Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Atıcılık, 1896’daki ilk modern oyunlardan beri olimpik bir spordur ve entrika ve drama sağlama geçmişine sahiptir. Çeşitli silahları, hedefleri ve mesafeleri kapsayan çok çeşitli disiplin ve kurallarla yapılan bir spordur. Eğer güç ve kondisyon sizin formasyonunuz değilse, atıcılık yapmak kendinize hakim olmanız için gerçek bir test olmakla birlikte rahatlama ve muazzam bir beceri gerektirir.

Atıcılık, büyük miktarda yetenek, konsantrasyon ve sinir kontrolü gerektiren gergin bir spordur. Dayanıklılık, el-göz koordinasyonu ve ince ayar becerileri ile geliştirilir.

Atıcılık olayları zihinsel güce dayandığından, her yaştan insanlar birbirleriyle eşit şartlarla rekabet edebilir. En eski Olimpiyat şampiyonu 1912’de Stockholm’de 64 yaşındaki altın madalya kazanan İsveç Oscar Swahn’dı!

Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara
Atıcılık Sporu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Atıcılık Çeşitleri

Ülkemizde genellikle trap, skeet, 22 çap tüfek, 22 çap tabanca, hava tüfeği, serbest tüfek, 38 kalibre tabanca yarışmaları yapılmaktadır. Takım ve bireysel olarak yapılan bu yarışmalar, hafif ve ağır silahlar olarak iki bölümde yapılır. Hafif silahlar 4,5 kg’dan hafif serbest silahlardır.

Tabanca ile sürat atışında belli bir sürede 5 hedefe 60 atış yapılır. Tabanca ile 50 metreden atış; 22 kalibre tüfekle ayakta, diz üstü, yatarak atış; tabanca ile siluete atış; 25 metreden 30 kurşunla hedef ve siluet kombine atışı; 3 pozisyon genel klasman gibi yarışma türleri uluslararası alanda yapılmaktadır. Yivli silahlarla 300 metreden hedefe atış da yarışma türleri arasındadır.

Trap kategorisi yarışmalarında otomatik makinelerle atılan plakaların atılacağı yön daha önceden bilinir. Skeet kategorisinde ise plakaların atılacağı yön bilinmez.

Tüfek ve Tabanca Etkinlikleri için yarışma prosedürleri

Tüfek ve tabanca için prosedürler benzerdir. Sporculara son hazırlık çalışmaları için 15 dakika süre verilir, bu süre zarfında sınırsız deneme atışı yapabilirler. Karşılaşmadan 30 saniye öncesinde durmaları istenir. Deneme hedefleri hazırlık süresinden en az 15 dakika önce görünecek ve bundan en az 15 dakika önce sporcular çizgiye çağrılacaktır. Silahlarını ve teçhizatlarını, çağrılmadan önce atış noktalarına yerleştirmelerine izin verilmemektedir.

Skeet Etkinlikleri için yarışma prosedürleri

Bir takım olarak da bilinen sporcular, 1. istasyonun yanındaki menzilde toplanırlar. Gerekli tüm donanıma, donatıya ve cephaneye sahip olduklarından emin olmalıdırlar. Turları tamamlamak için İsim / numara önlüğü verme ve deneme atışı verme gibi tüm ön prosedürler bu aşamada hakem tarafından tamamlanır.

Maçın başında “start” komutu açıklanır. Resmi başlama listesine göre, ilk sporcu 1. istasyona geçecektir. Silahını yalnızca bir kartuşla doldurması gerekir ve hedefini aramadan önce silahını görmesi için sınırlı bir süre izin verilir. İlk hedef üç saniye içinde atılır.

Av Tüfeği Etkinlikleri için prosedürler

Av tüfeği etkinlikleri dış mekanlarda yapılmaktadır. Bu av tüfeği müsabakaları hareketli hedeflerle gerçekleştirildiği için, yarışmacıların aynı serideki yarışma başlamadan önce, antrenman sırasında kullanılan hedeflerle aynı marka ve renge karşı uygulama yapmaları için antrenman öncesi zaman sağlanır.

Jürinin, etkinlik öncesi antrenman için hedeflerin doğru bir şekilde belirlendiğini kontrol etmesi gerekecek ve hiçbir sporcunun ek bir avantaja sahip olmamasını sağlamak için her sporcunun belirli bir süre tahsis edilmesi gerekecektir.

Etkinlikte, sporcular gerekli tüm ekipmanlarla başlamalı ve her turu tamamlamak için yeterli mühimmat bulundurmalıdır. Sporcular atış istasyonlarını puan kartında gösterilen sıraya göre doldurmalıdır. Her turda beş sporcu başlayacak ve altıncı sporcu İstasyon 6’da bekleyecektir ve o istasyondaki sporcu atışını bitirdiğinde ve sonuç belli olur olmaz İstasyon 1’e geçecektir.

Tabanca Etkinlikleri için Ekipman ve Aksesuarlar

Tabanca etkinlikleri için Rimfire ve Center-fire gibi tabancalar ve Revolverler kullanılır. Rimfire, 22 uzun tüfek kartuşu, Center-fire ise 30-38 fişek kullanır. Öte yandan, hava tabancaları mermileri çıkarmak ve 177 kalibrelik mermileri ateşlemek için basınçlı hava kullanırlar. Sporcular, çalışmayı bırakmadıkça, yarışmanın tüm aşamalarında aynı tabancayı kullanmalıdır.

tabanca etkinliği ekipmanları
Tabanca etkinliği ekipmanları

Tüfek Etkinlikleri için Ekipman ve Aksesuarlar

Tüfeği içeren farklı etkinliklerde, yalnızca elle yüklenen tek yükleyici tüfekler kullanılabilir. Tüfek hareketini azaltan cihazlara, mekanizmalara veya sistemlere izin verilmez. Fıçılar ve uzatma tüpleri de hiçbir şekilde delinmemelidir. Peletler için tüfek ve bölmeler dışında, namlu veya tüpler içinde başka bir yapı veya cihazın kullanılması yasaktır.

Optik geliştirmeye yardımcı olan herhangi bir öğeyi içeren cihazlarada izin verilmez. Bununla birlikte, ön veya arka görünüme polarize filtreler takılabilir. 30 mm’den daha derin olmayan blisterler tüfeğe tutturulabilir, ancak nişan alma gözünün yanında kullanılmamalıdır. Prizmalar veya ayna cihazları yerinde veya büyüteçli lenslerde kullanılabilir.

tüfek etkinliği ekipmanları
Tüfek etkinliği ekipmanları

Av Tüfeği Etkinlikleri için Ekipman ve Aksesuarlar

Genel olarak, av tüfeği etkinliklerine yönelik ekipman, aksesuar ve mühimmat düzenlemeleri, diğer atış etkinliklerine benzer. Ekipman, aksesuarlar ve mühimmat ISSF kurallarına uymalıdır; ve sporcuların bir avantaja sahip olmalarına izin veren herhangi bir silah, aksesuar, cihaz veya teçhizata izin verilmez.

Av tüfeği jürisi, tüm ekipman, aksesuar ve mühimmatın verilen yönetmeliklere uygun olduğundan emin olmak zorundadır. Ekipman kontrol danışmanlığı tipik olarak etkinlik öncesi eğitimin ilk gününden itibaren mevcuttur, bu nedenle sporcular ekipmanlarını yarışmadan önce kontrol ettirip onaylayabilirler. Jüri, tüm düzenlemelere uyulmasını sağlamak için rastgele sporcular üzerinde kontroller yapacak ve düzenlemeleri ihlal ettiği tespit edilen sporcular diskalifiye edilecektir.

av tüfeği etkinliği ekipmanları
Av tüfeği ekipman ve aksesuarları

Atıcılık Etkinlikleri için Güvenlik Yönetmelikleri

Uluslararası Atıcılık Sporları Federasyonu (ISSF) güvenlik düzenlemelerine büyük önem vermektedir, bu nedenle tüm personel, sporcular ve izleyiciler belirli güvenlik gerekliliklerine uymak zorundadır. Jüri üyeleri veya poligon görevlileri, tehlikeli bir durum görürlerse, yarışma sırasında herhangi bir noktada atışı durdurabilir. Bir güvenlik sorunu ortaya çıktığında, silahlar ve ekipmanlar bir sporcudan alınabilir.

Av tüfeği etkinlikleri ek güvenlik yönetmeliklerine tabidir, çünkü bunlar açık bir ortamda gerçekleşir. Atış hattının ilerisinde çalışan tüm personel, yüksek görünürlük yelekleri veya ceketleri giymelidir. Sporcular, tüm silahları her zaman azami özenle kullanmalı ve poligon görevlisinin izni olmadıkça, atış hattından hiçbir silah çıkarmamalıdır. Floresan renkli bayraklar, güvenlik bayrağı çıkarma komutu verilene kadar her zaman tüm tabancalara yerleştirilmelidir.

Atış için puanlama ve markalama prosedürleri

Puanlama prosedürleri tüfek ve tabanca etkinliklerinde benzerdir. Her röle veya aşama tamamlandıktan sonra, sınıflandırma ofisi ilk sonuçları aralık skor tablosunda mümkün olan en kısa sürede yayınlamalıdır. Sporculara ön puanı itiraz etmeleri ya da protesto etmeleri için zaman verilir, ardından sonuçlar ana skor tahtasında yayınlanır.

Aralığın güvenli olduğunu belirten sinyal alındığında, hedef görevlisi, kurşun delikleri değerlerini incelemek ve kaydetmek için bir jüri üyesine eşlik eder. Her seri için toplama, her atış değeri belirlendikten sonra kaydedilmelidir.

Atış için hedef standartları

Tüfek ve Tabanca etkinlikleri iki tür hedef kullanır. Kağıt hedefler veya Elektronik Puanlama Hedefleri (EST). Boyutlar ve puanlama halkası genişliği gibi spesifikasyonlar uygun kurallara uymalıdır. Standart 25m ve 50m Tüfek ve Tabanca etkinlik hedefi (Bu hedef 154.4 mm çapındadır, 4. halka ölçüsü 106.4 mm ve 9. halka ölçüsü 10.4 mm’dir.

Hedef tahtaları ters bir daire şeklindedirler ve tebeşir ve zift karışımı ile yapılırlar, böylece atışlarda yüksek hızlara dayanabilirler. Kompozisyonları ayrıca onları çok kırılgan hale getirir, böylece mermiler tarafından vurulduğunda çok kolay kırılırlar.

hedef tahtası
Hedef

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın