Bahçe de Salyangozlardan Nasıl Kurtulunur?

Bahçe de Salyangozlardan Nasıl Kurtulunur?

Bahçe de Salyangozlardan Nasıl Kurtulunur?

Bahçe de Salyangozlardan Nasıl Kurtulunur?

Bahçende, evinde ya da akvaryumunda bu davetsiz misafirler olan salyangozlara rastlamak gerçekten sıkıcı bir durumdur. Mücadele edilmediği taktirde, güzelim sebzelerinizi ve çiçeklerinizi yerler, evin her tarafında yapış yapış izler bırakır ya da akvaryumunu ele geçirirler. Neyse ki salyangozların üstesinden gelip korunmanız sizin elinizde. İster doğal yaklaşımı benimseyn ister pestisit kullanın, evinizi işgal eden salyangozlardan kurtulabilirsiniz.

Salyangozları (Snail & Sümüklü Böcek) Nasıl Ortadan Kaldırabiliriz?

Doğal ve Kimyasal Yöntemler

Salyangoz sümüklü böcek bira tuzağı
Salyangoz (sümüklü böcek) bira tuzağı
Salyangozları hapsetmek için bir bira tuzağı kurabilirsiniz.

Sayılarına göre küçük veya büyük bir kaba, örneğin boş bir ton balığı tenekesine ya da kovaya bira doldurun. Kabı bahçenize ya da salyangozları gördüğünüz yerin yakınına gömün ama en az 2,5 santimlik kısmı toprağın dışında kalsın. Bira kokusu salyangozları çeker ve kabın içine düşen salyangozlar boğulur.

 1. Tuzaklara maya eklerseniz salyangozlar için daha çekici olur.
 2. Birden çok tuzak kurmanız gerekebilir çünkü bunlar yalnızca yakınlardaki salyangozlar için etkili olacaktır.
 3. İçine bira koymak için kullanabileceğiniz diğer seçenekler arasında plastik bardak, yoğurt kabı, kâse ya da turta kabı bulunuyor.
 4. Birayı sakın toprak düzeyine gömmeyin çünkü yararlı böcekler de kazara içine düşüp boğulabilir.
Vaktiniz varsa salyangozları yerden toplayabilirsiniz.

Salyangozlar en çok geceleri ya da sabahın erken saatlerinde ortaya çıkarlar, o yüzden salyangozları en iyi bu zamanlarda toplayabilirsiniz. Salyangozları bir kabın içine ya da bir kovaya koyup başka yere taşıyabilirsiniz. İsterseniz de salyangozları öldürebilirsiniz.

 • Bu işlemi hızlandırmak için, bahçeye ya da salyangozları gördüğün yere ters çevrilmiş bir kap ya da saksı
 • koyabilirsiniz. Salyangozlar bunun altına saklanır ve böylece onları kolayca bulabilirsiniz.
Salyangozları, üzerlerine soğuk kahve püskürterek öldürebilirsiniz.

Kahvedeki kafein salyangozları olumsuz etkiler, o yüzden de üzerlerine kahve dökerseniz ölürler. Ancak bunun için salyangozu baştan aşağı kahveyle ıslatmanız gerekir. Yani bolca kahve püskürtmelisiniz.

 • Bir demlik kahve hazırlayın, sonra soğumaya bırakıp sprey sıkacağına doldurun ve bu şekilde sıkın.
Salyangozları uzaklaştırmak ve belki de öldürmek için, ev yapımı bir sarımsak spreyi yapabilirsiniz.

Sarımsak spreyini gerektikçe bahçenize ve evinize sıkın. Eğer salyangoza rastlarsanız doğrudan sarımsak spreyiyle ıslatabilirsiniz. Bu bazı salyangozları öldürür ve diğerlerini uzak tutar.

 • Sarımsak spreyi yapmak için üç diş sarımsağı 1 yemek kaşığı bitkisel sıvı yağla eziz. Sonra bu sıvıyı süzerek 1 litre suyla karıştırın. Karışımı bir sprey şişesine doldurun. Bu karışımın içine 1 tatlı kaşığı bulaşık deterjanı ekledikten, sonra şişeyi kullanmadan önce iyice çalkalayın ve hazır.
Salyangozları öldürmek için demir fosfat tuzağı kurabilirsiniz.
 • Demir fosfat bir mollusisit yani yumuşakça öldürücüdür ve salyangozlarla sümüklü böcekleri öldürür. Tuzağı bahçene ya da salyangozlara rastladığın yere koymanız yeterli; tuzağın üstündeki yem onları çekecektir. Demir fosfata temas eden salyangozlar da ölecektir.
 • Demir fosfatlı yemleri bahçe ürünleri satan mağazalarda ya da İnternet’te bulabilirsiniz.
 • Bu yemi yiyen salyangozlar başka bir şey yemeyi bırakır ama ölmeleri bir haftayı bulabilir.
 • Demir fosfat insanlar ve evcil hayvanlar için zehirli olmadığından kullanması en güvenli yemdir.
Salyangozlar demir fosfat yediklerinde ölürler
Salyangozlar demir fosfat yediklerinde ölürler

 

Ferrik sodyum EDTA içeren bir yumuşakça öldürücüyle salyangozları kolayca öldürebilirsiniz.

Ürünü ikindi saatlerinde ya da akşam üzeri serperseniz salyangozlar geceleri çıktığında bayatlamamıs yemi yiyeceklerdir. Salyangozları gördüğünüz yerin civarına ince bir katman hâlinde serpin. Salyangozlar yumuşakça öldürücüyle karıştırılmış yeme gelir. Sindirdikten sonraki üç gün içinde de ölürler.

 • Bu ürün bahçede kullanım için genel olarak güvenlidir ama bölgeden çocukları ve evcil hayvanları uzak tutmakta fayda var.
 • Yumuşakça öldürücüyü ince bir tabaka hâlinde serpmelisiniz. Topaklanırsa diğer hayvanlar da yiyebilir, hastalanıp ölebilir.
Salyangozların yumurtlamasını azaltmak için bahçeyi sabah sulayın.

Salyangozların yumurtalarını nemli toprağa bırakması gerekir. Salyangozlar genelde geceleri, aktif olduklarında yumurtladıklarından toprağın akşama kadar kuruması iyi olur. Bitkileri sabahları sularsanız gün içinde toprak kuruyacaktır.
Eğer mümkünse damla sulama sistemi ya da gözenekli hortum kullanarak toprak nemini kontrol altına alabilir ve böylece salyangozların kolayca üremesini önleyebilirsiniz.

Bakır tel ya da bantla salyangozları uzaklaştırın.

Bakır salyangozlara küçük bir şok verir o yüzden içgüdüsel olarak bakırdan uzak dururlar. Bakır bantları saksıların etrafına, bahçenin çevresine ya da salyangozları gördüğünüz yerlere uygulayabilirsiniz. Eğer bakır tel kullanıyorsanız bunu saksıların etrafına dolayabilir ya da bakırdan bahçe kazıkları yapabilirsiniz

 • Bir diğer seçenek olarak, içinde bakır bulunan bozuk paraları da bahçeye atabilirsiniz.
 • Bakır bantları bahçe malzemeleri satan mağazalardan ya da İnternet’ten bulabilirsiniz.

Salyangozları doğal olarak uzak tutan bitkiler yetiştirin.

Bunların arasında sütleğen, Japon anemonu, gün güzeli, sukulent (etli bitki), astrantia, ateşçiçeği ve rezene bulunur. Bu çiçeklerin tümünün de ya salyangozların sevmediği kokusu ya da salyangozların tırmanmasını güçleştiren yüzeyleri vardır. Eğer bahçenizde ya da evinizin etrafında bu bitkiler varsa salyangozların ortalıkta gezinme olasılığı daha düşük olacaktır.
Örneğin salyangozların evinizin duvarlarında gezindiği bölgenin yakınına saksı içinde bu bitkilerden birini koyabilirsiniz.

Bahçe de Salyangozlardan Nasıl Kurtulunur?

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın