Amerikan Futbolu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Amerikan Futbolu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Amerikan Futbolu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Amerikan futbolu dünyanın en çok izlenen sporlarından biridir. Futbolun temel kurallarını, düzenlemelerini ve puanlamasını anlamak, bu popüler sporu daha eğlenceli ve heyecanlı hale getirir.

Amerikan futbolu pozisyonları
Amerikan Futbolu Pozisyonları – Amerikan Futbolu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Amerikan Futbolu Klavuzu Yeni Başlayanlara

Temel Bilgiler

Oyunun amacı nedir?

Oyunun amacı, topu rakibin bitiş alanına taşımaktır. Bu, ya oyuncuyla mücadele edilene kadar topla koşarak ya da topu başka bir takım arkadaşına atarak başarılabilir.

Alan nedir?

Saha 100 metre uzunluğunda ve 53 metre genişliğinde, beyaz izler bulunan ve izleri takip etmeye yardımcı olmak için işaretçiler bulunan bölgedir. Bununla birlikte, muhtemelen alanın en önemli kısmı son bölgedir; alanın her bir ucunda, her seferinde denemeye ve skor yapmaya çalışacak bir 10 metre alan daha bulunmaktadır.

Zamanlama nasıl çalışır?

Her oyun, 15 dakikalık dört bölümden ve 12 dakikalık bir aradan oluşuyor. Ayrıca, birinci ve üçüncü çeyreklerin sonunda iki dakikalık aralar var, bu yüzden takımlar her 15 dakikada bir sahadaki saha değişikliklerini gerçekleştirebiliyor.

Eksik pas atıldığında, bir oyuncu sınırların dışına çıktığında veya bir ceza olduğunda saat durduruluyor.

Her takım başına üç mola hakkı bulunuyor. Oyunun sonunda, bir beraberlik olursa, uzatmalara kalır ve ilk puanı yapan takım kazanır.

Oyuncular ve Pozisyonlar

Bir Amerikan futbol takımı toplamda 45 oyuncudan oluşur, ancak sahada sadece her bir taraftan 11 oyuncu bulunur.

Topa sahip olan takım The Offense olarak adlandırılıyor.

Takımlardan biri topa vurur ve karşı sahaya atar. Topu karşılayan takımın bir oyuncusu topu tutar ve takımın özel taktiğine uyarak ilerlemeye başlar. Rakip takım da onları mümkün olduğunca kendi gol bölgesinden uzakta durdurmaya çalışır. Topla ilerleyen oyuncu düşürüldüğünde veya topu ilk aldığında yerinde sabit kaldığında oyun durur ve karşılayan takımın atak takımının oyuna nereden başlayacağı belirlenmiş olur. ‘Kickoff’ vuruşundan sonra başlangıç takımları sahadan çıkar ve kickoff’ta topu karşılayan takımın atak takımı (offensive team), topa vuran takımın da savunma takımı (defensive team) sahaya girer.

oyun kurucu
Takımların en önemli oyuncusu ‘quarterback’ denen oyun kurucu. Paslarının başasırı ya da başarısızlığıyla takımın kaderini etkiler.

Atak takımı, topla beraber ilerlemeye çalışırken savunma takımı da bu ilerleyişe engel olmaya çalışır. Her 10 yard’ı geçmek için atak takımın 4 hakkı vardır. Bu 4 hakkında da 10 yard ilerlemeyi başaramazsa, top rakip takıma geçer. Geçmeyi başarırsa bu defa 4 hak daha kazanır. Topu ve dolayısıyla takım ilerletmenin iki yolu vardır. Bu uzun pas ya da koşu ile yapılabilir. Bir oyuncu topa sahip olduğu halde rakip defans tarafından düşürülene dek koşarak ilerleyebilir.

Atak oyuncuları topla koşan arkadaşlarına rakip defans oyuncularını engelleyerek yol açmak suretiyle yardımcı olabilirler. Ya da oyun kurucu(Quarterback) pas tutacak arkadaşları uygun bir açıklık elde edene kadar, önünde kendisine koruma yapan takım arkadaşlarının(guard) arkasında kalır ve en uygun zamanda pas atarak top tutucuyu topla buluşturmaya çalışır.

Sertlik ön plandadır

Savunma takımı için rakibi durdurmak da atılan pası kesmek ya da tutmak (interception) şeklinde yapılabileceği gibi topla koşan oyuncuyu düşürmek ya da saha dışına itmek şeklinde de yapılır. Taşıyıcısı düşmeden yere düşen top veya atılan pas bir sırasında henüz yere değmemiş olan top aktiftir. Yani bir rakip takım oyuncusu da bu topu yakalayabilirse hücum oyuncusu gibi ilerleme hakkına sahiptir.

Topun kontrolü her zaman atak takımındadır. Oyun her zaman aynı şekilde başlar; Atak takımın orta oyuncusu (center) bacaklarının arasından topu oyun kurucuya (Quarterback) verir. Buna ‘snap’ denir ve o anda oyun başlar. Her snap’tan önce ‘huddle’ adı verilen ve atak takımının kaptanının sonraki atak için taktik belirlemek üzere arkadaşlarına talimat verdiği yaklaşık 40 saniyelik kısa bir toplantı yapılır.

“Huddle” bittiğinde atak takımının her oyuncusu ne zaman nereye gideceğini ve diğer arkadaşlarının da ne yapacağını bilir. Topu snap’la alan “quarter back” topu, ‘running back’ denen koşu oyuncularına elden verebilir. Koşu oyuncuları da 10 yard’ı geçmeye çalışır. Ya da “quarter back” topu uzaktaki ‘wide receiver’ denen ve çok hızlı koşabilen arkadaşlarına uzun pas olarak atıp onların ilerlemesini sağlayabilir.

Saldıran takım

• The Quarterback (oyun kurucu)
• The Center (merkez)
• Two guards (iki koruyucu)
• Two tackles
• Two/four wide receivers (iki / dört geniş alıcı)
• The running back (geriye koşucu)
• The Fullback (defans)
• One of two tight ends

Savunma takımı

• Linebackers
• Defensive ends
• Cornerbacks
• Strong Safety (güçlü güvenlik)
• Free safety (serbest güvenlik)
• Nose, or defensive, tackle (savunma, mücadele)

Skorlar

Touchdown = 6 puan

Extra point and the two-point conversion = 1 veya 2 puan

Field goal = 3 puan

Safety = 2 puan

Video İncelemeleri: Video teknolojisinin ilerlemesiyle yetkililer gözden kaçan pozisyonları inceleyebiliyorlar. Bu video incelemelerinde, hakemin karar verebilmesi için oyun durdurulur. 1986 yılında devreye giren teknoloji bizim VAR sistemine benziyor.

Anahtar terimler

Turnover:   Top, hücumda kaybedildiğinde ve savunma kontrolü kazandığında buna turnover denir.

Fumble: Kaybedilen ve ortada olan sahipsiz topun herhangi bir takım tarafından kontrol edilmesidir.

The Interception: Savunma, topu kaptığında verilen isimdir.

Substitutions: Antrenörlerin oyun için seçtiği ve değişikliğe gittiği oyuncu değişikliği durumlarıdır.

Forma Numaraları: Her oyuncunun formasında bir numarası vardır. NFL’de bazı pozisyonlar belirli bir aralıkta bir sayıya sahip olmalıdır.

1-9: Oyun kurucu, toplayıcı, punter
10-19: Oyun kurucu, geniş alıcı, toplayıcı, punter
20-29: Geri koşma, geri çekilme, defans
30-39: Geri koşmak, geri dönüş, defans
40-49: Geri koşmak, dar uç, köşe vuruşu, defans
50-59: Saldırı çizgisi, savunma çizgisi, çizgi düşürücü
60-69: Saldırı çizgisi, savunma çizgisi
70-79: Saldırı çizgisi, savunma çizgisi
80-89: Geniş alıcı, dar uç
90-99: Defansif hat, linebacker

Amerikan Futbolu Pozisyonları

amerikan futbolu pozisyonları
pozisyonlar

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın