Amerika Kıtası Turizmi

Amerika Kıtası Turizmi

Amerika Kıtası Turizmi, dünya da milyonlarca yerli ve yabancı turiste hizmet veren büyük bir endüstridir. Dünyanın birçok ülkesinden turistler, muhteşem güzelliklerini, şehirleri, tarihi yerleri ve eğlence mekanlarını görmek için ABD’yi ziyaret ediyorlar.

Amerika Kıtası Turizmi

Amerika kıtası turizmi, dünya turizm destinasyonlarında üçüncü sırada yer alsa da, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinden sonra, Amerika kıtasında ki turizm, 2017 yılı için 210,9 milyon yabancı turist sayısıyla, dünya turizminin % 16’sını temsil eden önemli bir olgudur (UNWTO).  Daha da önemlisi, ABD gibi bazı Amerikan ülkeleri ve Kanada, son derece gelişmiş ev turizmine sahiptir.

Kuzey Amerika Turizmde Lider

Genel olarak, turizm hareketinin Amerika’da ki ekonomiler, toplumlar ve bölgeler üzerinde güçlü bir yapısal etkisi vardır. Bununla birlikte, tüm kıtanın ölçeğinde, bölgelerin turizm gelişimi coğrafi, tarihi, kültürel, ekonomik ve politik nedenlerden dolayı istikrarlı değildir. Turistlerin çoğunluğu 2017 yılında 137 milyon ile Kuzey Amerika’da yoğunlaşırken, aynı dönemde Güney Amerika’da sadece 36.7 milyon, Karayipler’de 26 milyon ve Orta Amerika’da 11.2 milyon turist ziyareti yaşanmıştır.

Bu coğrafi dengesizlikte ABD, 76.9 milyon uluslararası ziyaretçiyle, dünyanın en çok ziyaret edilen üçüncü ülkesi olarak hem yurt içi hem de uluslararası turizm için tartışmasız lider olarak ortaya çıkmaktadır ( 39,3 milyon) ve Kanada (28,8 milyon).

Amerika’da En Çok Ziyaret Edilen Ülkeler

Amerika, dünyada en çok ziyaret edilen kıtalarından biridir. Hem Kuzey hem de Güney Amerika, birçok turistik çekim noktası ile turistlere hizmet etmektedir. Her yıl milyonlarca turist tatil veya iş için Amerika’da ki çeşitli ülkeleri ziyaret eder. Amerika, dünya mirası listesine giren doğal ve insan yapımı turistik cazibe merkezlerine sahiptir. Ortak doğal turistik mekanlardan bazıları plajları, milli parkları, yağmur ormanlarını ve çöl ovalarını içerir. Müzeler, muhteşem şehirler, kumarhaneler, otelleri ve binaları insan yapımı turistik cazibe merkezlerinden bazılarıdır.

Amerika Kıtası turizmi
ABD’ye New York City’e gelenlerin genellikle gördükleri ilk yerlerden biride Manhattan’ın hareketli Times Meydanı’dır.

Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri, 2018 yılında yaklaşık 1.50 trilyon dolar gelir getiren toplam 75.6 milyon ziyaretçi kabul etti. Farklı bir ülke olan ABD, muhteşem turist destinasyonlarıyla hem yerel hem de uluslararası turistleri kendine çekiyor.

ABD’de neredeyse her yer ve her şehir, turist çekecek özel turistik yerlere sahiptir. Örneğin binlerce insan, New York Grand Terminal’e trene binmek için değil, Oyster Bar hizmetlerinin ve Campbell Apartment kokteyllerinin tadını çıkarmak için  gelir. New York’ta ki Empire State binası ve müzesi de önemli turistik cazibe merkezleridir.

Orlando’da her yıl binlerce turist Disney dünyasına kabul edilirken, oyun oynamak isteyen turistler, Les Vegas Gece kulüplerini ve kumarhanelerini ziyaret etmeyi tercih ediyor. Mt Haleakala, Maui çevresinde ki plajlar ve yağmur ormanları doğa severler için tatil yerleri sunar. ABD’de ki diğer turistik yerler arasında Denali (McKinley Dağı) , Florida Keys, Golden Gate Köprüsü ve Manhattan bulunmaktadır. ABD’yi ziyaret eden turistlerin çoğunluğu Meksika , Kanada ve Birleşik Krallık’tandır. Amerika Birleşik Devleti Turizm Rehberi için burayı inceleyebilirsiniz.

Meksika

Meksika, dünya da en çok ziyaret edilen ülkelerden biridir. ABD’den sonra Amerika Kıtası’nda en çok ziyaret edilen ülke konumundadır. Meksika’da ki turistik cazibe merkezlerinden bazıları arasında Maya kalıntıları, Frida Kahlo Müzesi, resif ve plajlar, Güneş Piramidi, mariachi müziği, sömürge şehirleri, barlar ve parti sahneleri bulunuyor. ABD, Kanada ve İngiltere’den 29,1 milyon turist bu ülkeyi ziyaret ediyor. Meksika hükümeti, ülke de turizmi teşvik eden elverişli turizm politikalarına uyguluyor.

Frida Kahlo Müzesi
Frida Kahlo Müzesi

Kanada

Kanada’da turizm sektörü yerli ve yabancı turistleri desteklemektedir. Kanada, turizm endüstrisi için önemli olan çeşitli coğrafi özelliklere sahiptir. Kanada’nın turizmi Toronto, Ottawa, Vancouver, Calgary ve Montreal gibi dört büyük kentine yayılmıştır. Ülkenin kültürü, milli parkları ve tarihi mekanları başlıca turistik cazibe noktalarından bazılarıdır. Kanada’da ki genel varış noktalarından bazıları Niagara Şelalesi, Stanley Parkı, Granville Adası ve Ulusal Parlamento Binası’dır. Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Çin’den gelen ziyaretçilerin çoğu ile 2014 yılında toplam 16,5 milyon turist Kanada’yı ziyaret etmiştir.

Niagara Şelalesi
Niagara Şelalesi

Brezilya

Turizm, Brezilya ekonomisi için hayati öneme sahiptir. 2014 yılında ülke çeşitli turistik cazibe merkezlerini ziyaret eden toplam 6.4 milyon turist ile turizmden 7 milyar dolar kazanmıştır. Arjantin, Rusya, Belçika, Almanya, Fransa, İngiltere, Hollanda, ABD ve Afrika gibi ülkelerden gelen yabancı turistler, 2014 dünya kupasına katılmak için bu ülkeyi ziyaret etmiştir. Rio de Janeiro, Brezilya’da en çok ziyaret edilen yerdir. Diğer turistik yerler arasında Salvador’da ki sömürge evleri, Panoramik kule, plajlar ve müzeler sayılabilir.

Rio De Jeneiro
Rio De Jeneiro

Arjantin

Yaklaşık 3.8 milyon Km2 olan Arjantin, Amerika kıtasının Güney Yarımküresinde yer almaktadır. 3,800 km uzunluğunda sınırı ile Uruguay, Paraguay, Brezilya, Bolivya, Şili ve doğuda Atlantik Okyanusu ile komşudur. Ülke turistik olarak 6 bölgeye ve siyasi olarak 24 eyalete bölünmüştür.

Ülke de bulunan doğal alanların birçoğu, ulusal parkların yanı sıra alanlar veya rezervler olarak korunmuştur. Başlıca doğal güzelliklerinden bazıları, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer almaktadır. Coğrafya açısından Arjantin, sert çöllerden nemli ormanlara kadar her şeyi kapsayan, çok çeşitli bir ülkedir.

Iguazú Şelalesi, Perito Moreno Buzulu, Buenos Aires: Barrios Şehri, Ushuaia: Dünyanın Sonu, Puerto Madryn ve Valdés Yarımadası ve Tierra del Fuego Ulusal Parkı gibi birçok doğal güzelliklerle dolu yeri ziyaret edebilirsiniz.

Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti, Miami’nin sadece iki saat güneyinde, New York’tan dört saat ve çoğu Avrupa kentinden sekiz saatten daha uzak olan ikinci en büyük Karayip ülkesidir. Sıcak ve misafirperver insanlarıyla tanınan Dominik Cumhuriyeti, şaşırtıcı doğası, ilgi çekici tarihi ve zengin kültürü ile ünlü bir yerdir.

Kuzey de bulunan Atlantik Okyanusu ve güneyde bulunan Karayip Denizi ile çevrili olan yemyeşil tropik ada cenneti, yaklaşık 1.609 km sahil şeridine, 402 km plaj uzunluğuna, muhteşem tatil yerlerine ve otellere sahiptir. Çeşitli spor ve eğlence seçenekleri bulunmaktadır.

Burada, merenin nabzını saran heyecanını yaşayabilir, lüks ve çeşitli konaklama yerlerinde yenilenebilir, yüzyıllar öncesinin eski kalıntılarını keşfedebilir, lezzetli Dominik gastronomi zevkini tadabilir veya muhteşem milli parklarında, dağlık alanlarında, nehirlerinde ve plajlarında ekoturizm maceralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Şili

Göz kamaştırman dünyanın en kurak çölü, gezegenin en güneyinde ki bin yıllık buzulları, büyülü ormanları ve büyük volkanların eteklerinde bulunan gölleri ile Şili, turistlere yaşayacakları birçok macera sunmaktadır. Efsanelerle dolu adalara, şarapçılık geleneklerine, üstesinden gelinmesi gereken büyük zorluklara ve modern ve erişilebilir Santiago şehrine sahiptir.

Şili halkı da nezaket ve misafirperverliği ile sizi şaşırtacaktır.

Porto Riko

Zengin tarihi ve kültürü, olağanüstü yemekleri, el değmemiş plajları ve görkemli dağları ile rahatlatan, macera dolu Karayip cenneti içinde kendinizi bulacağınız bir yerdir Porto Riko. La Isla del Encanto , buena gente ve misafirperver insanlarla dolu ülke de her köşede bir kutlama, canlı bir kültürel deneyim, harika yiyecekler ve büyüleyici bir ritim bulacaksınız.

Peru

Peru’da turizm, balıkçılık ve madenciliğin ardından, ülkenin üçüncü büyük endüstrisini oluşturur. Turizm arkeolojik anıtlara, Peru Amazonlarında ekoturizm, sömürge şehirlerinde kültürel turizm, gastronomik turizm, macera turizmi ve plaj turizmine yöneliktir.

Manu Milli Parkı en az 1.000 kuş ve 200’den fazla memeli türüyle dünyada ki en çeşitli biyolojik alanlardan biridir. Her şeyi kapsayan “yeşil senfoni” ile dolu sakin su yolları boyunca caiman ve raket kanolarını görürsünüz. Burada nehri tekneyle keşfedebilir ya da gönüllülük amaçlı bir projeye yardımcı olarak ormanı ve insanları daha yakından tanıyabilirsiniz.

Kolombiya

Kolombiya’da ilk durağınız, üst düzey restoranların ve çok sayıda cazibe merkezinin bulunduğu güzel bir şehir olan Cartagena olmalıdır. Burada  Plaza Bolivar, İspanyol Engizisyon Müzesi ve San Pedro Claver Manastırı, ziyaret edebileceğiniz yerler arasındadır.

Amerika Kıtası Turizmi

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın