Asya Kültürünü Tanıyalım
Priest at the stairs in the ghats, Varanasi Benares India

Asya Kültürünü Tanıyalım

Asya Kültürünü Tanıyalım

Asya, kültür çeşitliliği ile dünyanın en kalabalık ve en büyük kıtasıdır. Asya kültürü renkli ve son derece ilginçtir. Bu özellikler kıtanın uzun tarihinden kaynaklanan bir durumdur. Tarih boyunca birbirinden farklı eski uygarlıklar geleneklerini ve uygulamalarını torunlarına aktardılar.

Bu yazımız da, Asya kültür tarihinin yanı sıra birçok ilginç Asya kültürü gerçeğini sizlere aktaracağız.

Festivaller

Kıta çevresinde hepsi birbirinden farklı, ilginç, renkli ve eğlenceli festivaller kutlanır. Asya ‘da kutlanan en popüler festivallerden bazıları şunlardır;

Bayramlar

Ramazan, yılda iki kez Asya Müslümanları tarafından kutlanan dini bir bayramdır. İslam’ın on dört yüz yıl öncesinde yayılmaya başladığı Suudi Arabistan ‘dan gelmiştir. Müslümanlar oruç tutup dini vazifelerini yerine getirdiklerinde ve Ramazan Ayı ‘nın sonunda Ramazan Bayramı kutlaması yapılır. Öte yandan, ikinci festival Mekke ‘de zorunlu hac ziyareti yapıldıktan iki ay on gün sonra Kurban Bayramı olarak kutlanır ve inek, keçi veya deve gibi bir hayvanın kurban edilmesi ile kutlanır. Kesilen hayvanların etin dinen belirlenmiş kadarı, fakir ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılır.

Çin yeni yılı

Çin Yeni Yılı ayrıca Bahar Şenliği olarak da bilinir. Çin halkı bu festivali büyük bir heyecanla kutlamaktadır. Aileler atalarının evlerinde toplanır, mutluluğu ve sevinçlerini akrabaları ile paylaşırlar. Yeni yıl kutlamaları iki hafta sürer.

Diwali

Diwali popüler bir Hint festivalidir. Bu tarihi festival de, iyiliğin kötülüğe karşı zaferini kutlarlar. Diwali, havai fişek ve muhteşem ışık gösterileri ile kutlanır.

Giyim Tarzı

Asya kültürünün bir diğer çarpıcı özelliği, farklı ülkeler de giyilen çok çeşitli elbiselerdir. Bunlar çoğunlukla her ülke de uygulanan dini tarihi eski geleneklerdir. Asya’nın en popüler geleneksel kıyafetlerinden bazıları aşağıda listelenmiştir.

Asya giyim tarzı

  • Sari
  • Malaya peştemâli
  • Şalvar Kameez
  • Kimonoqipao
  • Kebaya
  • Abaya

Asya Dilleri

Kıta boyunca, tüm ülkeler de farklı diller konuşulur. Her dilin kendi ülkelerinin tarihinde kökleri vardır. Bazı yaygın Asya dilleri arasında Urduca, Çince, Hintçe, Sanskritçe, Sinhala, Tamilce, Arapça ve Bahasa bulunur.

Asya Dinleri

Asya ‘da farklı dinlerin olması sebebiyle gelenek ve göreneklerin çoğu, buna göre şekillenmiştir. Kıtanın en popüler dinleri arasında İslam, Hinduizm, Taoizm, Sihizm, Budizm ve Hıristiyanlık yer alıyor. Evlilik, festivaller ve törenler, yeme alışkanlıkları, ibadet uygulamaları ve genel yaşam tarzları dahil olmak üzere hayatın farklı yönleri dini öğretilerden etkilenmektedir.

Asya kıtası dinleri
Ghats merdivenlerinde bir rahip, Varanasi Benares Hindistan

 

Bu nedenle Asya, gerçekten görülmeye değer bir kıtadır. Turistler, güzel camilerin ve tapınakların manzarasının keyfini çıkarırken, farklı festivallerin renkli kutlamaları da yaşanabilir. Farklı Asya kültürlerinin egzotik ve baharatlı yemeklerinde kendinizi şımartın ve ilginç dini uygulamaları gözlemleyin. Asya kültürünün çeşitliliği, aslında, en etkileyici özelliğidir.

Asya ‘nın Eşsiz Günleri

Sadece Asya kültüründe görebileceğiniz eşsiz uygulamalar bulunmaktadır.

Yeni Yılda Evrensel Doğum Günü

Vietnam ‘da, Yeni Yıl festivali her vatandaşın doğum günü olarak kutlanır. Yerliler tarafından “Tet” olarak adlandırılmaktadır. Bir bireyin yaşı, hayatı boyunca kutladığı Tet ‘ler dikkate alınarak hesaplanır. Yeni ayın başlamasıyla birlikte festival kış aylarında düzenlenmektedir. Kutlamalar birkaç gün boyunca sürer.

Kuzey Kore Noeli

Kuzey Kore ‘de Noel, Kim Jong II ‘nin annesinin doğum günü olan 24 Aralık ‘ta kutlanır. Bu nedenle, batı dünyasında kutlanan geleneksel Noeller yerine, Kuzey Koreli ‘ler festivalin kendi versiyonlarına sahiptir.

Mezarlık Süpürme Günü

Çin ‘de insanlar atalarına büyük saygı duyarlar. Ataları öldükten sonra bile, torunları, mezarlarına özen göstererek saygılarını gösterirler. Ching Ming Festivali boyunca Büyük Süpürme Günü düzenlenmektedir. Bir tatil olarak kutlanır ve insanlar mezarlığı ziyaret eder ve atalarının mezarlarını temizlerler.

Ayak bağlama (eski bir gelenek)

Eski bir Çin ayak bağlama geleneği, kadınları daha güzel kılmak için yapılırdı. Ancak bu uygulama, modern Çin ‘de artık kadınların geçmişte karşılaştıkları acılar ve olumsuz sonuçlar nedeniyle yapılmamaktadır.

Tüm Asya ‘da, birçok farklı kültür, sayısız ilginç gelenek ve yaşamın çeşitli renkleri gözlemlenebilir. Turistlerin farklı mutfaklardan zevk alabilecekleri, birçok dini uygulamayı gözlemleyebilecekleri, birçok popüler Asya festivalinin kutlamalarına katılabilecekleri ve dünyanın başka hiçbir yerinde yapılmadıklarını deneyimleyebilecekleri bir yer.

Asya Kültürünü Tanıyalım

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın