapılmış olan Velocipede çerçeve ve lastikler, “boneshaker” adını kazandı.

Kirkpatrick Macmillan
Kirkpatrick Macmillan
vites icat edildi

1860’ly yıllar bilyalı yataklı göbeklerin, metal telli tekerleklerin, sert kauçuk lastiklerin ve manivelalı, dört vitesli bir aksamın icat edilmesiyle bisiklet iyileştirmeleri için önemli bir yol kat edildi. 1866’da, Velocipede’nin alışılmadık bir versiyonu İngiltere’de James Stanley tarafından yaratıldı. Sıradan veya Penny Farthing olarak adlandırıldı ve büyük bir ön tekerleği ve küçük bir arka tekerleği vardı. Ordinaryerler kısa sürede bir şirketin onları üretmeye başlamasıyla ABD’ye ihraç edildi. Bu bisikletler 80 kilo ağırlığındaydı ve 300 dolara mal oldu.

güvenlik ön planda

1885’te, başka bir İngiliz olan John Kemp Starley, biniciyi ani duruşlarda daha güvenli olduğu için Rover Safety’yi yarattı. Güvenlik ön plandaydı ve katı lastikten ve elmas şeklindeki çerçeveden yapılmış eşit boyutta tekerleklere sahipti. 1800’lerde yaşanan diğer önemli gelişmeler, John Boyd Dunlop‘un, hava dolu iç tüplere sahip olan pnömatik lastiklerinin kullanımıydı. Coaster frenleri 1898’de geliştirildi ve kısa bir süre sonra serbest sürüş, tekerleklerin pedal çevirmeden dönmeye devam etmesini sağlayarak bisiklet sürmeyi kolaylaştırdı.

farklı türlerin icadı

1890’larda bisikletler çok popüler oldu ve modern bisikletin temel unsurları kullanılmaya başlanmıştı. 20. yüzyılın ilk yarısında, daha güçlü çelik alaşımları, bisikletleri daha hafif ve daha hızlı yapan daha ince çerçeve borularına sahipti. Daha yumuşak sürüş sağlayan, vites değiştirici dişliler de geliştirildi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra, otomobiller geliştikçe bisiklet popülerliği azaldı, ancak 1970’lerde petrol krizi sırasında tekrar önemsenmeye başlandı. O zamanlar, dağ bisikletleri, eski balloontire motosikletlerinin geniş lastiklerini hafif yarış bisikleti teknolojisi ile birleştiren iki Kaliforniyalı Charlie Kelly ve Gary Fisher tarafından icat edildi. 20 yıl içinde dağ bisikleti yarış bisikletinden daha popüler hale geldi. Yakın zamanda ise iki stil aynı bisiklette olacak şekilde dönüştürüldü.

Bisiklet öğrenmek

Trafik yoğunluğu fazla olan yerlere gitmeden önce bir süre sakin bir yerde alıştırmalar yapın.

Riskli ve dikkat dağıtıcı unsurları en aza indirmek için trafikten uzakta sessiz bir yol veya park seçin. Ayrıca deneyim kazanmanız için pek çok kursa da katılabilirsiniz. Bu kurslar aynı zamanda bisikletinizi kurma, yollarda güvenli sürüş ve hatta rota bulma konusunda rehberlik sunar.

Bisiklet keyfi ve beceriniz bisiklet gruplarıyla, yükselsin diye günübirlik yada haftasonu, antrenman ve geziler düzenleyen bisiklet gruplarına katılabilirsiniz. Bunlar topluluk, dernek veya kulüpler olabilir. Bazı gruplar kapalı olsa da zaman zaman kapılarını açıyorlar.

Genelde insanlar çocuklarına bisiklet binmeyi öğretirken kendileride binebiliyorlar. Tabiki bu yetmez kendi bisikletinizi almalısınız.

bisiklet sürmeyi öğrenmek
Bisiklet sürmeyi öğrenmek

Bisiklet satın almak

Almak için bisiklet mi araştırıyorsunuz? Hangi bisiklet türü sizin için idealdir? Hangi bisikleti kullanacağınıza karar vermede yardımcı rehberimizi okumalısınız.

Seçtiğiniz bisiklet türü, ne tür bir sürüş yapmayı planladığınıza ve nereye gideceğinize göre değişir. İhtiyaçlarınıza en uygun bisikleti seçin ve tereddütünüz olursa yerel bisikletçiniz size tavsiyelerde bulunabilir. Başlıca bisiklet tipleri aşağıda listelenmiştir, ancak tur bisikletleri, elektrikli bisikletler ve yağ bisikletleri gibi belirli amaçlar için mevcut farklılıklar bulunmaktadır.

Dağ bisikletleri: Off-road sürüş ve pistler için tasarlanmıştır, bunlar genellikle önden (sert dağ bisikleti) veya her iki taraftan (tam süspansiyonlu dağ bisikleti) süspansiyon sağlar.

Yol bisikletleri: Yollarda hızlı, verimli sürüş, uzun mesafelerde rahatlık veya yarış için tasarlanmış ve aşağı doğru kıvrılan gidonlara sahiptir.

Hibrit veya banliyö bisikletleri: Bunlar, yol ve dağ bisikletleri arasında bir spektrumda oturur ve genellikle düz gidonlara sahip olur. Bazıları ön tekerlek için süspansiyona sahipken, bazıları daha fazla yol bisikleti gibi tasarlanmıştır. Bunlar, özellikle şehirlerde işe gitmek için bisiklet arayan insanlar arasında popüler bir seçimdir.

bisiklet satin almak
bisiklet satin almak

Bisiklet boyutu seçimi

Ne tür bir bisiklet istediğinizi kararlaştırdıktan sonra, bir sonraki adım doğru boyutu seçmektir. Çok büyük veya çok küçük bir bisiklet alırsanız, sürüş esnasında rahatsız olursunuz veya kullanamazsınız.

Bu konuda yardımcı olmak için, yol bisikleti boyutu hakkında bir makale hazırlayacağız. Bayan sürücüler, her zaman unisex bisikletleri tercih etmelerine rağmen, kadınların bisiklet büyüklükleri konusundaki tavsiyelerimizi de inceleyebilirler.

Çoğu üretici boyunuza göre hangi bisiklet ölçüsünü seçmeniz gerektiğine dair bir rehber sunacaktır, ancak yine de hangi bedenin doğru olduğunu belirlemenize yardımcı olacak bir deneme sürüşü yapmanız çok önemlidir.

  • İkinci el bisikletleri göz önünde bulundurabilirsiniz, ancak dolandırılmamaya dikkat edin (özellikle eBay’dan bisiklet alıyorsanız). Çalıntı bir bisiklet almaktan nasıl kaçınacağınızı ve bisikletle ilgili problemleri neyin işaret edebileceğini de dahil olmak üzere bakmanız gereken şeyler hakkında tavsiyelerimiz var. Ancak, biraz bilgi ile gerçek bir pazarlık yapabilirsiniz.
  • İnternetten mi yoksa yerel bir bisikletçiden mi satın alıyorsunuz? Aslında her ikisinin de yararları var. internetteki satıcılar genellikle fiyatta makul olurken, yerel bisiklet mağazaları da teknik destek ve bilgi sağlayabilirler.

Bisikletinizi uygun şekilde ayarlamak

Bisikletinizi aldıktan sonra, bisikletinizden en iyi şekilde faydalanmak ve konforu ve verimliliği artırmak için yapabileceğiniz bazı ayarlamalar vardır.

En yaygın ayarlamalar gidon ve sele yüksekliği ayarıdır.

Tüm sürücüler için, sık sık, uzun mesafelerden binmeyi planlıyorsanız veya bir yol bisikleti satın almayı seçtiyseniz, o zaman profesyonel bir bisiklet uzmanına başvurmanız iyi bir fikirdir. Bir uzman belirli ölçümler alır, sürüş tarzınızı izler ve mükemmel bir uyum elde etmek için bisiklet üzerinde ince ayarlar yapar. Birçok bisiklet dükkanı bu hizmeti sunmaktadır.

Bisiklete Binme

Bisikleti aldınız ayarlarını yaptınız. O zaman şimdi eğlence zamanı! Tahminimiz o ki binmek için çok heyecanlısınız.

Yol bisikletçilerinin ustalaşmaları için iki önemli teknik vardır. Birincisi, iyi bir yol rotası oluşturmak ve ikincisi, klipsiz pedalların nasıl kullanılacağını öğrenmek. Gitmek istediğiniz rotayı belirlemek için internetten araştırma yapabilirsiniz veya günübirlik topluluklara katılabilirsiniz.

Bisiklet aksesuarları ve kıyafetleri

Bisiklet için ilk alacağınız ekipman kask olmalıdır. Kaza anında başınızın yere çarpması durumunda sizi koruyacaktır.

Diğer kıyafetler ise Eldiven, yastıklı bisiklet şortu, bisiklet forması, gözlük ve ayakkabılardır. Ayrıca lastik kolları, bir pompa ve bir yedek iç lastik ya da tamir yamaları da dahil olmak üzere bir delinme ihtimaline karşı bazı temel tamir ekipmanlarıyla birlikte sürüş yapmanızı tavsiye ederiz.

bisiklet ekipmanları
bisiklet ekipmanları

Bisiklet bakımı

Biraz bakım yapmak bisikletinizin sorunsuz çalışmasını sağlar ve masraflı onarımlardan kaçınmanıza yardımcı olur. Sonra ki yazılarımızda tamir ve bakım konusunda makale, resim ve videoları paylaşacağız.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın