Amerikan Kültürü
Multiethnic Group of Friends with United States Flag

Amerikan Kültürü

Amerikan kültürü, her kültür de olduğu gibi Amerika Birleşik Devletleri ‘nin gelenek ve göreneklerini kapsar. “Kültürü, dini, yemekleri, ne giydikleri ve nasıl giyindikleri, dilleri, evlilikleri, dinledikleri müzik tarzı, doğru ya da yanlış inandıkları şeyler, masada nasıl oturdukları, ziyaretçileri nasıl selamladıkları, sevdikleriyle aralarında ki bağlar, ve buna benzer birçok başka şeyler.

Amerikan Kültürünü tanıyalım
Amerikan Kültürünü Tanıyalım

Amerikan Kültürü: Amerika ‘nın Gelenekleri ve Görenekleri

ABD Sayım Bürosu ‘na göre, Amerika Birleşik Devletleri dünyanın 325 milyondan fazla nüfusa sahip üçüncü büyük ülkesidir. Her 8 saniye de bir çocuk doğar ve her 12 saniye de bir kişi ölür.

Zaten kıta da yaşayan yerli Amerikalıların yanı sıra, Amerika Birleşik Devletleri ‘nin nüfusu diğer ülkelerden gelen göçler üzerine inşa edilmiştir. Nüfus Sayımı Bürosu ‘na göre ABD, sınırlarını yeni göçmenlere ve mültecilere kapatmaya yönelik son kararlarına rağmen, her 33 saniye de bir yeni göçmen ABD ‘ye taşınmaya devam ediyor.

İngiliz sömürgesi kültürü etkilemiştir

Bu nedenle, ABD dünyada ki en çok kültürel çeşitliliği olan ülkelerden biridir. Özellikle 1600 ‘lü yılların başında neredeyse dünyanın her bölgesini sömürgeleştiren İngilizler, Amerikan kültürünü de etkilemiştir. ABD kültürü, Yerli Amerikalılar, Latin Amerikalılar, Afrikalılar ve Asyalıların kültürleriyle şekillenmiştir.

Eritme Potası Sözü

ABD ‘de bazen, farklı kültürlerin Amerikan kültürüne kendilerine özgü “lezzetlerini” kattığı “erime potası” olarak tanımlanmaktadır. Tıpkı dünyanın dört bir yanından gelen kültürlerin Amerikan kültürünü etkilediği gibi, bugün Amerikan kültürü de dünyayı etkilemektedir. Batı kültürü terimi genellikle ABD ve Avrupa kültürlerini ifade eder.

Amerikan kültürü farklılıkları
Amerika kültür farklılıkları

Amerika Birleşik Devletleri ‘nde insanların “entegresi” farklıdır. Farklı göçmen grupları farklı şekiller de bütünleşir. “Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ‘nde Katolik İspanyolca konuşan topluluklar dillerini ve diğer kültürel aile geleneklerini koruyabilirler, ancak şehir topluluğuna entegredirler ve Amerikan yaşam tarzını birçok yönden benimsemişlerdir.”

Kuzeydoğu, Güney, Ortabatı, Güneydoğu ve Batı bölgelerinin hepsi farklı gelenek ve göreneklere sahiptir.

Amerika Birleşik Devletleri kültürüne kısa bir göz atalım.

Dil

ABD hükümetine göre ABD ’nin resmi dili yoktur. ABD ‘de dünyada ki hemen hemen her dil konuşulurken en sık konuşulan ve İngilizce olmayan diller İspanyolca, Çince, Fransızca ve Almanca ‘dır. ABD nüfusunun yüzde doksanı az da olsa İngilizce bilir, anlar ve çoğu resmi işini İngilizce olarak yapar. Bazı eyaletler de resmi veya tercih edilen diller vardır. Örneğin, İngilizce ve Hawaii dili, Hawaii ‘deki resmi dillerdir.

Sayım Bürosu, Amerika Birleşik Devletleri ‘nde 300 ‘den fazla dilin konuşulduğunu tahmin etmektedir. Büro bu dilleri dört kategoriye ayırıyor: İspanyolca; Almanca, Yidiş, İsveççe, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Lehçe, Hintçe, Pencapça, Yunanca ve diğerlerini içeren diğer Hint-Avrupa dilleri; Çince, Korece, Japonca, Tayca, Tamilce ve daha fazlası dahil olmak üzere Asya ve Pasifik Adası dilleri; ve Macarca, Arapça, İbranice, Afrika dilleri ve Kuzey, Orta ve Güney Amerika ‘nın yerli halkının dilleri gibi ilk üç kategoriye uymayan diller için bir kategori olan “diğer tüm diller”.

itibaren

Dünya ‘da bilinen neredeyse tüm dinler, din özgürlüğü temelinde kurulan ABD ‘de uygulanmaktadır. 2017 ‘de, partizan olmayan bir araştırma grubu olan Pew Araştırma Merkezi tarafından toplanan bilgilere göre, Amerikalıların yaklaşık % 71 ‘i kendilerini Hıristiyan olarak tanımlamaktadır. Araştırma, geriye kalan yaklaşık % 23 ‘ünün içinde ise, nüfusun % 6 ‘sının hiçbir dini ilişkisi olmadığını, % 6 ‘sının da diğer dinlerden oluştuğunu tespit etmiştir. Dinsiz olarak tanımlanan insanların sayısının, gün geçtikçe azaldığı görülmektedir.

Amerikan kıyafet stili

Amerikalıların kıyafet stilleri sosyal statü, bölge, meslek ve iklime göre değişir. Kot pantolonlar, spor ayakkabılar, beyzbol şapkaları, kovboy şapkaları ve botlar, Amerikalılarla yakından ilişkili olan bazı giyim eşyalarıdır. Ralph Lauren, Calvin Klein, Michael Kors ve Victoria Secret tanınmış Amerikan markalarıdır.

Harvard Üniversitesi tarafından 2007 ‘de yayınlanan bir rapora göre, Amerikan modası ünlülerden ve medyadan etkilenir ve moda satışları yıllık 200 milyar dolar civarındadır. İnternetten giyim ve elektronik alışverişi gün geçtikçe artmaktadır. Sayım Bürosu ‘na göre, ABD perakende e-ticaret satışları, 2017 yılının ilk çeyreğine ilişkin olarak 98,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmiştir.

Amerikan kültürü yemekleri

Amerikan mutfağı, eski tarihler de Avrupalılar ve Amerikan Yerlilerinden etkilenmiştir. Günümüz de, hamburger, sosisli sandviç, patates cipsi, makarna, peynir ve köfte gibi genellikle Amerikan yemeği olarak tanımlanan bir çok yiyecek vardır.

Bir bölgeye özgü yemek pişirme türleri ve yiyecek türleri de vardır. Güney usulü yemek pişirme genellikle “Amerikan Konforlu Yemek” olarak adlandırılır ve kızarmış tavuk, lahana yeşili, kara gözlü bezelye ve mısır ekmeği gibi yemekler içerir. Teksas ve Güneybatı da popüler olan Tex-Mex, İspanyol ve Meksika yemek pişirme stillerinin bir karışımıdır, biber ve burrito gibi ürünler içerir ve rendelenmiş peynir ve fasulyeye yoğun şekilde kullanılır.

NPR ‘ye göre, atıştırmalık olarak sunulan kurutulmuş etler de Amerika Birleşik Devletleri ‘nde yaratılmış bir yiyecektir.

Amerika ‘da Sanat

Amerika Birleşik Devletleri, dünya çapında televizyon ve filmler de dahil olmak üzere kitle iletişim araçlarında lider olarak bilinir. ABD Ticaret Bakanlığı ‘na göre , Amerika Birleşik Devletleri dünya çapında medya ve eğlence endüstrisinin üçte birini oluşturmaktadır.

Hollywood

ABD ‘de televizyon yayıncılığı endüstrisi 1950 ‘lerin başlarında Amerika ‘da insanlar tarafından rağbet görmüştür ve şimdi dünya çapında Amerikan televizyon programlarında gösterilir. ABD ‘nin aynı zamanda Hollywood, California merkezli canlı bir film endüstrisi bulunmaktadır ve buradan çıkan Amerikan filmleri dünya çapında popülerdir. ABD ticaret endüstrisi, 2013 yılında 31 milyar dolar gelir elde etmiştir ve ABD Ticaret Bakanlığı ‘na göre 2019 ‘da 771 milyar dolara ulaşması beklenmektedir.

ABD sanat kültürü, yine de filmlerin ve televizyon programlarının ötesine uzanır. Amerikalıların zengin bir tiyatro tarihi de vardır, New York Broadway ‘e ev sahipliği yapmaları bunun göstergesidir. Amerikan halk sanatı sanatsal bir stildir ve yorganlar ve diğer el yapımı ürünlerle tanımlanmaktadır. Rhythm and blues, jazz, gospel, country and western, bluegrass, rock’n roll ve hip hop gibi çok çeşitli müzik stilleri de vardır.

Amerikan Spor Dalları

ABD, diğer sporların yanı sıra futbolu, beyzbolu, basketbolu ve hokeyi takip eden milyonlarca hayranıyla spor fikirli bir ülkedir. Popülerliğe göre Beyzbol, Amerika ‘nın favori eğlence sporu olarak bilinir. Futbol bu yüzden biraz gölge de kalmıştır.

Amerikan tatilleri

Birçok tatil sadece Amerika Birleşik Devletleri ‘nde kutlanmaktadır. Amerikalılar, İngiltere ‘den bağımsızlıklarını 4 Temmuz ‘da kutluyorlar. Mayıs ayının son pazartesi günü kutlanan Anma Günü, askerlik hizmetinde ölenleri onurlandırıyor. Eylül ayının ilk pazartesi günü görülen İşçi Bayramı, ülkenin işgücünü kutluyor.

Amerika bağımsızlık günü 4 temmuz
4 temmuz bağımsızlık günü

Ayırt edici bir Amerikan tatili olan Şükran günü sömürge zamanlarına dayanır, Kasım ayında dördüncü Perşembe gününe denk gelir. Başkanlar Günü, George Washington ve Abraham Lincoln ‘ün doğum günlerini işaretleyerek, Şubat ayının üçüncü Pazartesi günü gerçekleşen federal bir bayramdır. Gazilerin katkıları Gaziler Günü ‘nde onurlandırılır. Sivil haklar lideri Martin Luther King Jr. Ocak ayının üçüncü pazartesi günü hatırlanır.

Ek kaynaklar

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın