Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Avcılıkla ilgili bir fikriniz var mı? Eğer bir avcı değilseniz ve ailenizden hiçbiri sizi bu konuda cesaretlendirmediyse, nasıl avlanacağınızı merak ediyor olabilirsiniz.

Endişelenmeyin! Olması gereken av ekipmanları ve ihtiyacınız olan tüm aksesuarlar hakkında bilgi sahibi olmak ve başlamak için ne yapmanız gerektiği konusunda fikir sahibi olmak için bu yazımızı mutlaka okuyun.

Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin
Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Avlanmak için ipuçları

1. Ne tür bir avcılık yapmak istediğinize karar verin.

Yapabileceğin farklı türlerde birçok avlar var. Kuşları, küçük hayvanları veya büyük hayvanları avlamak isteyebilirsiniz. Tüfek veya yay seçeneklerini denemek isteyebilirsiniz.

Bir sonraki bölümde farklı avlanma türlerinden bahsedeceğiz, ancak başlamadan önce, devam etmek istediğiniz av sporu hakkında bir fikriniz olması gerekir. Bu, birkaç denemeyle veya birkaç arkadaşınızla konuşmanız gerektiği anlamına gelebilir, tüm bunların sonunda fikir sahibi olup karar verebilirsiniz.

2. Avcılık Güvenlik Kartı Alın

Çoğu durumda, bir Avcılık sertifikasına sahip olmanız gerekir. Kartınızı almak için sertifikalı bir avcı eğitim kursuna gitmelisiniz. Avcı Güvenlik Kartı, bu kursu tamamladığınızın kanıtıdır.

Avcılık Sertifikası Çevre ve Orman Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve İç İşleri Bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen, kaçak avcılığı azaltarak sürdürülebilir yaban hayatını desteklemeyi amaçlayan bir eğitim programıdır. Bununla ilgili mevzuatı okumak için tıklayınız.

3. Araştırmanızı yapın ve insanlarla konuşun

Tecrübeli insanlarla konuşmak, avlanma hakkında bilgi edinmenin en iyi yoludur. İnsanlar size en iyi noktalar, yılın en iyi zamanı ve en iyi donanımlar hakkında bilgi verebileceklerdir. Hatta uygulamalı öğrenmek için onlarla ava çıkabilirsiniz. Pek çok insan bir aceminin yardımına istekli olacaktır, bu yüzden sormaktan çekinmeyin.

4. Uygulama mükemmelleştirir

Hiç kimse bir tecrübe kazanmadan mükemmel avlanma noktasına erişemez. Avlandığınız hayvanın davranışını öğrenmek, ekipmanınızı ve avlandığınız alanı tanımanız için kendinize zaman ayırmanız gerekir. Size fark yaratan farklılıkları hissetmek için farklı alanları ve arazileri deneyin. Her av diğerinden biraz farklı olacaktır.

avcılık tecrübesi
Avcılık tecrübesi – Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

5. Kendine zaman ver

İlk avcılığınız istediğiniz şekilde gitmezse, ümitsizliğe kapılmayın. Avınızla girdiğiniz savaşı kaybedebilirsiniz ya da dağılabilirsiniz, bunda utanılacak bir şey yoktur (uzun süre olsa bile). En iyi avcılar, avlarının her zaman plana uymadığını söylerler. Her zaman hesaba katmayacağın şeyler vardır ve sonuçta sen bir insansın ve hatalar yapacaksın. Öyleyse, kendinizi biraz rahatlatın!

6. Araç ve gereçlerinizi alın

İlk başladığınızda avcılık donanım listenize eklenecek bir sürü şey var.
İlk avınıza başlamadan önce avcılar için gerekli bilgileri bir araya getirdiğinizden emin olun .

Doğru ekipmana sahip olmak, dışarıdayken büyük bir fark yaratır ve avcılık listenizde bir şey unuttuğunuzda bunu öğrenmek çok zamanınızı almaz.

Farklı av türleri

Avlar farklı türlerde sınıflandırılır. Düzenlemeleri kolaylaştırmak için türler bu kategorilere ayrılmıştır. İşte ana kategoriler ve bazı örnek türleri;

 • Büyük avlar : geyik, ayı, yaban domuzu
 • Küçük avlar : tavşan, sincap, rakun
 • Furbearers : kunduz, tilki, sansar
 • Yırtıcı hayvanlar : dağ aslanı, kurt, çakal
 • Av kuşları : keklik, sülün, güvercin
 • Su kuşları : ördek, kaz

Bu listeden en çok hangi hayvanı avlamak istediğinize karar verebiliyorsanız, o hayvan ve avlanması hakkında daha spesifik araştırmalar yapabilirsiniz.

Tüfek Avı

Yeni başlayanlar için tüfek avı yay avcılığından daha kolay olabilir. Genelde bir tüfekle tutuş yapmak ve öldürmek, yaydan daha kolaydır. Bir tüfekle avlanırken yanınıza çok fazla bir şey almanıza gerek kalmaz, bu nedenle yalnızca avcı ekipmanlarına ihtiyacınız olacaktır.

Tüfek avcılığı, yaptığınız gürültü miktarından dolayı genellikle yalnızca bir hayvanı avlamanıza izin verir. Gürültü, bölgedeki diğer hayvanları korkutur.

Yay Avcılığı

Yay avcılığı doğaya daha yakın olmanıza ve tarihin tadını almanıza yardımcı olur. Yay avcılığındaki hassasiyet tüfek avcılığındaki hedef ve kesinlikten daha zordur, bu yüzdende daha önemlidir. Bir yay ile avlanırken muhtemelen avcılık ekipman listenizin çok daha uzun olduğunu göreceksiniz.

tatar yayı
Tatar yayı – Avcılık Rehberi Yeni Başlayanlar İçin

Yeni Başlayanlar İçin En İyi Avcılık Süreleri

Avlanmak için en iyi zaman avladığınız hayvana bağlı olacaktır. Hayvanlar, yılın farklı zamanlarında daha fazla ya da daha az miktarda bulunacaktır.

Kısıtlamalar olabileceğinden, avlanmakta olduğunuz hayvan için şehrinizdeki yasaları kontrol etmeniz gerekecektir. Yeni başlayanlar için en iyi av zamanları belirli zamanlarda o hayvanın avlanmasıdır. Ayrıca yapabileceğiniz öldürme sayısı ve avlanabileceğiniz alanlar konusunda yasaklar olabilir.

Başlarken, gidebileceğiniz iki yol var. Bol miktarda, avlanabileceğiniz çok sayıda hayvan olduğunda giderseniz, orada öldürme şansını arttırırsınız. Ancak, öyle zamanlarda etrafta birçok avcı olacağı için, size birşey kalmayabilir.

Yeni Başlayanlar İçin Tüfek Avı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bir Ateşli Silah seçerken giriş seviyesi ekipmanını doğru aldığınızdan emin olmak büyük bir fark yaratacaktır. Yeni başlayanlar için tüfek avcılığınız geliştikçe daha iyi ekipmanlarla güncellemek isteyeceksiniz. Temel konulara odaklandığınızdan emin olun.

Maliyet

Ne kadar para harcamanız gerektiğini iyi hesaplayın. Yeni başlayanların çoğunda ilk tüfeklerine harcayacak binlerce lira olmayabilir, bu yüzden bütçe belirleme burada önemlidir. Dışarıda ne olduğuna bakın ve araştırmanızı yapın, sonra kendinize bir bütçe ayarlayın. İyi bir başlangıç yapmak için kendinize en iyi av tüfeklerinden birini alın. Tüfeğinizi satın alırken paranızın karşılığını en iyi şekilde almaya bakın.

Doğruluk

Fanteziye kaçıp tüm ek elemanlarını alabilirsiniz, ancak tüfeğinizin temelleri doğru değilse, o zaman doğru atış yapamazsınız. Size sunulan en iyi doğruluğu arayın, yanlış bir tüfekle başarılı bir şekilde avlanmak yeterince zordur.

Yasalar ve sertifikalar

Avlamak için herhangi bir yere gitmeden önce yasaları kontrol edin. Gitmek istediğiniz yere, sahip olduğunuz silahla, istediğiniz avcılık için yeterli izinleri aldığınızdan emin olmalısınız. Silahınızı taşımak ve kullanmak için ruhsat almalısınız. Avlanırken yakalanıp cezalandırılmak istemezsiniz öyle değil mi?

Tüfek av malzemeleri listesi

Yeni başlayanlar için günübirlik av gezisine gidiyorsanız, ihtiyacınız olacak öğelerin bir listesini verelim;

 1. Tüfek
 2. Cephane
 3. Çizme – Destekleyici ve su geçirmez
 4. Uygun kıyafetler – hava durumunu kontrol edin, böylece sıcakta bunalmanız veya yağmurda ıslanmanız konusunda önlem almış olursunuz.
 5. Su
 6. Yiyecek
 7. İlk yardım çantası – umarım buna hiç ihtiyacınız olmaz, ancak yanınızda bulundurmanız çok iyi olacaktır.
 8. Bıçak
 9. Dürbün
 10. Kamera
 11. El feneri
 12. AV çantaları – avınızı taşımak için

Tatar Yayı Avcılığı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüfek avında olduğu gibi, acemiler için tatar yayını seçerken, yay avcılığının temellerini bilmeniz gerekir.

Ağırlık

Avlamak istediğiniz hayvan türü, satın aldığınız tatar yayının “çekme ağırlığı” üzerinde etkili olacaktır. Çekme ağırlığı arttıkça, oklarınız ne kadar hızlı ateş ederse, avınız o kadar büyük olur, çekme ağırlığı da o kadar yüksek olur. Örneğin; Jaguar tatar yayı gibi bir silahla beyaz kuyruklu geyik vurabilirsiniz.

Yay Çeşitleri

Birkaç farklı yaylı tüfek türü vardır. Karşılaşacağınız başlıcaları bileşik yaylar ve oluktur. Olimpik yayda, daha uzun bir çekme uzunluğuna sahiptir.

Bunlar daha fazla gürültü yapma eğilimindedir ve diğer türler kadar sabit değildirler. Bileşik bir yay, kıyaslandığında çok daha serttir. Daha verimlidir ve ateş için daha az kuvvet gerektirir. Serbest bırakıldığında hızlı ve güçlüdür.

Oklar

Tatar yayınız için doğru ok türünü aldığınızdan emin olun. Yanlış tür okları almak okları kırmak ve çöpe atmak anlamına gelir. Bu inanılmaz derecede sinir bozucu olacaktır, bu yüzden doğru oku aldığınızı kontrol edin. Oklar, uzunluk ve uçuş yeteneğine göre değişir.

Emniyet

Tatar yayıyla avlanırken güvenlik çok önemlidir. Yaylı tüfek avı güvenliği kursuna gitmek çok faydalıdır. Bu kurslardan biri avlanırken kendinizi ve başkalarını nasıl güvende tutacağınızı ve tatar yayının nasıl güvenli bir şekilde kullanılacağına dair size rehberlik edecektir.

Yay Avcılığının Temel Malzemeleri

 1. Yay
 2. Oklar
 3. Quiver – oklarınızı koymak için
 4. Uzaklık ölçer
 5. Çizme – Destekleyici ve su geçirmez
 6. Uygun kıyafetler – hava durumunu kontrol edin, böylece sıcaktan bunalmak veya yağmurdan ıslanmak durumunda kalmazsınız.
 7. Su
 8. Yiyecek
 9. İlk yardım çantası – mutlaka bulunmalı.
 10. Bıçak
 11. Dürbün
 12. Kamera
 13. El feneri
 14. AV çantaları – avınızı taşımak için

İlerleme

Avlanma konusunda ilerleme kaydettiğinizden emin olmanın en iyi yollarından biri eğlenmek. Eğlence için avcılık öğreniyorsunuz ve hata yapabilirsiniz.

Bir süre avlananlarla birlikte bazı av gezilerine çıkmayı deneyin, böylece avcılığın püf noktalarını en iyi şekilde öğrenebilirsiniz. Başlangıç ​​seviyesindeki yaylı tüfek kurslarından geliştirici tüfek kurslarına kadar tüm mevcut kurslarda kendinize yer ayırtın.

Avlanmada daha iyi olmak isteyenler için tonlarca seçenek var ve çevrimiçi olarak yeteneklerinizi nasıl geliştirebileceğinizi gösterebilecek sonsuz materyaller olduğunu göreceksiniz. Unutmayın pratik=ilerlemedir.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın