Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bilardo Nasıl Oynanır? Yeni öğrenenler için klavuz

Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bilardo oyununa giriş

Cep bilardo olarak da bilinen bilardonun kökenleri, 15. yüzyıla kadar uzanıyor. Başlangıçta bir çim oyunu olarak oynanan bilardo sonunda iç mekanlara taşındı ve havuzlarda, barlarda ve evlerde çok popüler oldu. 1970’li yıllarda Profesyonel bir spor olarak, bilardo oyunu ABD’de zirveye ulaştı. Günümüzde yeni oyunların çıkmasıyla popülerliği biraz azaldı.

Yinede hala insanlar arasında oyun seçiminde ilk sıralarda yer alıyor. Bilardonun en iyi yönlerinden biri, her yaştan erkekler, kadınlar ve her seviyedeki oyuncular tarafından öğrenilip oynanabilmesidir. Bu rehberle, sizi bilardo oyunuyla tanıştırmayı umuyoruz; böylece, ister barda ister evde, farklı oyunlar oynamayı, becerilerinizi geliştirmeyi ve arkadaşlarınız ve ailenizle daha fazla vakit geçirip eğlenmeyi öğrenebilirsiniz.

Bilardo Nasıl Oynanır: Popüler oyunlar ve varyasyonlar

Bilardo oynama yolculuğunuza başladığınızda, popüler oyun biçimlerinin öğrenilmesi iyi bir başlangıç yapmanıza yardımcı olur. Bilardo oynamak için birçok farklı oyun ve yol var. Bunların arasında belki de en popüler bilardo oyunu Sekiz Top‘dur. Diğer popüler oyunlar Dokuz top, Cutthroat ve standart bilardo‘dur.

Sekiz Top Kuralları: Bilardonun en popüler oyununa genel bir bakış

Bir bara ya da bilardo salonuna girip, bilardo oynayan insanları görüyorsanız, 8 topluk bir oyunun ortasında olma ihtimalleri yüksektir. Sekiz top hem acemiler hem de uzmanlar arasında çok yaygındır. Ancak 8 top havuzunun kendine özgü kuralları bulunmaktadır.

Sekiz top, birçok farklı şekil ve büyüklükteki bilardo masalarında oynanabilir. Bu yüzden masanızın standart 8-top kurallarına uyup uymadığı konusunda endişelenmenize gerek yok. 1 ila 7 numaralı yedi renkli bilardo topu, 9 ila 15 numaralı yedi çizgili topu, bir 8 topu ve bir beyaz topu bulunur.

sekiz top bilardo
Sekiz top bilardo

Dokuz Top: Hızlı kılavuz

Dokuz top, rotasyon oyunu olarak bilinir. Başka bir deyişle, toplar sırayla cebe sokulmalıdır. Bazı yeni oyuncular dokuz topa çekimser bakıyorlar çünkü sekiz toptan daha teknik ve daha az eğlenceli görünüyor. Daha fazla hassasiyet gerektirse de, dokuz top yeni başlayanlar için harika bir oyundur.

Dokuz top çok popüler bir bilardo oyunudur. Tüm dünyadaki televizyon ve bilardo turnuvalarında profesyoneller tarafından oynanır. Benzersiz bir beceri ve strateji kombinasyonu gerektirir. Çoğu zaman bu oyunu profesyonel oyuncular tercih eder.

dokuz top bilardo
Dokuz top bilardo

Standart Bilardo Nasıl Oynanır?

14: 1 sürekli bilardo olarak da bilinen standart bilardo, daha gelişmiş bilardo oyuncuları için idealdir. Ancak, kendinize meydan okumaya hazırsanız ve başka istekli bir oyuncuya karşı oynamak ve öğrenmek için yeterli zamanınız varsa, standart bilardo, en saf haliyle bilardonun tadını çıkarmak için harika bir yoldur. Ayrıca sekiz top ve dokuz top içinde çok yararlı olacaktır.

Standart bilardo ile, genellikle sadece bir rakibe karşı oyun oynarsınız. Eğer sadece birkaç saatiniz varsa ve orta seviye bir oyuncuysanız, hedefi 30 ya da 60 puana ayarlamak oyuna iyi bir giriş olacaktır. Orta seviyedeki oyuncuların oyuna aşina olduktan sonra 60’a kadar bir oyun oynaması genellikle bir saat sürer.

standart bilardo
Semih Saygıner – Ünlü bilardo oyuncumuz

Çekişmeli Bilardoya Genel Bir Bakış

Çekişmeli bilardoyu hiç duydunuz mu? Ya da neyle ilgili olduğundan tam olarak emin değil misiniz?

Çekişmeli bilardo, 3 veya 5 gibi çok sayıda oyuncunuz olduğunda eğlenceli bir oyundur. Bu oyun, kendi grubunuzu seçmeyi ve önce rakibin toplarına vurmaya çalışmayı içerir. Her oyuncuya bir grup top atanır ve amacı, rakiplerinden önce rakibin toplarını cebe sokmayı içerir.

Temel Bilardo Becerilerini Öğrenme

Birkaç oyun oynadıysanız ve bu sporu sevebileceğinizi düşünüyorsanız, bilardo oynama yolculuğunuzdaki bir sonraki adıma geçebilirsiniz.

Bu adımda, duruş, tutuş, amaç, vuruş ve takip gibi oyunun temelleri üzerinde çalışmak, topa vurmak ve nesne topuyla temas kurmayı öğreneceksiniz. Aşağıdaki makaleler, bu becerilerin neden önemli olduğunu ve bunları nasıl uygulayacağınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır:

Bir bilardo sopası nasıl tutulur: ele yerleştirme, kavrama ve köprü

El yerleşimi ve sarkaç vuruşunun temel kavramlarını, ipucu üzerinde hafif ve doğal bir tutuş kullanarak ve nasıl rahat ama dengeli bir köprü oluşturacağımızı gözden geçiriyoruz.

Acemi bilardo oyuncuları genellikle bir bilardo sopasının nasıl tutulacağı konusunda endişelenirler. Bilardo topunu göz ile işaretlemek, nişan almak, topa vurmak ve hedef topunuzu cebe doğru sürmeye çalışmak çok eğlencelidir. Sopayı doğru tutmak, hassasiyetinizi, kontrolünüzü ve gücünüzü artırır.

Tutma ve göz ile işaretlediğiniz noktaya vurma ile daha iyi bir konfor seviyesi elde etmek için bu yazıyı okuyun.

Bilardoda nasıl daha iyi olunur: 9 temel uygulama önerisi

Bilardoda daha iyi olmak pratik gerektirir. Bir uygulama rutini konusunda, çoğumuz sadece gidip masa etrafında toplara vurmayı severiz. Ama küçük bir yapı eklerseniz ve vuruşunuzun ve genel oyununuzun temel mekaniği üzerinde çalışırsanız, daha iyi bir bilardo oyuncusu yapma yolunda ilerleyebilirsiniz.  Bu yazı, ipuçları, vuruş pratiği yapma, nişan alma, önceden atış rutinleri ve takibi de dahil olmak üzere bilardonun nasıl oynanacağını gösterecektir.

İsteka topunu konumlandırma

İsteka topuna vurmak ve topları cebe sokmak için rahatladıktan sonra, sonraki atışlar ve savunma taktikleri için isteka topunun nasıl yerleştirileceği üzerinde çalışma zamanı.

Üç temel topa vuruş ipucu; Beraberlik, Takip ve Durdurma atışlarıdır. Bunlar, basit bir takip atışı için isteka topunu geri getirmenize, ileri doğru oynatmanıza veya durdurmanıza olanak tanır.

Bilardo sopanızın ucunu tebeşirleme

Bir bilardo sopasının tebeşirlenmesi, iyi bir bilardo oynamanın en temel fakat çoğu zaman gözden kaçan yönlerinden biridir. Hepimiz, uçtan çıkan berbat sesi veya istekanın topun kenarından kayması faktörlerini biliriz.

Genellikle ucu yeterince tebeşirlemediğimizden ya da yanlış tebeşirlediğimizden (yani çok fazla tebeşir sürdüğümüzden) dolayıdır. Tebeşir kullanımının temellerini öğrenmek için bu yazıyı okuyun.

bilardo ucu tebeşirleme
isteka tebeşirleme

Mekanik Köprü Nasıl Kullanılır?

Mekanik köprü çentikli bir eki olan bilardoda erişiminize yardımcı olan bir aparattır. Bu aparat, masadaki erişiminizi kolaylaştırmak için kullanılır. Birçok oyuncu bu çok kullanışlı aracı bilmez ya da kullanmaya tenezzül etmez. Nerede ve nasıl kullanacağınız konusunda yazımızı okumalısınız.

bilardoda mekanik köprü
Mekanik köprü – Bilardo Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Bilardo Masası Anatomisi

Bu gönderi bir bilardo masası bölümlerine bir şema ve genel bir bakış sunar. Yeni atışlar ve belli oyunların nasıl oynandığı hakkında bilgi edinildiğinde, bilardo masası terminolojisinin temel bir anlayışına sahip olunmasına yardımcı olur.

Bilardo Ekipmanları

Temel becerileri belirleyip birkaç oyunu öğrendikten sonra veya doğrudan oynamak istiyorsanız, oyun tarzınız için en iyi bilardo ekipmanını bulma zamanı. Bilardo farklı büyüklükteki masalarda oynanır ve oyuncular farklı ağırlık, uzunluk ve tarzdaki ipuçlarını kullanırlar. Bilardo masasında kaliteli bir bilardo topu seti ve tercih ettiğiniz oyun (lar) için doğru isteka dahil, iyi bir deneyim için gerekli olan birçok aksesuar vardır.

  • Bilardo masası
  • Bilardo eldiveni
  • Bilardo topu
  • İsteka
  • Tebeşir
  • Topları dizmek için üçgen
  • Mekanik köprü

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın