Asya Kıtası Turizm Rehberi

Asya Kıtası Turizm Rehberi

Asya Kıtası Turizm Rehberi

Asya Kıtası Turizm Rehberi: Asya Kıtası

Asya kıtası, çok büyük ve çeşitli olduğundan birkez seyahat etmekle bitirebileceğiniz bir “varış noktası” değildir. Bu kıtanın sınırlarını tanımlamak gerçekten zordur, batıda Karadeniz çevresinde ki dağlardan , doğuda Sibirya’da ki karlı alanlara, Asya’da çok fazla insan ve şehir vardır.

Dünyanın en yüksek noktası Everest Dağı, Tibet ve Nepal sınırı boyunca Asya’nın içinde, deniz seviyesinden 8,848 m  yüksekte bulunuyor. En düşük noktası, yüzeyi deniz seviyesinden 400 metre aşağıda olan İsrail, Filistin Toprakları ve Ürdün’ün buluşma noktalarında bulunan Ölü Deniz’dir.

Asya Kıtası Turizm Rehberi

Asya’nın en uzun nehri, yüksek Tibet Platosu’ndan Şanghay’a kadar Çin’den geçen 6.300 km uzunluğunda ki Yangtze’dir. Birkaç Orta Asya ülkesiyle çevrili 386.400 km² büyüklüğü ile Hazar Denizi de Asya’da bulunmaktadır.

Asya, doğuda Pasifik Okyanusu, Avustralya tarafından güneydoğuya ve Güneyde Hint Okyanusu ile sınırlandırılmıştır. Kızıldeniz, güneybatı Avrupa , batıda Urallar ve kuzeyde Arktik Okyanusu ile sınırlandırılmıştır.

Seyahat Seçenekleri

Asya çok çeşitli seyahat seçenekleri sunuyor. Çok müreffeh ve çok yüksek yaşam standartlarına sahip olan Singapur , Hong Kong , Tayvan ve Güney Kore ve Japonya gibi modern, büyük ölçüde demokratik ülkeler var. Öte yandan, Afganistan , Laos ve Doğu Timor gibi insanların her gün birkaç tane pirinç taneleri bile almakta zorlandıkları son derece fakir ülkeler de mevcuttur.

Tabii ki, yükselen güç merkezleri Çin ve Hindistan’da burada bulunmaktadır. Bu ülkeler de uzun tarihi, büyüklüğü ve çeşitliliği nedeniyle kendi başlarına harika gezi yerleri sunar. Tayland, Filipinler, Endonezya ve Malezya’da sıcak tropik iklim, çeşitli kültürler ve harika plajlar bulunmaktadır. Öte yandan Asya, belki de dünyanın en baskıcı rejimi olan Komünist Kuzey Kore’ye de ev sahipliği yapmaktadır.

Bölgeler – Asya Kıtası Turizm Rehberi

 • Orta Asya ( Afganistan, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Türkmenistan, Özbekistan )
 • Doğu Asya ( Çin ( Hong Kong ve Makao dahil ), Japonya, Moğolistan, Kuzey Kore, Güney Kore, Tayvan )
 • Orta Doğu ( Bahreyn, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Kuveyt, Lübnan, Umman, Katar, Suudi Arabistan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen, Filistin Toprakları )
 • Rusya ve Kafkaslar ( Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Rusya )
 • Rusya çok büyük bir Asya ülkesidir, Kafkasya yoğun nüfuslu, sıcak ve dost canlısıdır ancak bazı tehlikeli kısımlarla doludur.
 • Güney Asya ( Bangladeş, Butan, Hindistan, Tibet, Maldivler, Nepal , Pakistan, Sri Lanka )
 • Güneydoğu Asya ( Brunei, Kamboçya, Doğu Timor, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar (Burma), Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam )

Ulaşım

Kıtalararası bağlantı sayısına göre Asya’nın en büyük havaalanları Tokyo, Pekin, Hong Kong, Bangkok, Kuala Lumpur, Yeni Delhi, Mumbai ve Singapur’dur. Orta Doğu için Dubai, Doha ve Abu Dhabi’nin de oldukça iyi bağlantıları bulunmaktadır.

Asya’ya trenle geliyorsanız, başka seçenekler mevcut olsa da, muhtemelen Rusya veya Türkiye’den geliyor olacaksınız. İlginç bir deneyim için Trans-Sibirya Demiryolunu kullanabilirsiniz.

Konuşulan Diller

Yerel diller her zaman en iyisi olsa da, bazı evrensel diller birden fazla ülkede faydalı olabilir. Ortadoğu da, klasik Arapça dili yaygın olarak konuşulmaktadır. Orta Asya ve Kafkasya’da Rusça dili size yardımcı olacaktır. Hintçe ve Urduca Güney Asya’da faydalıdır ve Malay / Endonezya dili size Güneydoğu Asya’da yardımcı olacaktır.

Mandarin Çincesi , Çin ve Tayvan’da ve daha az derecede Singapur’da konuşulmaktadır.İngilizce dili, Hindistan, Filipinler, Singapur ve Hong Kong’da oldukça kolaylık sağlamaktadır.

Rotalar – Asya Kıtası Turizm Rehberi

 • Burma Yolu
 • İstanbul’dan Yeni Delhi’ye karadan ulaşım
 • Hac yolu
 • Ho Chi Minh Şehri – Şanghay karayolu
 • Karakoram Karayolu
 • Moskova’dan Urumçi’ye ulaşım
 • Marco Polo
 • İpek yolu
 • Trans Sibirya Demiryolu
 • Rusya’dan Japonya’ya Sakhalin rotası

Yapmadan dönmeyin!

 1. Kamboçya’da barracuda ve marlin balığı tutmaya gidin
 2. Filipinler’de ki pek çok “festivalden” birine katılın
 3. Tayland’da “tuktuk “, Vietnam’da “scooter” veya Filipinler’de “jeepney” gibi benzersiz ulaşım seçeneklerine göz atın
 4. Hindistan Kerala’ya gemilerle gezinti yapın.
 5. Dünyanın en ucuz dalış okullarından bazılarında tüplü dalış öğrenin.
 6. Nepal ve Çin arasında, dünyada ki en yüksek kara noktası olan Everest Dağı’na tırmanın.
jeepney filipinler
Jeepney – Filipinler

Asya Kıtası Turizm Rehberi – Gezilecek Ülkeler

Bangladeş

Bangladeş, dünyanın en büyük deltalarından biri olan Jamuna Nehri’nin girişine ev sahipliği yapmaktadır. 1971 yılında ulusal anlamda hala önemli rol oynayan bir iç savaşın ardından bağımsızlık kazanmıştır.

Jamuna nehri
Jamuna nehri ve köprüsü

Bağımsızlığın ardından ülkeye turist akını öngörülüyordu, ancak bu henüz gerçekleşmedi, bu da ziyaretçiler için
Bangladeş’te çok fazla ve çeşitli ilgi çekici keşfedilmeyi bekleyen yerlerin olduğunu gösteriyor. Bu cazibe merkezleri, Babür sarayları ve parıltılı camilerden palmiye ağaçlarıyla çevrili plajlara, çay tarlalarına ve hırıltılı Bengal kaplanlarıyla dolu
ormanlara kadar uzanıyor. Bangladeş turizm rehberi için buraya bakabilirsiniz.

Butan

Yetmişlere kadar dış dünyaya kapalı olan Butan, turizme kapılarını açmış olsa da, hala modern gezginler için gizemini korumaya devam ediyor.

Himalayalar’da yükselen Bhutan’ın gizemli ünü, ülkenin kültürü ve çevresel faktörler tüm ziyaretçilerin önceden planlanmış rehberli turlara katılmalarını gerektiriyor.

Brunei

Brunei Sultanlığı’nın minik tropikal saltanatı, büyük miktar da petrol ve gaz yatakları sayesinde, dünyada ki en yüksek yaşam standartlarından birine sahiptir. Güneydoğu Asya’da Borneo’nun kuzey kıyısında bulunan bölge el değmemiş yağmur ormanı habitatlarına ev sahipliği yapıyor.

Ülke 1984’te bağımsızlık kazanmıştır. Dünyada ki tek Malay İslami monarşisinin yönetimine sahip Brunei Sultanlığı, 600 yıl öncesine dayanan bir aile soyundan geliyor. Şu anda ki Sultan Hacı Hasanal Bolkiah, 43 yıldır tahtta
ve dünyanın en zengin bireylerinden biridir.

Kamboçya

Güneydoğu Asya’nın en küçük ülkelerinden biridir Kamboçya, ancak görülmesi gereken yerlere gelince büyük
ülkelerle rekabet eder. Bir zamanlar savaşların olduğu ülke de şimdi tüm planlar turizm üzerine inşa edilmektedir. Güneydoğu Asya’nın en büyük tatlı su gölü olan Tonle Sap’ta lüks yatlarla ticaret gerçekleştiriliyor.

Hareketli başkent Phnom Penh’den Vietnam’da ki Mekong Deltası’na kadar uzanan
Kamboçya’nın can damarı olan güçlü Mekong Nehri ülkeyi ikiye böler. Güneydoğu Asya’nın en büyük zevklerinden biri tüm şekil ve büyüklükteki tekneler bu ikonik su yolu ile Mekong boyunca sürüklenerek, domuz yavruları, kil çömlekler, muzlar, motosikletler taşıyorlar.

Çin

Çin devasa büyüklüğü ve baş döndürücü turistik yerleriyle dünya da apayrı bir yere sahiptir. İnsan
ırkının yaklaşık beşte birine ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü Çin seddi, Yasak şehir ve Pişmiş toprak ordusu, Yangtze nehri, Li nehri ve İpek yolu burada bulunur.

çin seddi
Çin seddi

Çin, antik yerler ve eserler, imparatorluk sarayları, zarif su kasabaları, muhteşem doğa harikaları, görkemli kültürel miras ve çeşitlendirilmiş halk gelenekleri gibi çok sayıda cazibe merkezi ile övünmektedir. Tüm bu cazibe merkezlerinin ziyaret edilmesi yıllar alabilir.

Doğu Timor

450 yıl süren yabancı işgali sonrasında Doğu Timor, 2002 yılının Mayıs ayında bağımsız bir devlet haline geldi.
Bağımsızlığa giden yol uzun ve travmatikti. Ancak, bu pitoresk sahil ve dağ ülkesinin tarihle nasıl başa çıkabildiğini görmek istemez misiniz?

Dili’yi ziyaret edip, scuba dalışı yaparak, mavi moray yılanlarını, akrep balığı resif köpekbalıklarını görebilirsiniz. Atauro Adası’nda yağmur ormanlarında gezintiye çıkabilirsiniz. Ira Lalaro Gölü, Nino Konis Santana Ulusal Parkı ve Ramelau Dağı gibi muhteşem yerleri görebilirsiniz.

Hong Kong

Hong Kong, Asya’nın en sevimli şehirlerinden biridir. İkonik bir siluet, efsanevi yemekler, nadir görülen kuşların ve renkli geleneklerin olduğu yemyeşil, korunan bir doğa ile karşılanırsınız. Teknesiyle dolu sahil şeridinden, dim sum restoranlarına, tütsülenmiş füme tapınaklarına, çıtır çay evlerine, sokak pazarlarından eski dünya otellerine, Hong Kong enerji dolu bir destinasyondur.

Hindistan

Hint Okyanusu’nun altın rengi plajları ve Himalaya dağlarının karla kaplı tepeleri arasında uzanan şaşırtıcı ve
doğal tapınakların, mistik manastırların, çılgın şehirlerin, bozulmamış milli parkların, lüks sarayların, kayıp
krallıkların, şaşırtıcı büyüleyici pazarların ve dünyanın en ikonik anıtlarından bazılarının olduğu şehirdir Hindistan.

Görülecek yerler, sesler, kokular ve duygular en yüksek yoğunlukta yaşanır. İlk gün korkutucu gelebilir, ancak ilk haftanın sonunda gürültü ve kaos, yaşamınızın sıradan bir parçası haline gelecektir.

Endonezya

Ekvator boyunca durmaksızın uzanan Endonezya, geniş bir tropikal deniz kıyısına dağılmış bir dizi zümrüt mücevher gibidir. Endonezya, gizli adalarında ki yoğun ormanlar da gizlenmiş, dış dünya tarafından neredeyse dokunulmamış kabileler ve zor bilinen hayvanlarıyla sizi bekleyen yaşayabileceğiniz en büyük maceralardan biridir.

Dünyada ki en kalabalık üçüncü ulus, keşfedilmeyi bekleyen halkların, kültürlerin ve coğrafyanın inanılmaz bir
mirasına sahiptir. 18.000 ada ve adacıklardan oluşmaktadır.

Japonya

Kyoto’da karaoke şarkı söyleyen kimono kaplı geyşalardan, Tokyo’da motosikletle dolaşan Budist rahiplere kadar Japonya, çoğu zaman şaşkınlık veren, ancak asla canınızın sıkılmayacağı büyüleyici bir ülkedir.

Burada ki yeni teknolojik gelişmelerin hızı, yalnızca eski gelenek ve göreneklerinin yaşatılmasıyla açıklanamaz. Ülke, tasarım, teknoloji, moda ve mutfak alanlarında da öncüdür. Çağdaş sanat eserlerine benzeyen yemekler yiyebilir, gezegendeki teknolojik olarak en gelişmiş tuvaletlerde kendinizi rahatlatabilir ve sizinle konuşan robotlara sık sık rastlayabilirsiniz.

sakura kiraz bahçeleri
Sakura Kiraz bahçeleri

Doğayı seviyorsanız, Japonya’ya bayılacaksınız. Hokkaido’nun tozlu yamaçlarında kayak yapın, Sakura kiraz çiçeklerinin ilkbaharda ki güzelliğinde canlanın, güneş tarafından boğulmuş plajlarda ve subtropikal Okinawa’nın turkuaz sularında eğlenin ya da ikonik Fuji Dağı’na tırmanın.

Kazakistan

Birçok kişi tarafından keşfedilmemiş olan Kazakistan, az bilinen engin ovalar, dağlık alanlar ve güzel bir kültür ülkesidir. Komşularına kıyasla daha modern, daha kaliteli oteller, restoranlar ve seyahat seçenekleri bulunmaktadır.

Güney Kazakistan, birçok ünlü anıtın yer aldığı Orta Asya tarihinin odak noktasıdır. Tian Shan’ın karla kaplı
tepeleri, gölleri ve buzullarıyla, bozkır ve çöl manzaraları bakımından çok çeşitli bir bölgedir. Almatı, ülkenin en büyük şehridir, modern mimarinin, harika çeşmelerin, parkların ve muhteşem dağ manzaralarının merkezidir.

Kırgızistan

Genellikle “Orta Asya İsviçre’si” olarak adlandırılan Kırgızistan, yükselen dağ sıraları, parıldayan buzullar ve vertiginous çam ormanları ile kesinlikle dünyanın tepesindeymişsiniz gibi hissettirir.

Ülkenin her yerinde görebileceğiniz doğal güzelliğine ve hatırı sayılır büyüklüğüne rağmen, çok az kişi haritada ismini söyleyebiliyor.

Laos

Laos, 10.000 yıl öncesine uzanan zengin geçmişe sahip dağlık bir ülkedir. Ana din olarak Budizm ile Laos’ta ki hemen hemen her şehirde yüzlerce Budist manastırı, tapınak ve stupa vardır ve en popülerleri Luang Prabang’a dağılmış durumdadır.

Bu Güneydoğu Asya ülkesi, dinlenmek isteyen ve dağların, yabani doğal güzelliğin rahatlatıcı manzarasının tadını çıkarmak isteyen gezginlerin de ilgisini çekmektedir. Maceraperest bir ruha sahipseniz, Laos’un yemyeşil ormanları doğal yollar, yer altı nehir mağaraları ve şelaleler sizleri bekliyor. Laos’ta tatil her zaman sürprizlerle, huzurla, cömert misafirperverlikle ve elbette nefes kesici fotoğraf fırsatlarıyla doludur.

Makao

Canlı ve güzel Makao’yu ziyaret etmek, büyüleyici bir macera arayan gezginler için ömür boyu unutamayacağınız bir deneyimdir. Çin’in güney-doğu köşesinde, Hong Kong’un yanında yer alan Macao, benzersiz doğu-batı cazibesiyle ünlü, uluslararası bir bölgedir.

Yaratıcılık, eğlence ve akşam yemeğini birleştiren farklı bir karaktere sahip olan Makao, kendi markaları, ailevi ve kültürel turizm eğlenceleri de dahil çok çeşitli deneyimler sunmaktadır.

Malezya

Dinamik şehirler, muhteşem yemekler, güzel plajlar, pastoral adalar ve vahşi yaşam dolu yağmur ormanları olan milli parklar. Malezya’ya seyahatinizde bunların tümüne şahit olursunuz.

Malezya birçok ziyaretçi için ekvator yağmur ormanları ile tanımlanmaktadır. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Melaka ve George Town (Penang), 500 yıldan fazla bir süredir Güneydoğu Asya kültür ve ticaret alışverişinde geliştirilen benzersiz özgün mimari ve kültürel kasaba alanlarına sahiptir.

Maldivler

Kumların yerlilerin gülümsemesi kadar beyaz olduğu, balıkların Hint Okyanusu’nun ılık sularında mutlu bir şekilde yüzdüğü, havanın muhteşem ve güneş ışıklarının sizi kollarına almak için beklediği Maldivler.

Maldiv Cumhuriyeti, Hint Okyanusu’nda konumlanmış egemen bir adalar ülkesidir. Özellikle Güney Asya Adası ulusunun, eşsiz coğrafyası ve topografyası açısından tüm dünyada eşi benzeri yoktur.

Moğolistan

Moğolistan, gezginlerin göçebe kültürünü ve geniş, el değmemiş manzaralarını deneyimleyebilecekleri bir macera destinasyonudur. Cengiz Han’ın mirası ve yeniden dirilen milliyetçi gururu! Muazzam misafirperverlik kültürü, yerel halkın daha erişilebilir olmasını sağlar.

Filipinler

Filipinler, zümrüt gibi pirinç tarlaları, iç içe geçmiş şehirleri, grafitili sokakları, aktif volkanları, bulanık su bufalosu ve gülümseyen, mutlu ve şanslı insanlar olarak tanımlanır.

Seçilebilecek 7000’den fazla tropik ada ile Filipinler bir plaj yuvasıdır. Okyanusun ortasında ki kum yığınlarından, lagünleri gizleyen volkanik fantazi manzaralara, Luzon ve Mindanao gibi yayılan mega adalara kadar her zevke uygun bir ada bulunmaktadır.

Singapur

Çeşitli kültürleri buluşturan Singapur, son yıllar da turizm açısından nihayet ivme yakalamakta ve hızlı bir şekilde Asya’nın en çok ziyaret edilen yerlerinden biri haline gelmektedir.

Dünyanın en verimli ve yaygın toplu taşıma sistemlerinden biri sayesinde Singapur’un etrafında dolaşmak sadece birkaç dakikanızı alacaktır. Little India’da kahvaltı yapmak, öğle yemeğinden önce Chinatown’da ki tapınakları ziyaret etmek ister misiniz?

Little İndia
Little İndia

Singapur’da yemek çok ciddiye alındığı için yemek yiyeceğiniz bir yer bulma konusunda endişelenmeyin, çünkü her semt, adanın en iyi yemeklerinden bazılarını sadece birkaç dolara yiyebileceğiniz yerel pazar merkezleri ve kahve dükkanlarına ev sahipliği yapıyor.

Güney Kore

Kore Yarımadası, gezginlere göz kamaştırıcı deneyimler, güzel manzaralar ile 5000 yıllık kültür ve tarih sunmaktadır. Decorum, Kore halkının yabancılara karşı cömertliğinde önemli bir rol oynamaktadır ve içgüdüsel zarifliği son derece güzel bir kaliteye sahiptir.

Kore, Sakinler Ülkesi olarak bilinir, ancak Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisinin gücü olan başkenti Seul’e gittiğinizde bu değişiklik gösterebilir.  Kore, yemekleri, festivalleri ve etkinlikleri ile görmeniz gereken yerlerdendir.

Sri Lanka

Sonsuz kumsallar, tarihi harabeler, misafirperver insanlar, filler, sörfçüler, ucuz fiyatlar, eğlenceli trenler, ünlü çayı ve lezzetli yemekler Sri Lanka’yı karşı konulmaz kılar.

Hindistan ve Güneydoğu Asya’nın sıkıntılı bölgeleri arasında kalan Sri Lanka’nın tarihi, kültürü ve doğal güzelliği inkar edilemez derecede çekicidir. Unesco Dünya Mirası listesinde olan birçok turistik yeri bulunmaktadır.

Tayvan

Tayvan’da yükselen deniz kayalıkları, mermer duvarlı geçitler ve tropik ormanlar yolculuğunuzun sadece bir başlangıcını oluşturur. Bu da sizi Tayvan’ın 3952 metrelik dağı Yushan’a kadar götürebilir. Tayvan’da yürüyüş parkurları üzerinde dağları geçebilir veya bisiklete binebilirsiniz.

Adanın çevresindeki akşam pazarları, buharda pişmiş köfte, istiridye omletleri ve karides ruloları ile sonsuz atıştırmalık şöleni sunar. Susadığınızda, taze yerel meyvelerden, yerel biralardan, aromatik çaylardan ve şaşırtıcı bir şekilde Asya’nın en iyi gurme kahvesinden gelen meyve sularını dört gözle bekleyebilirsiniz.

Tayland

“Gülen insanlar ülkesi” olarak da bilinen Tayland, Güneydoğu Asya’nın bir mücevheridir. Güneyde birinci sınıf plajlarla mı yoksa kuzeyde ki dağ köyleriyle mi başlayacağınız konusunda karar sizin! Seçiminiz ne olursa olsun Tayland sizi hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Tayland’ın cazibe merkezleri çeşitlidir ve her biri kendi başına ödüllendirici ve unutulmaz bir deneyim sunar.

Türkmenistan

Türkmenistan’a ulaşmanın en iyi yolu başkent Aşgabat’a uçmaktır. Yazları oldukça sıcak geçtiğinden Türkmenistan’ı ziyaret edecekler için en iyi zaman Mart-Nisan ya da Ekim-Kasım’dır. Büyük bir festivali ziyaret etmek istiyorsanız, Navruz (21 Mart) en iyi seçenektir. Türkmenistan, Orta Asya ülkeleri arasında en katı vize politikaları uygulayan ülkelerden biridir.

Özbekistan

İki bin yıldan uzun süredir bölgenin kültür beşiği olan Özbekistan, tamamı İpek Yolu’nun kanlı tarihiyle derinden beslenen, büyüleyici bir mimariye ve antik kentlerin büyük bölümüne ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyor. Sadece manzaralar açısından bile Özbekistan, Orta Asya’nın en büyük ve en etkileyici göstericisidir.

Semerkant, Buhara ve Hiva, muhteşem camileri, medreseleri ve türbeleriyle ziyaretçilerini etkiler.

Vietnam

Şaşırtıcı doğal güzelliği ve kültürel karmaşıklıkları, dinamik mega kentleri ve tepe kabilesi köylerinin yaşadığı bir ülke olan Vietnam hem egzotik hem de çekicidir.

Halong Körfezi’nde geleneksel bir hurdalığın güvertesinden kireçtaşı adalarının gerçeküstü deniz manzarasına bakmak, Phong Nha-Ke Bang Ulusal Parkı’nda ki dünyanın en muhteşem mağara sistemlerini keşfetmek ya da binlerce savaş kurbanının mezarlığında yalnız bir mezara tanık olmak için mutlaka uğrayın.

Asya Kıtası Turizm Rehberi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın