Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa’da seyahat ve turizm – İstatistikler ve Bilgiler

Seyahat ve turizm faaliyetleri, Avrupa’da önemli bir endüstriye sahiptir. Uluslararası turizmde dünya lideri olan Avrupa , küresel seyahat endüstrisinin ekonomik etkisinde hayati bir rol oynamaktadır. Avrupa ekonomisi için seyahat ve turizm , 2018’de GSYH’ye tahmini 782 milyar Euro ve sektörde ki doğrudan istihdam yoluyla 14.4 milyon işe doğrudan katkıda bulundu.

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi
Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa’ya gelen yabancı turistlerin sayısı doksanlı yıllardan bu yana giderek artmış, 2017 yılına kadar 670 milyondan fazla kişiye ulaşmıştır. Avrupa’nın güney / Akdeniz bölgesi , yabancı turistler açısından en popüler varış bölgesidir ve bunu Batı Avrupa izlemektedir. Bununla birlikte, gelen ziyaretçi sayıları için tahminler, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerinde ki büyümenin 2019 ve 2020’de diğer bölgelerden daha güçlü olacağını göstermektedir.

Fransa ve İspanya, Avrupa’da turistlere ev sahipliği yapan en önemli iki ülkedir. Her iki ülke de 2017 Seyahat ve Turizm Rekabet Edebilirlik Endeksi’ne liderlik etmiştir.

Avrupa’yı ne zaman ziyaret etmeliyim?

Avrupa, yıl boyunca ziyaret edilebilecek bir turizm destinasyonuna sahiptir. Bu, çoğu kişi için mümkün olmadığından, ziyaretçilerin seyahat tarihlerini kendi tercihlerine ve ilgi alanlarına göre belirlemeleri gerekir. Genellikle, Avrupa’yı ziyaret etmek için en ideal zaman, fiyatların makul olduğu Mayıs, Haziran ve Eylül aylarıdır. Kalabalık bakımından daha sakin ve hava da tercih edilebilir derece de iyidir.

Hava durumu – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa’nın 45’ten fazla ülkeyi kapsayan çok çeşitli coğrafyası, güneşli Yunan adalarından kutuplarda ki Norveç fiyortlarına kadar değişen iklimlere sahiptir. Avrupa’nın her bölgesi farklı bir havaya sahipken, birkaç ortak eğilim görülür. Kuzey Avrupa ülkelerinde; İsveç, Norveç, Finlandiya, Danimarka, Hollanda ve Birleşik Krallık gibi.. Aralık – Mart ayları oldukça kar yağışlı ve oldukça soğuk geçer.

Bunların haricinde, güney Avrupa bölgeleri; Fransa’nın güneyi , İtalya, İspanya, Portekiz ve Yunanistan da kış ayları oldukça yaygın olmasına rağmen, yıl boyunca güneşli günlere şahit olabilirsiniz. Bu güney bölgeleri ayrıca en sıcak yazlara sahiptir; İspanya gibi iç bölgeler, Temmuz ve Ağustos aylarında rahatsız edici derecede sıcak olabilir. İlkbahar ve sonbahar genellikle daha ılımandır, ancak kuzey ülkeleri bol yağış, soğuk ve sıcak havaları görmektedir.

Yoğunluk – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Temmuz ve Ağustos, birçok Amerikalı ve Avrupalı’nın tatil günlerinden ve güzel havalarından faydalandığı Avrupa’yı ziyaret etmek için en popüler aylardır. Özellikle ağustos ayı kalabalıktır; hem Fransızlar hem de İtalyanlar, tatil izni boyunca Avrupa’nın sahil bölgelerine ve belli başlı şehirlere giderler.

Oteller genelde tamamen doludur; trafik yoğun olur. Kış mevsimi, Avrupa’nın kayak merkezleri, büyük şehirleri ve Almanya ile Avusturya’nın Noel pazarları için bir diğer yoğunluk sebepleridir

Fiyatlar – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Yaz kalabalığı Avrupa genelinde maliyetleri artırır. Kıta çapında ki turistik yerler, ziyaretçilerin evlerine döndüğü Ekim veya Kasım aylarına kadar genellikle daha pahalıdır. ilkbahar ve sonbahar mevsimlerinde buraları ziyaret etmek daha ideal olacaktır, çünkü fiyatlar daha makul, oda ve uçak bileti bulmakta daha kolaydır. Çoğu Avrupa ülkelerinde kış mevsimi, özellikle Ocak ve Şubat aylarında ziyaret etmek için en ucuz zamandır.

Kültürel etkinlikler – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa, çok sayıda festival ve geçit törenine sahiptir. Paskalya haftası, birçok ülkenin etkinlikle dolup taştığı bir festival zamanıdır. İtalya, İspanya’da ki Seville ve Granada’da olduğu gibi Paskalya haftasında (Kutsal Hafta’da) renkli festivaller ve geçit törenleri düzenliyor.

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi
Fête de la Musique – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Yaz ayları, her 21 Haziran’da Fransa’nın ülke çapında ki Fete de la Musique de dahil olmak üzere Avrupa genelinde sonsuz müzik festivalleri mevsimidir. Temmuz ayında ise Somerset, İngiltere’nin Woodstock’a benzeyen Glastonbury Festivali ve Danimarka’nın Roskilde Festivali bulunmaktadır. Sonbaharın ünlü Avrupa kutlamaları arasında Münih’in Oktoberfest’i ve Romanya’nın Transilvanya kentinde büyük bir Cadılar Bayramı kutlaması yapılır.

Avrupa’da gezilebilecek ülkeler – Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Arnavutluk

Pastoral plajlar, sıcak hava, zengin tarih, muhteşem dağ manzarası ve uygun yatlar.. Avrupa turizm şartları için
imkansız bir dilek listesi gibi geliyor. Oysa Arnavutluk bu kriterlerin hepsini ve daha fazlasını yerine getiriyor.
Yüzyılın son çeyreğinde, bu Balkan ülkesi giderek sade komünist görüntüsünden sıyrılmış ve turistlerin dikkatini çekmiştir.

Başkent Tiran, meraklı ve kozmopolit bir yer. Sayısız komünist döneme ait apartman blokları ve şehrin bazı bölgelerinde Osmanlı ve İtalyan mimarisi yanyana bulunmaktadır. Arnavutluk turizm rehberi için tıklayınız.

Alderney

Kır çiçekleri ile ünlü şirin bir kasaba olan St. Anne ile tanınan Alderney, Fransa ve İngiltere’den biraz huzur ve sakinlik
arayan turistlerden yararlanıyor. Ancak Alderney’in gerçek çekiciliği pitoresk ora ve faunanın ötesine uzanıyor. Ada yılda 30’dan fazla sosyal, sportif ve kültürel etkinliğe sahip ve yemek severler için tercih edilen bir yer.

Ziyaretçiler hem şehir yaşamının hem de kırsal yaşamın en iyisini burada bulurlar. Yürüyüş yolları engebeli kayalıklardan geçerken, kumsallar ve sakin araziler de vardır. Kır çiçekleri, geniş yeşil kırsal bölgeler ve bol miktarda kuş türü doğa severler için öne çıkmaktadır. Bu arada, St Anne’nin merkezi kilisesi ve pitoresk caddeleri, gerçek hayatta bir hikaye kitabı şehri görme şansı sunuyor.

Andorra

Kökleri Antik Yunan zamanlarına ve Polybius’un İber Andosinos’tan bahseden Andorra’ya kadar uzanan bir tarihi vardır. Andorra’nın güzel mimarisinin bozulmasına izin vermeyen, art arda gelen tehditlere karşı çağlara dayanan bir bağımsızlık.

Kar yağışı ve Pyrenees’in dalgalı bölümleri kayak koşulları için idealdir; Kış sporlarını sevenler burada Avrupa’nın en iyi pistlerinden bazılarını bulacaklar. İspanya’nın politikacıları kayak tatilleri için Andorra’nın beyaz zirvelerini tercih ederler. Andorra ayrıca geniş vadiler, zorlu yükselişler ve büyüleyici manzaralar ile mükemmel yürüyüş koşulları sunar.

Avusturya

Küçük boyutuna rağmen, Avusturya’nın köklü bir ünü vardır, bu nedenle çoğu ziyaretçi Habsburg, Mozart ve
Alpine’yi ziyaret ederler. Nefes kesici gerçek dağ manzarasıyla, Viyana’da her yerde eski imparatorluğun parmak izlerini görürsünüz ve müzikal ikonlar Mozart, Schubert ve Strauss’un sanatına şahit olursunuz.

Avusturya’nın sık sık Avrupa’da yaşanacak en iyi yerlerden biri olarak gösterilmesinin nedenlerini görmek çokta zor olmasa gerek. Ülke oldukça güvenli ve temiz, uygun yat kültürü, doğal güzellikleri, zarif Barok ve neoklasik mimari ile verimli bir
toplu taşıma sistemi sunmaktadır.

Azerbaycan

Azerbaycan, uzay çağında ki şehirlere ve Kafkasya’da ki en sıra dışı manzaralara sahiptir. Avrupa ile Asya arasındaki kavşakta konumlanan bu eski Sovyet Cumhuriyeti, İrlanda’dan marjinal olarak daha büyüktür, ancak karla kaplı dağlardan ve köpüren volkanlarından kumlu çöllere ve subtropikal ormanlara kadar şaşırtıcı bir çeşitlilikte doğa harikalarına sahiptir.

Kuzey hinterland, 4,466 m yüksekliğe çıkan sisli Kafkas Dağları sayesinde tartışmasız en güzel bölgedir. Bu yüce zirveler, binlerce yıldır olduğu gibi yemyeşil meralara, ayılara, kurtlara ve leoparlara ev sahipliği yapar.

Balear Adaları

Güneş ışığında yıkanmış ve platin kumları ile süpürülmüş olan Balear Adaları, Avrupa’nın en önemli ada kaçamaklarından biridir. Anakarası İspanya kıyılarında yüzen bu Akdeniz takımadaları, yapraklı terasları, sessiz koyları ve şiir gibi tepeleri ile bezelidir.

Mallorca, Menorca, Ibiza ve Formentera adaları, bölgede ki turizmin büyük çoğunluğunu oluşturur. En büyük ada olan Mallorca, pazar payının büyük bölümüne sahiptir ve aynı zamanda lüks bir kalabalığa da hitap eder.,

Belarus

Sovyet geçmişinin hatıralarından hala etkilenmekte olan bir ülke olan Belarus, popüler bir Doğu Avrupa noktası olarak öne çıkmaktadır. Ülke yavaş yavaş Komünist görüntüsünü bırakıp modern bir turizm merkezi haline gelmektedir.

Görülmesi gereken ilk yer, temiz sokakları, neoklasik Stalinist mimarinin tanımladığı ve kozmopolit bir vibe’nin yoğun ulusal gururunun yanında yer aldığı başkent Minsk’tir.

Belçika

Hafta sonu ya da daha uzun bir yolculuk arıyorsanız, Belçika sizlere birçok alternatif sunacaktır. Yürüyüş yapmayı, spor yapmayı ve açık havada eğlenmeyi seviyorsanız, Belçika’nın yeşil kalbi olan Ardennes gidilecek ilk adresiniz olmalı. Eğer sahilleri tercih ediyorsanız veya bisiklete binmeyi seviyorsanız, deniz kıyısının çağrısına karşı koyamazsınız!

Belçikalılar gastronomi seviyor. İyi yemekleri severler ve sizi özel biralarını, peynirlerini ve tabii ki çikolatalarını, bonbonlarını, hindibalarını, dana yahnilerini, spekulaları ve benzerlerini tatmaya davet ederler. Ve evet patatesler gerçekten efsanevidir.

Bosna Hersek

Bosna Hersek, güneydoğu Avrupa’nın kalbinde yer alan kalp şeklinde ki ülkedir. Doğu ve batı medeniyetlerinin karşılaştığı, bazen çarpıştığı, ancak uzun ve etkileyici tarihi boyunca daha çok zenginleştikleri ve güçlendirdikleri yer burasıdır.

Her turist için Bosna-Hersek’te birçok büyüleyici yer bulunmakta. Burada, ilginç ve çekici kentler ve topluluklar bu küçük ülkenin kültürel ve doğal mirasının harika bir karışımı. Onları ayırmak neredeyse imkansız, çünkü kültürleri ve gelenekleri gelişmiş hiç bozulmamış bir doğadan bahsediyoruz.

İngiliz Denizaşırı Toprakları

Londra ve İngiltere kıtasından çıkmadan İngiltere’yi tam anlamıyla yaşamış sayılmazsınız. Çünkü bir de dağınık İngiliz Denizaşırı Toprakları bulunmaktadır. İngiltere’nin yetkisi altında ki bu adalar, İngiltere’nin kendisine ait olduğunu iddia ettiği için bağımsızlık kazanamadılar.

Bunlar 14 İngiliz Denizaşırı Bölgesi, Cebelitarık, Falkland Adaları, Cayman Adaları , Bermuda, Anguilla, İngiliz Antarktika Bölgesi, Montserrat, İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi, Pitcairn Adaları, Turks ve Caicos, Saint Helena, Ascension, Tristan da Cunha, Akrotiri, Dhekelia’nın Egemen Temel Alanları, Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’dır.

Cebelitarık, Cayman Adaları, Bermuda ve Falklandlar en büyük başkentlere ev sahipliği yapar ve ünlü turistik yerlerdir. Her biri kendine özgü bir karaktere sahip olmasına rağmen İngiliz kültüründen etkilenirler. Örneğin, Bermuda, dünyanın en zengin topluluklarından birine ev sahipliği yaparken, Tristan da Cunha, Saint Helena, bölgedeki en küçük ve en uzak adadır. Araştırma ve devlet istasyonları Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları’nda ve ayrıca İngiliz Antarktika Bölgesi’nde bulunurken, İngiliz Hint Okyanusu Bölgesi tamamen askeri üs olarak kullanılıyor.

Bulgaristan

Ruhları okşayan dağlar altın kumsallara rakip olurken şehirler gece hayatı ve sanatla uğraşıyor. Bulgaristan’ın şaşırtıcı doğa ve tarih karışımı içinde unutulmaz maceralar yaşarsınız.

Uzun, kumlu plajları ve güzel hava koşulları tatilcileri her yaz Bulgaristan’ın Karadeniz tatil beldelerine çeker. Primorsko gibi muhteşem deniz kenarı tatil köyleri sayesinde, yabancı turistler de Bulgaristan kıyılarına akın ederler. Kıyıda ki iki büyük şehir olan Varna ve Burgaz da, çekici plajlara sahiptir. Sunny Beach, Sozopol ve diğer favoriler epey gelişmiştir, ancak kuzey ve güney de keşfedilmemiş çok sayıda koy bulunmaktadır.

Kanarya Adaları

Tatil yapmak istediğiniz yeri seçerken, kendinize şu üç soruyu sormalısınız; Denize yakın mı? yoksa dağlar da mı? olmak istediğiniz. Küçük bir köyün huzurunu mu? yoksa bir kasaba veya şehrin hızını mı? istediğiniz. Tatiliniz sırasında yapmak istediğiniz aktiviteler.

Kanarya Adaları’nın turizm bölgeleri arasında sayısız seçeneği bulunmakta; Kendinizi her şeyden soyutlayıp, zamanınızı dinlenerek geçirebileceğiniz sessiz yerler. Eyaletin başkentleri büyük bir şehrin sunduğu tüm etkinliklerle, çeşitli restoranlar, tiyatrolar, sinemalar, müzeler, ticari merkezler, gece hayatı veya bazı durumlar da tarihi kültürel merkezler veya golf oynayabileceğiniz, sörf yapabileceğiniz, bisiklete binebileceğiniz veya herhangi bir şey yapabileceğiniz yerlere yakın olma avantajına sahip olan yerler. Kanarya Adaları’nda aklınıza gelebilecek her şey var.

Hırvatistan

Tarihi şehirler ve bozulmamış doğası, Hırvatistan’ın en gözde cazibe merkezlerinden bazılarıdır. Hareketli başkent Zagreb, ülkenin en iyi müzelerine, galerilerine, restoranlarına ve alışveriş merkezlerine ev sahipliği yapar. Kıyı boyunca, asırlık liman kentleri Venedik dönemi taş binalarıyla doludur.

Sayısız çakıl taşlı plaj, tüplü dalış, su kayağı ve rüzgar sörfü gibi şeyler yapmayı sağlar. Adriyatik’te, Hırvatistan’ın keyifli adaları yatçılar için bir cennettir ve sadece Akdeniz güneşinin tadını çıkarmak isteyenler içindir.

Kıbrıs

Bu küçük adanın büyük bir tarihi vardır. Yüzyıllar boyunca imparatorlukların canlandırdığı Kıbrıs’ın kıskanılacak konumu, Doğu Akdeniz’de iktidara gelen herkes için bir ödüldü. Kıbrıs’ın arkeolojik alanları, kaliteli Bizans kiliseleri, manastır ve müzelerin bolca olduğu turistik yerlerin yanında, kumla ve güneşle daha çok ilgilenen ziyaretçiler içinde bulunmaz nimettir. Aynı zamanda inanılmaz bir flora ve fauna zenginliği ile yürüyüşe çıkmak için harika bir yerdir. Hepsinden iyisi, o kadar küçük ki, kendinizi tek bir kasabaya kolayca atabilir ve oradan günlük gezilere çıkabilirsiniz.

Çekya

Eski adıyla Çek Cumhuriyeti’nin kültürel çeşitliliği, Prag’ın kozmopolit başkentinden, Bohemia ve Moravia’nın eski köylerine kadar en maceracı turistleri bile tatmin ediyor! Çek Cumhuriyeti, Avrupa’nın en küçük ülkelerinden biri arasında yer alsa da, zengin kültürel mirası ve doğal güzelliği onu en çok ziyaret edilen Avrupa destinasyonlarından biri yapmaktadır.

Ülke, 12 UNESCO Dünya Mirası listesine ve dünyaca ünlü kaplıca kentlerine sahiptir. Çek Cumhuriyeti, dünyanın en iyi biralarından bazılarını üretmesinin yanı sıra, Moravia’da da çok çeşitli şarap çeşitlerini yapmaktadır.

Danimarka

Danimarka’nın birçok büyülü yeri, özellikle son yıllarda, küresel bir izleyici kitlesi için belirgin hale gelmiştir. İskandinavya’nın “Avrupa” kanadı görkemli plajlara, güzel masal şatolarına, yemyeşil ormanlara, ılıman bir iklime, arkadaş canlısı vatandaşlara ve bulaşıcı bir joie de vivre’ye sahiptir.

Smash TV dizisi Borgen , özellikle Christiansborg’da ki görkemli parlamento binaları olan Kopenhag’ın cazibe merkezlerinin bir yıldızı oldu. Benzer şekilde, Danimarka / İsveç işbirliği dünyaya iki ülkeyi karayolu ve demiryolu ile birbirine bağlayan çarpıcı bir mühendislik harikası olan Oresund Köprüsü’nü gösterdi . Edebiyat severler için Odense şehri önerilir, usta hikaye anlatıcısı Hans Christian Andersen’ın memleketi, bir zorunluluktur.

İngiltere

Dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerinden biri olan İngiltere, yapılacak aktiviteler için neredeyse sonsuz olanaklar sunuyor. Güzel İngiliz Adaları’nın bir parçası olan bu küçük ama etkili ülke, büyüleyici tarih, heyecan verici şehirler ve zengin kültürel geleneklerle doludur. Tarihi yerler her fırsatta, tarih öncesi megalitler ve antik Roma kentlerinin Ortaçağ’dan kalma güzelliklerini sunar.

İngiltere ayrıca, en popüler turistik yerleri tren ve otobüslerle kolayca gezmek isteyenler için iyi bağlantı yollarına sahiptir. Otoyol sistemi de arabanızla gezmenize müsait durumdadır. Hangi ulaşım seçeneğini seçerseniz seçin kolaylıkla seyahat edeceksiniz.

Estonya

Hiç şüphe yok ki Tallinn , Estonya’da ki turistler için en büyük merkezdir. Çok sayıda turistik yeri olan tarihi eski Şehir, Avrupa’nın en etkileyici ortaçağ anıtlarından biridir. Aynı zaman da, büyüyen ekonomik metropol, ülkede ki tek trafik kavşağıdır ve ziyaretçilerine çok sayıda uluslararası ve bölgesel ulaşım bağlantısı sağlar.

Şu anda Estonya’yı turistler için çekici kılan sakinliği ve doğasıdır. Doğal olarak, ülke yürüyüş meraklıları ve doğa severler arasında oldukça popülerdir.

Finlandiya

Finlandiya’nın havası dünyada ki en temiz havalardan biridir ve manzaraları harikadır. Binlerce göl ve ormanlara sahiptir. Noel Baba’yı ziyaret etmek, Northern Lights’a hayran olmak ya da kırsal ve kır evi yaşamının huzurunu yaşamak isterseniz adres burası olmalıdır.

Finlandiya’nın başkenti Helsinki, güzel adaları ve büyük yeşil parklarıyla canlı bir sahil kentidir. Doğu ile Batı arasında bulunan, Helsinki’nin kuzey başkenti keşfedilmeyi bekleyen sürprizlerle doludur.

Fransa

Ülkenin romantik görüntüsü, çarpıcı mimarisi, Louvre müzesi, ikonik Eyfel Kulesi ve bir kafe terasında oturmanın ve dünyanın gün batımını izlemenin zevki bir başkadır.

Temel olarak Fransa herkes için bir şeyler sunuyor. Almanlar plajlar için gelirken, İngilizler kırsal alanlara, Amerikalılar şato ve kültür için geliyor.

Gürcistan

Whitewater raftingi, dağ yürüyüşü, plaj bisikleti, Georgia Grown parkurları, homegrown müzik ve sanat festivalleri, özel bira imalathaneleri ve şarap imalathaneleri, yerel mağazalar ve butikler, tarih ve misafirperverlik… Bu ülke de deneyimlemek için çok şey var.

Appalachian Patikası’nı gezmek için görkemli Kuzey Gürcistan dağlarına gidin, basamaklı şelalenin yakınında kamp yapın ya da sadece doğal harikaların güzelliğinin tadını çıkarın.

Almanya

Tarih, kültür ve doğal güzelliklerin belki de en iyisi Almanya’da tatil yapmanın önemini açıklar. Çok sayıda tarihi şehirleri ve küçük kasabaları, bol orman ve dağlarla birlikte ziyaret etmek için bir yer seçerken seçim yapmakta zorlanacaksınız. Sanat eserlerini keşfetmek veya deneyimlemek isteyenler Münih, Frankfurt veya Hamburg gibi büyükşehir bölgelerine gitmeli, dinlence etkinlikleri arayanlar ise Bavyera Alpleri, Kara Orman veya Ren Vadisi gibi yerleri ziyaret etmelidir.

Gran Canaria

Gran Canaria’ya gittiğinizde, özellikle adanın güneyinde olduğunuz zaman, plajlar, su sporları, gece hayatı ve eğlence parkları sizi karşılar. Burası su ve tema parkları, alışveriş merkezleri, diskolar ve saatlerce güneşin olduğu biryerdir.

Adanın kuzeyi, konferans, seminer ve iş toplantılarının düzenlenmesi için her türlü olanağı barındıran iş ziyaretlerine ayılmıştır. Burası aynı zamanda adanın iş merkezi olan kozmopolit şehir Las Palmas’ı ve Avrupa’nın en önemli limanlarından biri olan yoğun liman Puerto de la Luz’yu bulacağınız alandır. Las Palmas şehrini çevreleyen Las Canteras ve Las Alcaravaneras’ın kumlu plajları, bu kuzeydoğu bölgesinde ki turizmden istikrarlı bir gelir elde etmektedir.

Yunanistan

Dünyanın en önemli tarihi yerlerinden bazılarına ve 6.000 adaya ev sahipliği yapan Yunanistan, doğal güzelliği ve büyüleyici kültürüyle tanınır. Antik arkeolojik alanlar, pırıl pırıl mavi suya düşen kayalıklar, kum ve çakıl taşlı plajlar ve ılıman bir Akdeniz iklimi Yunanistan’ı Avrupa’nın en önemli turistik yerlerinden biri haline getirmektedir.

Başkent Atina’nın yanı sıra, ana kara da görülmesi gerekenler arasında Eski Delphi ve Meteora manastırları sayılabilir. Santorini, Mikonos, Zakynthos, Korfu ve Girit en popüler olanlarıdır.

Macaristan

Güzel Budapeşte’den pek çok ilginç köyüne ve muhteşem manzarasına, Macaristan her fırsatta güçlü bir tarih ve gelenek duygusu uyandırır. Budapeşte, Prag ve Paris gibi şehirlerle haklı olarak karşılaştırılır. Her ölçekteki şehirler ve kasabalar, birçoğu Türk ve İtalyan Rönesans tasarımcıları dahil olmak üzere çeşitli kültürlerden etkilenen klasik eski tarihi mekanlarını korumuştur.

Macaristan’ın kırsal bölgeleri, Doğu Avrupa’da herhangi bir yerde bulunabilecek en güzel manzaralardan bazılarını içermektedir. Aslında, Macaristan’ın neresinde olursanız olun, hiçbir zaman muhteşem dağlardan ve göllerden, güzel nehir manzaralarından ( Tuna nehri bu ülke içinden geçer) ve yemyeşil vadilerden uzaklaşamazsınız.

İbiza

Ibiza, ayrıcalıklı doğal çevresi ve deniz ekosisteminin korunmasına yardımcı olan ve hem yerel plajlarda kumun korunmasını hem de kristalin şeffaflığını sağlayan Dünya Mirası bildirgesine dahil olan Posidonia Oceanica’nın bin yıllık sayılarıyla ünlüdür.

İbiza, sadece kültürel mirası için değil, aynı zamanda her yaş için sanat, spor, gastronomi, alışveriş ve eğlence olanaklarının kullanılabilirliği ve dünyanın her yerinden ziyaretçi çeken canlı, kozmopolit bir ortama sahip olmasıyla ünlü bir turizm merkezidir.

İzlanda

Ateş ve buz adası olan İzlanda, sadece heyecan arayan maceracılarla değil, aynı zamanda farklı bir şeyler arayan doğa severlerle de dünyanın en iyi seyahat noktalarından biri haline gelmiştir. Arktik Çemberin kenarında oturan bu az nüfuslu ülke de, aktif volkanları, gayzerleri, kaplıcaları, buzulları ve fiyortları keşfeder, dünyanın volkanik olarak en aktif alanlarından birinin üzerinde olmanın hazzını yaşarsınız.

İrlanda

Karşılama ve kültür bakımından zengin harika bir ülkedir İrlanda. Burada dost canlısı insanlarını seveceksiniz; genellikle trajik ama büyüleyici bir tarih; ve engebeli, romantik manzaralar. Burası, “azizlerin ve akademisyenlerin ülkesidir”. Dublin , 2010 yılında UNESCO Edebiyat Şehri olarak belirlenmişti.

Ziyaret edilecek yerler ve turistler için ilgi çekici yerler bol ve sınırsızca çeşitlilik gösterir. Eyalet müzelerinin tümü ücretsizdir, miras alanları tarih öncesine aittir ve ata binmek gibi ülke çapında tadını çıkarmak için sınırsız aktiviteler bulunmaktadır. Golf, yelken ve vahşi adaları keşfetmek başlıca aktivitelerden bazılarıdır.

İtalya

Roma İmparatorluğu ve Rönesans’ın doğduğu yer olarak, İtalya’nın sanat ve mimarlık şaheserleri açısından çok zengin olması ya da dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla UNESCO Dünya Mirası kültür alanına sahip olması şaşırtıcı değildir. Ancak İtalya’nın turistler için en gözde cazibe merkezleri sanat ve mimarlık değil; ülke gölleri, dağları ve olağanüstü doğal cazibe merkezleri sunan çarpıcı bir sahil şeridi ile kutsanmasıdır.

Kosova

Avrupa’da fiyatlar genel olarak artarken, Kosova’nın Avrupa’nın en ucuz ülkelerinden biri olduğunu söylemek gerekir ve bir yemek yemeniz gerektiğinde ödeyeceğiniz ücret 3 doların altındadır.

Dağlardan göllere ve şelalelere kadar ülkenin her yerinde bulabileceğiniz doğal güzellikleri sizi cezbedecektir.

Letonya

Baltıkların ortada ki çocuğu, belki de en görkemli Gotik ve Art Deco başkentinin hedonistik parti ortaklarıyla ya da kıyı boyunca Jurmala’nın kıyı şeridinde ortaya çıkan kıyı şeritleriyle ünlüdür.

Fakat Letonya’ya biraz daha yakından bakarsanız, Teutonik kaleleri, çar palazzolarını ve burkulu kasabalarla dolup taşan vahşi ormanlık alanları görürsünüz.

Lüksemburg

Her ne kadar küçük bir yer olsa da ülkenin en gözde turistik mekanlarının ve ilgi çekici yerlerinin birçoğu UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır. Lüksemburg’un birçok küçük kasabası güzel ve keşfedilmeye değerdir. Eski ve güzel kaleler onu Belçika ve Hollanda gibi çevre ülkelerle birlikte sıkça ziyaret edilen popüler bir turizm merkezi haline getirmektedir.

Moldova

Moldova, Doğu Avrupa’nın en uzak yerlerinde, Romanya ile Ukrayna arasında sıkışıp kalmış küçük ve benzersiz bir ülkedir. Haritada rastlantısal olmayan bir demet olgun üzüm gibi görünür. Moldova, dünyada ki bağlara adanmış en yüksek toprak yüzdesine sahiptir.

Dünyanın en az ziyaret edilen ülkelerinden biri olan Moldova, her fırsatta sizi şaşırtacak, ilginizi çekecek ve arkadaşlarınıza anlatmak için unutulmaz anılar ve benzersiz hikayeler sunacaktır.

Karadağ

Kotor Koyu’nun kalbinde ki eski bir Venedik şehri ve Karadağ’da ki son derece popüler bir yerdir. Cruise gemileri yaz boyunca burada durur ve burada başlayan her türlü tur ve aktiviteyi bulabilirsiniz.

Budva Rivierası, Karadağ’ın en iyi plajlarına sahiptir ve güneş battığında, açık hava barlarına ve dev bir kulübe döner.

Hollanda

Hollanda, yel değirmenleri, kanallar ve laleler ülkesi olarak bilinir. Burayı ziyaret edenler nefes kesici bahçeler ve pitoresk köylerle birlikte, ülkenin zengin sanatçı mirasını sergileyen müzelerle dolu canlı bir başkent bulacaklarladır. Ortaçağ kaleleri ve şehir manzaraları, 13.800 dönümlük milli bir park ve Modern Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olarak adlandırılan bir gelgit kontrol sistemi bulunmaktadır.

Ülke aktif olarak bisiklet kullanımını teşvik eder ve manzaraları keşfetmek için ücretsiz bisikletler sunar.

Kuzey İrlanda

Game of Thrones’un çekim yeri olması Kuzey İrlanda’yı turistlerin çekim yeri haline getirdi. Mistik Giant’s Causeway gibi efsanevi doğal cazibe merkezleri ve Belfast Titanic görülecek en iyi yerler arasındadır. Harika alışveriş merkezleri, birinci sınıf restoranlar, dikkat çekici tarih ve kültür, olağanüstü golf ve canlı müzik sahnesi bulunmakta.

Norveç

Norveç ziyaretçilere inanılmaz bir kültürel ve doğal harikalar karışımı sunuyor. Kozmopolit Oslo’dan sonsuz karla kaplı dağ zirveleri ve derin fiyortlarına kadar, gece yarısı güneşinin ve çarpıcı kuzey ışıklarının ülkesinde seyahat edenler için seçeneklerin sonu yok. Ülkeyi dolaşmak çok kolay ve birinci sınıf transit sistemleri demiryolu veya fantastik kıyı vapurları ile de en iyi gezi fırsatlarını sunuyor.

Dünyanın en zengin uluslarından biri olan Norveç, Vikinglerden denizciliğe, balık avlamaya, sanat ve eğlenceye kadar her şeyi kapsayan zengin kültürel ve sosyal tarihinin hemen hemen her önemli yönü için büyüleyici bir müzeye sahip görünüyor.

Polonya

Polonya, modern tarihte yeni rolünü üstlenmeye hazır, gururlu ve bağımsız bir ülke olarak ortaya çıkmak için yüzyıllarca süren çatışmalardan kurtulmuştur. Polonya’nın güzel kültür, manzara ve olağanüstü tarihi yerler bakımından zengin bir ülke olduğu bilinmektedir. Ülkenin canlı şehirlerini, pitoresk kırsallarının göllerini ve ormanlarını ya da Polonya’da ki diğer turistik yerlerin bir kısmını keşfetmek size iyi gelecektir.

Portekiz

Başkent Porto, hızla Batı Avrupa’nın en saygın turistik yerlerinden biri haline gelen büyüleyici ve canlı bir şehirdir. Şehir, geniş bir tarihe, ilginç turistik yerlere, hareketli bir gece hayatına ve olağanüstü turistik olanaklara sahiptir. Porto’da yapılacak ve görülecek birçok aktivite bulunmakta ve bu farklı şehir çok çeşitli ziyaretçilere hitap etmektedir.

Romanya

Romanya, ortaçağ kalelerinin büyük payına sahiptir ancak kış aylarında kayak yapma ve yaz aylarında yürüyüş yapma imkanı sunan oldukça büyük dağ manzaraları da sunar. Burada tarihi köyler ve harika kiliseler vardır. Nehrin Karadeniz’e döküldüğü Tuna Deltası’nda bulunabilecek milyonlarca kuş türü sizi beklemektedir.

Rusya

Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, buzullarla kaplı dağların yamaçlarından, dünyanın en eski gölünün kıyısındaki yürüyüşlere kadar çok çeşitli seyahat deneyimleri sunuyor. Ülkenin büyük şehirlerinde tarihi yerler ve kültürel etkinlikler de bol miktarda bulunuyor. Moskova’da ki Kremlin’in çevresini araştırıyor veya Moğolistan bozkırlarında dolaşıyor olsanız da, Rusya ziyareti unutulmamış bir macera sunar.

İskoçya

İskoçya’yı düşünün, tartan etli Highlander’lar, skittling bagpipes, Loch Ness Canavarı, yalnız kaleler, golf, muhteşem manzara ve shaggy Highland sığırlarının görüntülerini zihniniz de canlandırın. Bunların hepsi bu eşsiz ülkenin gizeminin bir parçasıdır.

İskoçya’yı tekneyle, parkurlar boyunca yürüyerek, manzaralı tren yolculukları ile veya arabayla gezerek keşfedebilirsiniz ve her biri unutulmaz deneyimler yaşatır. Klanların savaştığı kaleleri ve efsanevi kralların ve kraliçelerin ayak izlerini takip eden ya da Robbie Burns ve Sir Walter Scott’ın ateş ettiği edebi izleri takip ettiğiniz kaleleri ve efsanevi savaş alanlarını gezerken tarihi yaşarsınız. İster canlı şehirleri, ister tarihi şehirleri, ister uzak liman ve adaları seçin, hepsinin görülecek ve yapılacak unutulmaz şeylerle dolu olduğunu göreceksiniz.

Sırbistan

Sırbistan’da hareketli şehirlerde ki ilgi çekici yerlerden, sakin kırsal bölgelere kadar size hitap edecek birsürü yer bulunmaktadır. Ayrıca Balkanlar’ın en ucuz yerlerinden biridir, bu nedenle bölgeye bir gezi yapmayı planlıyorsanız Sırbistan ziyarete değer.

Zevkli kültürel ve tarihi eserlerin yanı sıra, hareketli bir kafe ve bar sahnesinin yanı sıra gece hayatı ve tartışmasız dünyanın en iyi müzik festivallerinden bazıları da burada bulunmaktadır.

Slovakya

Görkemli şehirlerin ve görkemli kalelerin ülkesi olan Slovakya, Avrupa’nın en muhteşem ülkelerinden biridir. Genellikle turistler tarafından gözardı edilen bu mütevazı büyüklükteki ülke, komşu Çekya’dan daha sakin, ancak mimari ihtişam açısından eşit derecede zengindir.

Slovakya ayrıca Alpler’e rakip olabilecek dağlık bölgelere sahiptir, ancak sınırların da ötesinde olan Avusturya’dan çok daha ekonomiktir.

Slovenya

Slovenya, çeşitlilik ve etkinlik söz konusu olduğunda gerçekten bir turizm cennetidir. Doğudan batıya ve kuzeyden güneye, Slovenya’nın tüm bölgeleri turistlere keşfedilmesi ve tadını çıkarması için farklı bir şeyler sunar.

Bled Gölü ve Bohinj Gölü, bir numaralı hedefiniz olmalıdır. Bled Gölü büyülü kartpostal tadında mükemmel bir yerdir.

İspanya

İspanya bir boğa güreşini veya flamenkoyu izlerken, kalabalık plajlarından birinde güneşlenme veya sangria yudumlama zevkine sahip olabileceğiniz müthiş biryerdir. Romalılar ve Moors’un terk ettiği antik anıtlardan, iç mekânın orta çağ kalelerine, iç Endülüs’teki beyaz köylere veya Barcelona ve Madrid’in hareketli şehirlerine, İspanya’da kültürel cazibe merkezlerinin büyük bir karışımını bulacaksınız.

İsveç

Zengin tarihi ve çeşitli manzaralarıyla İsveç, turistlerin cennetidir. Hava ve su kristal gibi temizdir ve kıyılarında geniş adalar, keşfedilecek binlerce dönümlük bozulmamış orman ve görkemli gölleri vardır. Yollar ve toplu taşıma araçları mükemmel, vatandaşları her zaman dostça ve yardımsever, yemekleri güzeldir.

Ünlü Viking işgalcilerinden Kraliyet hanedanlarına ve imparatorluk entrikalarına kadar akıl almaz bir tarihe sahiptir. İsveç’in turistik cazibe merkezleri zengin saraylardan ve antik kentlerden engin kutup manzaralarına ve ünlü Ice Hotel’e kadar çeşitlilik gösterir.

İsviçre

Hikaye çekiciliğini yansıtan dağ manzaraları ve şirin köyleri konusunda İsviçre’yi geçmek zor. Alplerin yükselen karla kaplı tepeleri, ışıltılı mavi gölleri, zümrüt vadileri, buzullar ve pitoresk göl kenarı mezraları bu ülkeyi masal güzelliği tadında gösteriyor. İsviçre, vadileri ve göllerin arasında yer alan otel, doğa yürüyüşü, bisiklet, tırmanma, yamaç paraşütü, kayak ve kızak aktiviteleriyle dünya standartlarında bir tatil beldesidir.

Türkiye

Bir fetih geçit töreninden kalan antik anıtlarla dolup taşan ve asla etkilenmeyen vitrin manzaralarıyla donatılan Türkiye, Asya ve Avrupa’yı saran göz kamaştırıcı bir destinasyondur. Canlı kültürü, ünlü yemekleri ve engin tarihi, burada güneşlenen Akdeniz’den güçlü dağlara ve kurak bozkırlara kadar görkemli manzaralarını yansıtırken herkesi etkilemektedir.

Bizans ve Osmanlı tarihi yerlerini görmek isterseniz İstanbul’u, sahil de tarihi kalıntılar arasında dolaşmak isterseniz Efes’i ve ya dünyanın en muhteşem manzaralarından bazılarını görmek isterseniz Pamukkale ve Kapadokya’yı ziyaret etmelisiniz.

Ukrayna

Ukrayna’da, ülkeyi gerçekten en iyi şekilde gösteren, mutlaka ziyaret edilmesi gereken üç şehir vardır. Kiev (Ukrayna’nın başkenti) gelişen bir turizm merkezidir. Lviv, eski ve modernliği ustalıkla birleştiren ve Polonya, Romen, Avusturya-Macaristan ve son olarak da Ukrayna yönetiminin tarihi kodlarını taşıyan, Batı Ukrayna’nın resmi olmayan başkentidir. Odessa, ülkenin güneyinde günün 24 saati partileri ve plaj tatilleriyle bol şehridir.

Vatikan

Görülmesi gereken iki cazibe merkezi Aziz Petrus Bazilikası ve Sistine Şapeli’dir. Vatikan Sarayı, bir düzineden fazla müzede paha biçilemez koleksiyonların yanı sıra, zamanlarının en iyi sanatçıları tarafından dekore edilmiş muhteşem odalar içerir.

Galler

İngiltere’nin ülkelerinin en küçüğü olan Galler, ziyaret etmek için pek çok harika neden sunuyor. Güney de, ülkenin geri kalanını keşfetmeye başlamak için iyi bir üs olan kozmopolit Cardiff bulunmaktadır. Görkemli kalesi, eğlenceleri ve tarihi binalarıyla ziyaret edilebilecek ve yapılacak çok şeyi olan bir yer.

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

Avrupa Kıtası Turizm Rehberi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın