Afrika Turizmi ve Öneriler

Afrika Turizmi ve Öneriler

Afrika Turizmi ve Öneriler

Afrika Turizm İstatistikleri

Turizm Afrika’da önemli bir ekonomik faaliyettir. Afrika’nın turistik özellikleri, zengin kültürel mirasının yanı sıra çok çeşitli ilgi çekici noktalara, çeşitliliğe ve çeşitli manzaralara dayanmaktadır. Dünya Turizm Örgütü’ne (WTO) göre Afrika, “2010 yılında 50 milyon olan turist sayısını 2030’da 134 milyona çıkarabilir”.

2016 yılında yaklaşık 57,8 milyon Turist Afrika’ya gitti. Bu, “sağlık sorunlarının, jeopolitik ve ekonomik sorunların olduğu 2014 ve 2015 yıllarındaki düşük performansın ardından güçlü bir toparlanma” olduğunu gösterdi.

Darbelerden sonra toparlanma

ForwardKeys tarafından açıklanan Afrika’daki En İyi 10 Uluslararası Havalimanında Koltuk Kapasitelerinin Analizi Raporunda, Tunus ve Mısır’ın, siyasi devrimden sonra performans olarak % 33,5 ve % 24,8 oranlarında toparlandıklarını ortaya koyuyor. Buna ek olarak, Fas ve Tunus, vize kısıtlamalarını gevşettikten sonra Çin’den gelen turist sayısında % 450 ve % 250 artışla büyük bir destek alınmıştır.

Hayal kırıklığı yaşatan ülke ise, 2016 yılında resesyon sonrasında % 0,8’lük bir düşüş görmüş olan Nijerya oldu ve bunun sonucunda petrol fiyatlarındaki düşüş 13 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Afrika Turizmi ve öneriler
Afrika’da Safari

Mısır piramitleri, Etiyopya kaya kiliseleri, Nelson Mandela’nın 27 yıl kaldığı Güney Afrika Robben Adası Hapishanesi veya Senegal’deki Gorée adası gibi yerler Afrika’daki köle ticaretinin anılarının olduğu sembolleridir. Safari parkları ve diğer görkemli manzaralar (Victoria Şelaleleri, Sahra Çölü) Afrika kıtasını giderek daha cazip hale getiren turistik yerler haline gelmektedir.

Ek olarak, son yıllarda daha fazla turistin kıtayı ziyaret etmesi için birçok girişim başlatılmıştır. Bu girişimler, vize kolaylığı sağlama konusunda e-vizelerin ve tek vizelerin başlatılmasıyla bölgesel işbirliğinin ilerlemesini içermektedir. Örneğin, Güney Afrika Kalkınma Topluluğu’nun tüm üye ülkeleri için tek bir vize yeterlidir.

Afrika davulu
Geleneksel Afrika Davulu

Kentsel gelişim, turizm ve çevre konusunda uzman olan Faslı Profesör Khalid El Messaoudi, Afrika’nın sektörün kıtadaki dinamizmini açıklayabilecek zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor.

Afrika’da turizm, son on yıl öncesine göre giderek büyümektedir. Kıtanın doğal özellikleri ve bölgelerin “keşfedilmemiş yerleri” sayesinde turizm artmakta ve Afrika’yı birçok turizm türünün hedefi haline getirmektedir. Afrika, turistlerin hayvan türlerini doğal ortamlarında izleyebileceği ve yalnızca Afrika’da bulunabilecek benzersiz bir heyecan yaşadığı safari ve vahşi yaşam turizminin harika bir bölgesidir. Kıta, su şebekesinin yoğunluğuna ek olarak, zorlu arazi ve iklim çeşitliliği nedeniyle çok sayıda spor gezisine de ev sahipliği yapıyor (şelaleler, nehirler ve göller). Afrika aynı zamanda, zengin bir tarihin ve ilkel yaşamın anılarının olduğu tarihi turizm için bir destinasyondur ”diye açıklıyor Dr. El Messaoudi.

Altyapı eksikliği giderilecek

Bununla birlikte, bu endüstrinin Afrika’daki büyümesini daha da fazla artırmak için, hala yeterli ve işlevsel ulaşım altyapısı ve hizmetlerinin geliştirilmesinden başlayarak yapılması gereken çok şey var. Dr. El Messaoudi’ye göre, Afrika, alanında lider araştırma merkezlerine dayanan modern pazarlama stratejilerini benimsemenin yanı sıra altyapısını geliştirmeli ve güvenlik ve demokrasiyi teşvik etmelidir. Aynı uzmana göre Afrika ülkeleri, kıtadaki yerel turizmi arttırmak için Güney’le işbirliğini de teşvik etmeli.

Afrika’da Gezilecek Ülke Önerileri

Afrika Turizmi ve Öneriler – Güney Afrika

Güney Afrika

6.5 milyon uluslararası turistin ilk hedefi Güney Afrika oluyor, Afrika kıtasında bulunan insanların % 18’i yine Güney Afrika’yı tercih ediyor. Güney Afrika turizmde istikrarlı bir artış yaşıyor. Ulusal parkların ve diğer hayvan koruma alanlarının mükemmel olanakları ile keşfedilecek çok yer olması, konaklamanın temel argümanlarından biri olmaya devam ediyor,  bu ülkenin birçok cazibe merkezi bulunmakta. Kırsal kesimin güzelliği, muhteşem dış mekanlar, güneşli iklim, kültürel çeşitlilik, tüm bu nedenler ülkeyi eğlence ve iş açısından dünyanın en hızlı büyüyen yerlerinden biri haline getiriyor.

Güney Afrika iklimi, kültürü, turizm faaliyetleri, macera, spor ve paleo-turizm ihtiyaçlarını karşılayan altyapısıyla her bir turist için çok çeşitli ekonomik seçenekler sunmaktadır. Ülke, Avrupa fethine direnen Zulus’tan Karoo Çölü’nün San göçebelerine kadar çok çeşitli kültürlere ev sahipliği yapıyor. Her kültür kendi müziğini, kendi sanat biçimini ve geleneksel törenlerini geliştirmiş. Yerleşimcilerin soyundan gelenler ise Avrupa kökenlerinin çeşitliliği temelinde gelişmiştir. Güney Afrika turizm rehberi için tıklayınız.

Güney Afrika Tatili

Afrika Turizmi ve Öneriler – Mısır

Mısır Ocak-Haziran 2017 arasında gelen uluslararası girişler de % 13 rakamlarına ulaştı, bu da devrimin olumsuz sonuçlarından sonra turizmin tekrar canlanmaya başladığını gösteriyor.

Turizm, Mısır’ın en büyük döviz kaynağı ve yılda yaklaşık 7 milyar dolar gelir elde eden ana faaliyet sektörlerinden biri olmaktadır. Ancak, 1997 ve 2004 yıllarındaki turistik bölgelere yönelik saldırılarla ve ayrıca 2010 ve 2014 yılları arasında ülkenin siyasi istikrarsızlığı nedeniyle sektör zayıfladı.

Şimdi Mısır makamlarının daha fazla turist çekmeye yönelik çabaları sayesinde durum gittikçe daha uygun hale geliyor. Mısır, 2017 yılının ilk üç ayında ülkeyi ziyaret eden yaklaşık 1,7 milyon turistten 1,6 milyar dolar turist geliri elde ederken, geçen yılın aynı dönemindeki 1,2 milyon turistle karşılaştırıldığında, ülkedeki turizm gelirleri Ocak-Mart ayları arasında yaklaşık 1,5 milyar dolar oldu.

mısırda bir market
Mısır’da bir market

Alman turistler, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre % 35 artış göstererek 227.000 ziyaretçi ile turist listesinde ilk sırada yer aldı. Ukraynalı turistler ikinci, İngiliz turistler üçüncü sırada yer aldı.

Afrika Turizmi ve Öneriler – Fas

Fas sokakları
Fas Sokakları

Fas, Güney Afrika ve Mısır’dan sonra üçüncü olarak kıta ölçeğinde turizm açısından nispeten rahat bir yere sahiptir. Turizm, Hava Ulaştırma, El Sanatları ve Sosyal yönden zengindir. Ekonomi Bakanlığı’na göre, Ocak ve Haziran 2017 arasında, bir önceki yılın aynı dönemine göre turist sayısı % 9 artış gösterdi. Toplam 4.6 milyon turist Fas’ı ziyaret etti. Ülke Ocak-Temmuz 2017 arasında Afrika’ya gelen uluslararası ziyaretçilerin % 11’ini ağırladı.

İki turizm merkezi olan Marakeş ve Ağadir, tek başına toplam gecede konaklamaların % 60’ını oluştururken, Haziran sonunda sırasıyla % 19 ve % 18 oranında bir artış gerçekleşti. Diğer yerler de sırasıyla % 38 ve % 29 artışlarla Fez ve Tangier kentleri oldu.

Afrika Turizmi ve Öneriler – Mauritius

Mauritius
Mauritius Plajı

Uluslararası turizm, az miktarda doğal kaynağa sahip olan Hint Okyanusu’ndaki küçük ada ülkesi Mauritius Cumhuriyeti için önemli bir ekonomik sektördür.

Turistlerin Mauritius’u tercihi her ay artıyor ve 2017’de iyi bir başlangıçtan sonra büyüme tahminleri yukarı doğru revize edildi.

Mauritius, Asya, Afrika ve Avrupa’dan gelen toplulukların oluşturduğu nüfusu ile çok kültürlü bir ülkedir.

Tunus

Tunus Tatili

Tunus’ta turizm, Tunus ekonomisinin önemli sektörlerinden biri ve ülke için döviz kaynağı. Turizmin ulaştırma, iletişim, el sanatları, ticaret ve inşaat gibi diğer ekonomik sektörler üzerinde dalgalanma etkisi bulunmakta.

Tunus, Afrika’ya gelen uluslararası turistlerin % 6’sını karşılıyarak, dikkate değer bir ilerleme kaydetmekte. Dolayısıyla Tunus, sektörün faaliyeti için olumsuz siyasi sonuçların üstesinden geliyor.

Tunus Ulusal Turizm Ofisi (ONTT) tarafından yayınlanan rakamlara göre, 10 Haziran 2017’de yaklaşık 1.776.976 turist, ülkeye giriş yaptı. Bu, büyük ölçüde Fransız ve Alman turistlerin gelişleri sayesinde oldu. Nitekim verilere göre turistlerin yaklaşık % 46’sı Fransız, % 33’ü Almandı. Ayrıca, İngiltere’den gelen İngiliz turistler de %16 artış gösterdi.

Aslında, Tunus’un Akdeniz havzasının güneyindeki coğrafi konumu, 1.300 kilometrelik kumlu kıyıları, yazları ve kışları ılık bir Akdeniz iklimi, zengin bir medeniyet mirası (UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yazılı sekiz bölge) ve sonuç olarak, düşük turizm maliyeti, bu ülkeyi Afrika ve Arap dünyasındaki Avrupalı ​​turistler için ana destinasyonlardan biri haline getirmektedir.

Kenya

Kenya Tatili
Masaai Mara – Kenya

Kenya’nın turizm sektörü, son yıllarda bir düşüş yaşasa da tekrar yukarı doğru bir ivme kazanacağı söyleniyor. Ocak-Haziran 2017 arasında ülke, Afrika’ya gelen uluslararası ziyaretçilerin % 6’sını aldı.

Kenya Sahilinde, 2012 ve 2013 yılları arasında bölgedeki İslami Shebab’ların bölgeye yaptığı saldırılarla tetiklenen krizin ardından, turizm sektörü başını kaldırmak için mücadele ediyor. Geçen yıla kadar, Avrupa ülkeleri ve ABD gezginlere sahile gitmemelerini söylemekteydi . Sonuç olarak, müşterileri çekmek için oteller ve seyahat acenteleri fiyatlarını düşürmek ve tekliflerini çeşitlendirmek zorunda kaldı. Ek olarak, Kenya Hükümeti turizm tesislerinde güvenliği güçlendirdi.

Kenya Masaai
Kenya Masaai

Son yıllar da yaklaşık 69.000 Çinli turist ülkeye ulaşırken, yerel makamlar bu rakamı ikiye katlamayı hedefliyor. Çin’in üç yıl içinde Kenya turizminin en büyük pazar kaynağı olacağı açıklandı. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri Kenya’daki turizm için en büyük pazar kaynağı. ABD’yi İngiltere, Hindistan ve Çin izliyor.

Cezayir

Cezayir tatili

Cezayir, kıtaya uluslararası girişler açısından Mısır, Fas ve Tunus’tan sonra dördüncü Kuzey Afrika ülkesidir. Yerel otoriteler bu rakamdan memnun olmadığı için yakın zamanda, seyahat acenteleri ve otel altyapıları konusunda, yıl bitmeden ulusal bir konfederasyon kurulmasının kararı alındı; bunun amacı, Cezayir turizm endüstrisini uyandırmak ve Cezayir’e daha fazla yabancı çekmek.

2017’de Cezayir, 2015 yılına göre % 19 artışla 2 milyondan fazla turist ağırladı, ancak otel altyapılarının yüksek maliyeti ve uzun vize verme prosedürleri genellikle sektörün kalkmasına engel teşkil ediyor.

Cezayir, Afrika kıtasındaki en büyük ülkedir ve başlıca turistik cazibe merkezleri ile ünlü olan Sahara, dünyanın en büyük ikinci çölüdür. Aynı zamanda tarih öncesini ve antik izleri sevenler için harika bir yerdir. Ziyaretçiler ayrıca misafirperver bir nüfusun yanı sıra çok ılıman Akdeniz ikliminin de tadını çıkarabilirler.

Tanzanya

Tanzanya tatili
Tanzanya’da çamaşır yıkayan kadınlar

Tanzanya Turist Kuruluna (TTB) göre, kıtaya gelen uluslararası ziyaretçilerin % 4’üyle, ülkeyi ziyaret eden turist sayısının yıl sonuna kadar 2 milyona çıkması bekleniyor. Tanzanya, safari meraklıları için tercih edilen gezi yerlerinden biridir. Bu geniş araziler, dünyanın en büyük vahşi hayvan populasyonunu ağırlar. Buralar, kaşiflerin hayal ettiği bir hazinedir.

Tanzanya'da safari
Tanzanya Zebraları

Sömürgeci güçlerin oportünizminin kötü muamele ettiği ekonomik olarak gelişen bir ülke olan Tanzanya, Afrika kıtasındaki en güzel hayvan rezervlerinden bazılarına sahiptir. Serengeti Ulusal Parkı, Kilimanjaro Dağı veya Ngorongoro Krateri şehirlerin yorgunluğunu çabucak unutturur. Ziyaretçiler ayrıca Tanzanya adalarının en ünlüsü olan Zanzibar’ı ziyaret edebilirler.

Etiyopya

Etiyopya tatili

Etiyopya Ocak-Temmuz arasındaki dönemde Afrika’ya gelen turistlerin % 3’ünü ağırladı. Ülke, 2017 yılının ilk yedi ayında, 2016 yılına göre % 5,7 artışla 918.000 turist alabildi (bu tarım ve sanayiden sonra üçüncü gelir kaynağı oldu). Yeni uluslararası bağlantılar, Addis Ababa’daki genişletilmiş havaalanı kapasitesi, başkentteki uluslararası otel zincirleri ve artan iş ve diplomatik ilişkiler, turizmde büyümeyi açıklayan faktörlerdir. UNESCO Mirası olarak sınıflandırılan Etiyopya, 2020 yılına kadar Afrika’daki en iyi 5 turistik yerden biri olmayı hedefliyor.

Etiyopya, başkent Addis Ababa ve on ikinci yüzyılda kayaya oyulmuş 11 kilisesiyle ünlüdür. Dünya İnsanlık Mirası olarak sınıflandırılan manastır kenti olan eski sarayları Lalibela, Bahar Dar, Tana Gölü ve 37 adaları, Antik Etiyopya’yı temsil eden Aksum şehrinin kalıntıları, güçlendirilmiş tarihi Harar Jugol kasabası ve üçü 10. yüzyıla tarihlenen 82 camisi, on üçüncü ve on altıncı yüzyıl arasında inşa edilen duvarlar, 13. yüzyıldan kalma 11 ortaçağ taş kilisesi ve 102 tapınağı, görülmesi gereken yerlerdir.

Nijerya

Nijerya Stadyumu

Nijerya en büyük sürpriz olmaya devam ediyor. ForwardKeys tarafından yürütülen Afrika’daki En İyi 10 Uluslararası Havaalanında Koltuk Kapasitesi Çalışması, Lagos’un hem uluslararası hem de uluslararası kapasitede önemli bir düşüş kaydettiğini ve toplam uluslararası girişlerin yalnızca % 2’sine ulaştığını göstermektedir. Bu düşüş, özellikle ülkenin kuzeyindeki güvenlik eksikliğine, petrol fiyatlarının çöküşüne ve döviz kurundaki düşüşe bağlanabilir.

Nijerya, Afrika’daki en büyük ekonomik güçlerden biridir. Bununla birlikte, ülke kültürel olarak çeşitlilik gösterir ve tarihi yerler, renkli festivaller ve kültür çeşitliliği gibi turistlerin ilgi çekici yerleri sayesinde lider bir turizm merkezi haline gelebilir.

Başkent Lagos, 15 milyondan fazla nüfusuyla dev bir metropol ve şaşırtıcı başarılar yaşayabilecekleri Afrika’nın müzikal başkentlerinden biri olan kıtanın en büyük şehridir. Aslında, Nijerya’da seyahat etmek de mutlaka müzikal bir deneyimdir: Afro-beat burada doğdu ve tüm dünyaya ihraç edildi; juju, Nijeryalı hip hop, Afrika müziğini ifade ediyor. Şehir de çok sayıda gece kulübü ve müzik kulübü bulunmaktadır.

Dahası, Sahra’nın güneyinde bulunan Kano, 1000 yıldan fazla bir süre önce kurulan kıtanın en eski şehirlerinden biridir.

hobisi

Hobisi.com, Türkiye ve dünya da insanların hobi amaçlı aktivitelerini paylaşmak, neler yapabileceklerini göstermek ve genel kültürünü arttırmaya yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur. Beğeni ve eleştirileriniz için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın